– Görmüyor musun?! Pişmanız!
Dolores: Bana hiç öyle gelmiyor.

1973 yapımı Westworld filmi pek ilgi çekmemişti ama dizi uyarlaması dünyada çok büyük bir hayran kitlesi oluşturdu. Bunun en büyük sebeplerinden biri tabii ki Jonathan Nolan’dır. Senaryo görsel sanatla içli dışlı olunca ortaya mükemmel bir iş çıkıyor. İlk 3 bölümü ile -biraz- sıkıcı başlayan dizi 4 .bölümde vites arttırarak inanılmaz bir yükseliş yaptı ve koca bir hayran kitlesi oluşturdu. Finale kadar da harika bir şekilde taşıyıp öldürücü darbeyi yaptı. En büyük korkum ikinci sezon ilk bölümünün Game of Thrones vari sıkıcı başlamasıydı ama beni fazlasıyla yanılttılar ve başrol Evan Rachel Wood’un söz verdiği gibi bölüm katliam ile başladı, özlediğim diziye kavuşmuş olduk. Çok uzatmadan bölümde neler olduğunu ve gelecek bölümlerde neler olabileceğine üzerine odaklanalım:

Dolores Kan İstiyor!

Askerler Bernard’ı sahilde baygın bir şekilde bulurlar. Bernard’ın şaşkınlığı bizimki ile birleşir, olup bitenleri anlamaya çalışırız. Özel güvenlik Westworld’e el atmış ve sorunu çözmeye gelmiş belli ki. Fakat yöntemleri -makine olduklarından- pek de insancıl değil. Askerler Westworld’ün içine kadar giderek kasaba meydanına, finaldeki şenlik alanına ulaşır. Meşhur katliam meydanına. Ford dahil herkes ölüdür. Hala yaşamakta olan robotları arayan askerler en sonunda hepsine ulaşır fakat aradıkları şey istedikleri gibi değildir. Bütün ev sahipleri ölüdür. Ya da biz öyle zannediyoruz. Suyun üzerinde tahta parçası gibi yatan Teddy’yi de gözden kaçırmadık tabii.

Askerlerin Bernard ile bu yolculuğu ortaya bir sürü soru işareti koyuyor. Çünkü bu yolculuk sırasında Bernard’ın hafızası tazelenmeye başlıyor ve finalde başlayan isyanı hatırlıyor. Askerler ile katliam gecesi arasında birkaç hafta var anlaşılan. Bernard, Charlotte ile kaçmayı başarır ama kaçışları sırasında robotların vahşiliklerine ve artık her şeyin rayından çıktığına şahit olurlar. Westworld kontrol edilemeyecek kadar elden çıkmış durumdadır. Bernard’ı özellikle bir yere getiren Charlotte onun bile bilmediği gizli bir odayı açar ve ardından bir sürü soru sormamıza sebep olur.

Charlotte ne kadar cevap vermese de bu oda Westworld’e gelen konukların DNA’larını toplayan bir yer. Konukların bilgilerinin toplanmasının sebebi acaba bir “B Planı” mı diye sormak istedim. Acaba Delos olayların raydan çıkabileceğini varsayıp konukları ileride robot olarak tekrar geri getirmeyi mi planladı? Keza bu gizli yerdeki robotlar Bernard’ın bilmediği, daha gelişmiş robotlar. Burada bir soru daha çıkıyor: Ford bu mekanın farkında mıydı? Delos’da Ford kadar ileri yöneticiler var mı? Ford’dan habersiz bir Delos planı mı devreye girecekti? Aynı gizli odada Bernard’ın robot olduğunu yüzde yüz anladığımız hatta kendisinin de bunu kabullendiği bir sahne izledik.

Bu sırada Dolores ve Teddy dışarıda çılgınlar gibi konukları avlıyorlardı. Dolores’in suratındaki aydınlanmış bakış, hayatın anlamını çözdüm tavırları gerçekten de ürkütücü. Aklından neler geçtiği ve neler planladığını bilmek gerçekten zor. Fakat Teddy ile uçurum kenarında yaptıkları sohbet bana biraz ilginç geldi. Dolores’in “hikaye senle bende bitiyor” deyip Teddy’yi öpmesiyle artık Ford’un yazdığı hikayenin bittiği ve Dolores’in kendi öz hikayesinin başladığını düşünüyorum. Hikayesiz, tamamen öz ve öz benliği olan bir Dolores. Tıpkı Maeve gibi. Dolores’in Teddy’yi “sana bir şey göstereceğim” diye götürdüğü yer de büyük ihtimal ana merkez.

Bernard’ın gitgelleri bize askerler öncesinde olanları gösterirken askerlerin olduğu bölümler de bazı sorular sordurtuyor. Bengal kaplanına denk geldikleri sahnede artık diğer dünyaların da Westworld ile karışacağını net bir şekilde anladık. Zaten Jonathan Nolan, Samuray Dünyası ile Roman Dünyası üzerine açıklamalar yapmıştı. Bengal kaplanı da Roman kısmından geliyor olsa gerek. Fakat nasıl sorusunu ben de sormak istiyorum?

Oldukça vahşi ve hızlı bir şekilde başlayan 2. sezon beraberinde de bir sürü soru bırakarak yine ve yeniden bizi etkilemeyi başardı. Luke Hemsworth’ün dizide ağırlığının artacağını gördüğümüz gibi Betty Gabriel ve Viking’in efsane oyuncusu Floki’nin diziye katılması diziye olan sevgimi körükledi. Bir parantez de Ramin Djawadi’ye açmak istiyorum. Game of Thrones ile tanıştığımız ilk günden beri üstüne katarak müziğini geliştiriyor. Sahil sahneleri için tasarladığı müzikler 10 numara distopik asker filmi müzikleriydi.

Peki şimdi ne olacak?

Maeve, aslında olmayan çocuğunu aramaya çıkacak ve büyük ihtimal diğer dünyalara karışacak. Sanırım dizideki görevi şuan bu. Dolores’in ne yapacağını kestirmek güç. Hele ki Teddy’yi ölü olarak görünce hiçbir şekilde tahmin edilemez diye düşünüyorum. William bir sezondur aradığı hayali kapının gerçek olduğunu öğrendi. Onu aramaya devam edecek. Fakat bir kapıdır gidiyor, içinden ne çıkacak gerçekten merak konusu. Şuan dizide oluşan en büyük gizem şu: Bernard, Charlotte ile beraberken ne oldu da sahilde bayıldı ve binlerce robot etkisiz hale geldi? O arada nasıl bir olay gerçekleşti?

Bunların hepsini sıradaki bölümlerde göreceğiz. Şimdilik elimizde bomba gibi dönmüş bir Westworld var.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın