Search

Westworld’de Muhtemelen Kaçırdığınız 8 Detay

1700

Eğer Westworld’ü bitirdiyseniz ve hala kafanızda bazı soru işaretleri varsa, birkaçına cevap verebilirim. Fakat diziyi izlemediyseniz bu yazıdan kesinlikle uzak durun. Spoiler üstüne spoiler yersiniz… Westworld, muazzam olmasa da başarılı bir sezon finali ile efsaneler arasına yazılacak bir sezonu geride bıraktı. Dizi, o kadar karışık yazılmış ki izlerken resmen puzzle birleştirir gibi oldu. Jonathan Nolan, arkadan vurmayı seven bir adam değil. Sihirbaz gibidir. Gösterir ama siz görmezsiniz. Düşündüğünüzde ancak farkedersiniz. Nolan’ın Westworld’ünde hiçbir kare öylesine gösterilmez. O sebeple dizide gördüğünüz her şeyin esasında bir değeri ve anlamı vardır.

En büyük teoriler üzerine hepimiz kafalar yorduk. Fakat bizler büyük resme bakarken esasında küçük resimlerde dizinin bütün detayları, gerçekleri açıklanıyormuş da haberimiz yokmuş. İşte o küçük detaylardan birkaç tane -kendi- bulduğum ve dikkatli izleyicilerin bulduklarını size sunmaya karar verdim. Hadi, yumulun:

 

– Arnold’un kim olduğu baştan belliydi: Anagram.

Nolan kardeşler, karakterlerinin isimlerini özellikle seçiyorlar. Nasıl Inception’da bütün karakterlerin baş harflerini yan yana getirdiğinizde DREAM yazısı çıkıyorsa, Westworld’de de karakter isimleri çok önemliydi. Aslında, daha dizinin başında Arnold’un kim olduğu belliydi fakat bizler olaya tümden baktığımız için göremedik. Ufak bir anagram ile baktığınızda Arnold Weber’in harflerini değiştirdiğinizde ortaya Bernard Lowe çıkıyor. İngilizler buna facinating diyor. Gerçekten başarılı.

– Bernard fotoğrafta kendini göremedi.

Peki herkes merak etmiştir, Bernard, Arnold’ın olduğu fotoğrafa baktığında neden kendini göremedi. Hatta orada kimi gördü. Fotoğrafta 2 kişi vardı en başta. Dizinin sonunda onlar 3 kişi oldular. Bu nasıl oldu? Tamamen usta Ford’un cümlelerinde saklı: Robotlar, yapısı gereği acı verecek anılardan uzak dururlar. Bernard, orada kendini tamamen robot olduğu için göremedi. Peki fotoğraftaki diğer kişi kimdi. Gizli bölgedeki Ford’un ailesi!

Westworld

– Westworld’ün günlüğü 40 bin dolar.

Westworld’e gitmek ister misiniz bilemem ama gitmenin pahalı olduğunu daha ilk bölümden bize söylediler. Westworld’de 1 günlük macera 40 bin dolar. Şimdiki TL ile 135 bin tl. Yani o muazzam hazlara erişmek, ölümü basite indirgemek için günde 135 bin tl vermeniz gerekiyor. Peki Westworld’de kaç host var biliyor musunuz? Tam 2000. 2000 hostlu Westworld, hergün 1400 kişi tarafından ziyaret ediliyor. 1400 çarpı 135 bin tl diyerek uzaklaşıyorum.

– Robert Ford esasında 6. bölümde finali bize göstermişti.

Benim için mükemmel bir final olmasa da genel görüşe göre dizini finali gerçekten harikaydı. Bir HBO klasiği, toplu katliam oldu ve bundan zevk aldık. Daha doğrusu istediğimize eriştik. Peki gerçekten eriştik mi? Cevabını bir sonraki maddede alacaksınız. Bu maddede bahsetmek istediğim konu şu: Aslında Ford, finalde olacakları bize 6. bölümde göstermişti. Fakat biz gene tüme takıldığımız için detayları hiç sormadık. Ford evcilik oynuyor dedik geçtik. Tıpkı dizideki karakterler gibi. Halbuki kendisin bunu uzun süredir planlıyormuş. Bunu planlayan adamın Maeve hakkındaki düşüncelerini siz tahmin edin.

– Robert Ford aslında ölmedi.

Soru şu: Ford gerçekten de öldü mü? Tabii ki de ölmedi. Ne demiştim? Nolan kardeşlerin yapıtlarında her kare önemlidir. Hatırlarsınız Ford ölmeden önce Bernard ile el sıkışmıştı. Goodby My Friend demişti. Yönetmen orada nedense tokalaşmalarına bir yakın plan yaptı. Eğer dikkat ettiyseniz, Ford’un elinde bir problem olduğunu görürsünüz. Burada 2 diyeceğim var: Bir, 1973 yapımı Westworld’de kimin host kimin misafir olduğunu ellerden anlayabilirdiniz. İki, Ford, dizide hostların ellerinde ve ele sıkışmalarında bir problem olduğunu, onları ele veren bir yan olduğunu söylemişti. Bu da bizi şuraya atıyor: Bernard’ın Theresa’yı öldürdüğü sahnede arkada bir robot yapılıyordu. Fakat o oda gizli ve eski bölüme ait bir yer olduğu için kafada şu soru işareti oluşmuştu: O robot kim? Finale kadar orada yapılan robotu görmedik. Ne demiştik, hiçbir şey boş kalmaz. O robotun bir yerden çıkması gerekiyordu çünkü boşuna gösterilmiş olamazdı. Çıktı da. O robot: Ford!

– Dizide Öldü Gibi Durup da ölemeyen 3 kişi var.

Hazır ölümler demişken. Sürekli tekrarlamaktan bıktım ama Nolan kardeşler eğer bir şeyi kesin olarak göstermediyse ona şüphe ile yaklaşın. Dizide öldü gibi duran ama esasında öldüğünü görmediğimiz 3 karakter var: Delos çalışanı Elsie. Bernard tarafından boğulduğunu gördük ama tamamen öldüğünü görmedik. Theresa gibi bir ceset yoktu yani. Aynı şekilde ormanda White Nation ile karşılaşan güvenlik Stubbs’ın da öldüğünü görmedik. Ve Logan. Logan, Red Kit misali fakat çıplak bir şekilde gün batımına doğru yola çıktı fakat nereye gittiği muamma. İşin ilginç yanı, 35 sene sonraki hikayede de ortaya çıkmadı. Logan’a ne oldu? Ölmediği kesin.

– Arnold’ın Son Sözü Shakespeare’den.

Dizinin en güzel yanlarından biri: Robert Ford’un sanat aşkı. Romanlardan alıntıları, ünlü yazarlardan sözleri, Chopin çalan piyanosu gibi çok güzel detaylar mevcuttu. Anlaşılan o ki ya eski dostu da sanata aşırı düşkündü ya da Ford bu merakını Arnold’tan aldı. Arnold’ın Dolores tarafından öldürülmeden önce söylediği söz Shakespeare’e aittir.

Şiddetle başlayan hazlar, şiddetle son bulurlar. Ölümleri olur zaferleri, öpüşürken yok olan ateş ve barut gibi.

Romeo ve Juliet.

– William’ın Karısının Fotoğrafı Stock Foto.

Bunun dizi ile bir alakası yok. Sadece paylaşmak için paylaşıyorum. William’ın karısı olan aynı zamanda Logan’ın kardeşi olan kadın, ki filmde birkaç defa fotoğrafını görüyoruz, aslında bir oyuncu değil. Hatta fotoğraf bir stockphoto. Dizinin en saçma noktası da burası belkide. O kadar ince detaylarla çalışıyorsunuz, William’ın karısını oynayacak birini bulmayıp, fotoğrafını internetten satın alıyorsunuz. İlginç.mm

Sinema Teröristi... Senaryo Canavarı... Dergi Yazarı... Avan-Gardist... Çok Feci Bir Beşiktaş Taraftarı...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir