Akbank Sanat, 23 Ocak – 9 Mart 2019 tarihleri arasında Theo Eshetu‘nun Yüzler ve Yerler başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Theo Eshetu sergide iki video enstalasyon sunuyor. Bunlar, bir portre fotoğrafları serisinin eşlik ettiği Atlas Fractured (2017) ve The Slave Ship (2015).

Kültürel kimlikler hiçbir zaman sabit ve tanımlı olmamış, politik gelecek tasarıları tarafından oluşturulmuş ve biçimlendirilmiş, tarihsel olaylar tarafından inşa edilmiş ve yıkılmış, kültürel nesnelerin yerlerinden edilmesiyle ve nüfusların göç etmesiyle dalgalanmalar göstermiştir; bunların hepsi de zamanın akışı içinde kimlikleri sabitlemenin olanaksızlığına işaret eder gibi görünmektedir, çünkü kimlikler doğaları gereği sürekli değişim içerisindedir. Bizim tek tanımlayabileceğimiz şimdiki zamandır; şimdiki zaman da grotesk ve değişkendir ve sırtında geçmişin hayaletlerinin getirdiği bir yükü taşımaktadır. Bununla birlikte, şimdiki zamanın belli bir güzelliği de vardır; yeni adalet yargılarının oluşabilmesi yönünde bir diriliğe, yeni uyum arayışlarına ve yüzeysel ve göstermelik politik eğilimlerin aksine, henüz var olmayan melez durumlara yönelik bir kabul ve heves içerir.

Theo Eshetu Ekim-Aralık 2016 ve Eylül- Kasım 2017 tarihlerinde Tarabya Kültür Akademisi konuk sanatçısı oldu. Tekrar Temmuz-Ağustos 2018 tarihleri arasında Tarabya Kültür Akademisi’ne bulundu.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın