İki yıl önce 52 saniyelik bir teaser YouTube’a yüklendiğinden beri hayranları tarafından Necip Fazıl’ın şiirindeki sevgili gibi ”beklenen” Deadpool vizyonda! X-Men: Origins filminin finalinde Wolverine ve abisi (onun ismi yok, Wolverine’nin abisi o) tarafından kafası kesilerek Stan Lee’nin rahmetine kavuşan Deadpool, -ki after credits’te ölmediği anlaşılıyordu- bu filmle beraber geçmişini yok sayıyor ve hikayeyi en baştan Deadpool’a yaraşır bir üslupla anlatıyor. Diğer süper kahraman filmlerine göre 58 M$ gibi az bir bütçeyle çekilen Deadpool’un hafta sonu 135 M$ gibi rekor bir gişe yapması filmin devam filminin geleceğinin en büyük göstergesi. Vizyon tarihinden yaklaşık bir sene önce başlatılan mükemmel marketing stratejisinin de bu rakamlarda payı olduğu su götürmez bir gerçek.

Peki kimdir bu Deadpool? Maskenin altındaki abimiz Wade Wilson eski bir askerdir. Ordudan ayrıldıktan sonra şiddet içeren ufak tefek işler yaparak çorbayı kaynatmaktadır. Bir gün evinin kadını, çocuklarının anası yapmak istediği Vanessa ile tanışmasıyla hayatı değişen Wilson, ani bir şekilde son evresinde olan kanseriyle tanışır. Her zaman takıldığı Weasel’ın yerinde yine takılırken ”seni hem tedavi edebilir hem de süper insan yapabiliriz” diyen gizemli bir adamla tanışmasıyla hayatı ikinci kez değişen Wilson, ”Beni güzel hatırla..” diyerek sevgilisini terk eder ve gizemli adamın önerdiği merkezde tedavi olmaya başlar. Tedavi ilerlerken sadece iş arkadaşlarının Francis dediği Ajax isimli kişi Wilson’a ”seni süper insan değil süper köle yapıyoruz koçum” itirafında bulunur ve hormonu da stresi de verdikçe verir. Amaç yoğun stresle hastanın hücrelerinin mutasyona uğraması ve mutasyonun kanserli hücreleri yok etmesidir. En son yapılan deneyde mutasyona uğrayarak cildi “bir avakadonun kendisinden daha yaşlı bir avokadoyla seks yapmış hali” kıvamına gelen Wilson, tedavi olmuş bir şekilde merkezden kaçar ve takıldığı mekana geri döner. Artık ölümsüzlüğün de içinde olduğu bir dizi süper güçlere sahip olan Wilson kankisi Weasel’la ”n’apsak ne etsek de Ajax’ı yakalayıp façayı düzeltsek, sonra da Vanessa’nın karşısına çıkarız” diye konuşurken Wilson’un gözü duvardaki Dead Pool (Ölüm Bahsi: Mekanda takılan ipsiz sapsızdan kimin daha önce öleceğine yönelik bir bahis) tabelasına takılır ve kendisine Deadpool ismini koyarak Ajax’in peşine düşer.

Şimdi yukarıda olaylar nasıl gelişiyor anlattım ama bu şekilde bir sıralamayla olmuyor tabii. İlk başta kırmızı kostümüyle yardırırken gördüğümüz Deadpool kameraya dönüyor ve hikayesini anlatmaya başlıyor. Hoop, iki yıl geriye dönüyoruz ve Wade Wilson’la tanışıyoruz. Yönetmenin tercih ettiği bu kurgu yöntemi ve karakterin çizgi romandaki gibi dördüncü boyutu aşarak izleyiciyle konuşması, hikayenin aslını anlatırken hem izleyiciyi filmin içinde tutuyor hem de filmin yüksek tempoda devam etmesini sağlıyor. Deadpool daha ilk sahnesinden hınzır mizahını belli ediyor, film boyunca espriler havada uçuyor, eski Marvel yapımlarına hatta Ryan Reynolds’ın kendisine dahi göndermeler yapılıyor ve bir espriye gülerken ikincisi kaçabiliyor. Film, bazı yerlerde süper kahraman parodisine kaçıyormuş gibi yapsa da aslında süper kahraman filmlerinin dayanılmaz hale gelen gereksiz ağırlığını hafifletiyor ve son ana kadar kendisini ilgiyle izletmeyi başarıyor.

Gelelim Ryan abimize; Ryan Reynolds olmasaydı bu film olmazdı. Sadece X-Men Origins’te yer alıp karakterinin içine edildiği gerçeğinden değil en başta bahsettiğim teaserın yapımından filmin yapımcılara pazarlamasına ve o 52 saniyelik videonun 108 dakikalık bir filme dönüşmesine kadar etkisi ve emeği çok büyük. Robert Downey Jr.’ın Iron-Man’e yaptığı etkinin bir benzerini yapan Reynolds film boyunca mükemmel bir oyunculuk sergiliyor ve insan maskenin altında onun olduğuna emin olabiliyor. Reynolds dışında Weasel’ı oynayan T. J Miller, Vanessa’yı oynayan Morena Baccarin, Negasonic Teenage Warhead ile Brianna Hildebrand ve Colossus’a (sesiyle) sonunda olması gerektiği gibi Rus aksanını veren Stefan Kapicic oldukça iyiler. Oyunculuklar dışında aksiyon sahneleri ve özel efektler bütçe göz önüne alındığında oldukça doyurucu ki 58 milyon bir süper kahraman filmi için komik bir bütçe. Bunlar dışında yukarıda da bahsettiğim gibi önceki Marvel filmlerine ya da Liam Neeson’lu Taken gibi serilere, Adventure Time’dan Hello Kitty’e, James Franco/127 Saat filminden, başlığa adını veren WHAM!’e, James McAvoy’dan Sinead O’Connor’a yapılan göndermeler tek kelimeyle mü-kem-mel. Fakat benim en çok beğendiğim filmin ses bandı oldu. Careless Whisper’dan Shoop’a, Angel in the Morning’den X Gon’ Give It to Ya kadar uzanan şahane şarkılar

 
Daha önce reklam filmleri ve kısa filmler yöneten Tim Miller ilk uzun metraj filminden yıldızlı *100* alırken ikinci film için ise sözleşmeyi çoktan imzaladığı konuşuluyor. Ryan Reynolds zaten Allah’ın emri. İkinci film ilkinden daha iyi olur mu bilinmez ama daha çok izleneceği kesin. Son olarak şu bilgiyi de verelim ortamlarda havanız olur, senaryo aşaması bittikten sonra yapımcılar Miller’a filmi yapmak istiyorsa bütçeden 7 M$ kesmeleri gerektiği söylemiş. Miller ve senaristler ise sahne olarak bir motosikletle takip sahnesini, karakter olarak ise bir kötü adam yancısını elemişler. Son olarak Boss Fight sahnesinden önce Deadpool’un silahlarını takside unutması da yine bu bütçe kesintisindenmiş. Yani ne kadar az kurşun o kadar az bütçe.

Sonuç olarak, çizgi-romanmış, süper kahramanmış, Stan Lee’miş, X-Men’miş, absürdmüş, uçukmuş, Nerd mizahıymış, göndermeymiş, içkiliymiş bilmem ne sevenler için çekilmiş film Deadpool. Ve son olarak, film bittikten sonra salondan çıkmayın, Marvel filmi bu tabii ki de after credits sahnesi var.

Bi de Deadpool’u seviniz, çünkü o içimizden biri…

Sevgiler…

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın