Yönetmenliğini Craig Gisslepie’ın yaptığı, 2018 Akademi ödüllerinde 3 adaylık çıkarıp bunlardan Alisson Janney’nin aday olduğu en iyi yardımcı kadın oyuncu dalını kazanan I, Tonya, son yıllarda yapılmış en başarılı biyografi filmlerinden biri. Klasik biyografi filmi yavaşlığı yerine sporun kendi gibi hızlı ve bol saltolu bir anlatım tarzı benimsemesi, oyuncuların da başarılı performansı ile 2018’in bana göre en dikkat çekici işlerinden biri olmasını sağlamış. İzlemesi keyifli, her anı eğlenceli, yer yer de dram ağırlıklı bol kavgalı çılgın bir film. Tonya Harding’in gerçek hikayesine odaklanan film yaşananları ekrana olabilecek en iyi şekilde aktarıyor.

Tonya, spor dünyasının en ilginç karakterlerinden biri. Onun ilginç bir karaktere evrilmesindeki en büyük sebep ise dış etkenler. Her zaman daha iyisini yapmasını isteyen ve sevgisini hiç belli etmeyen bir anne ile büyüyen Tonya ardından erken yaşta evlendiği kocası ile çarpık bir ilişki yaşamaya başlar. Şiddet görmesine, aile sevgisini yaşayamamasına rağmen spordan hiç çekilmiyor. Çünkü yeteneğinin farkında. Fakat kader gene yüzüne gülmüyor. Buz üzerinde mükemmeli oynasa da jüriler tarafından hep dışlanıyor. Ta ki kimsenin beceremediği üçlü saltoyu yapana kadar.

Margot Robbie’nin canlandırdığı Tonya o kadar başarılı bir karakter ki Akademi bunu es geçemeyip Robbie’yi En İyi Kadın oyuncu adayı yaptı. Ödülü kazanamasa da gönülleri fethettiği kesin. Annesini canlandıran Alisson Janney ise ödülü kesinlikle hakeden bir oyunculuk sergiliyor. Genel itibariyle oyunculuk adına harika bir film olan I, Tonya’yı başarılı kılan en önemli özellik: Kurgu.

Biyografi filmlerinde dış ses kullanımı yaygındır. Aynı şekilde karakterin kameraya konuşması, seyirciyle iletişime geçmesi de bilinen bir tekniktir. I, Tonya ise bu iki tekniği birleştirerek akıcılık sağlamış. Dış ses ile başlayan sahneler karakterlerin kameraya bakarak cümlelerini tamamlaması ile devam ediyor. Tonya, seyirciyle sürekli iletişimde. Dışardan bir anlatım ile sahnede yaşananları öğrenip sahne sonunda finali direkt karakterin bizle iletişimiyle öğreniyoruz.

Tonya, Nancy Kerrigan’a yapılan saldırıdan ötürü ceza aldı. Bunun gerçekleşme hikayesini izlediğimiz filmde ne kadar yaptığı doğru olmasa da Tonya’ya hak veriyoruz. Zorlu bir aile, sorunlu bir ilişki, berbat bir menejerlik ve sürekli jüriler tarafındna dışlanma. Jürilerin sırf onu sevmediği için birinci seçmemesi, yetenekleri göz ardı edilmesiden ötürü Tonya’ya bir sempati beslememizi sağlıyor. Buz patenine yaklaşımı, müzik tercihleri bile onu farklı kılıyor. Fakat bazen yetenek her şey değildir. Sevilmiyorsanız, hayat sizin için zordur.

Skandalın kahramanlarından biri olmasına rağmen Tonya’ya biraz da Margot Robbie’nin harika oyunculuğu sayesinde sempati ile yaklaştığımız bir film I, Tonya. Kurgu tercihleri, aşarılı oyunculuklar, bitmek bilmeyen aksiyon ve müzik tercihleri ile film 2018’in kesinlikle en güzel filmlerinden biri. İzlemeye değer bir film arıyorum diyenlere I, Tonya’yı önermemek elde değil.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın