Yarın 9. sezonu başlayacak The Walking Dead, AMC’nin en uzun dizilerinden biri oldu. 7. sezona kadar Amerika’nın en çok izlenen dizisi olan The Walking Dead, 8. sezonla beraber seyircisini kaybetmeye başladı. Bunda bitmek bilmeyen “aynılığın” etkisi çok büyük. Yeni sezonda farklı bir gelecek sunacak olan The Walking Dead’in bir diğer özelliği sezon sonunda Rick ve Maggie karakterlerini canlandıran Andrew Lincoln ve Lauren Cohen diziden ayrılacaklar.

Hazır yeni sezon başlıyorken dizi hakkında bilinmeyenleri, dizi hakkında ilginizi çekecek detayları derleyelim dedik:

8TWD Amerika’nın Bir Numarası

TWD, AMC’nin önceliği değildi. Hatta The Walking Dead ilk olarak Game of Thrones’un yayıncısı olan HBO’ya önerilmişti. Fakat HBO, ilginç bir şekilde TWD’i fazla vahşi bulduğu için kabul etmedi. Kabul etmeyen kanal da Game of Thrones ve Sopranos gibi vahşeti dolu dolu gösteren dizileri yayınlamış kanal bu arada. Ardından dizi NBC’ye öneriliyor onlar da reddedince proje AMC’ye kalıyor. Fakat dizinin başlamasıyla beraber işler hiç tahmin etmedikleri kadar değişiyor. AMC’ye ite kaka sokulan TWD sekinci sezonuna kadar Amerika’da en çok izlenen dizi olmayı başarır. Evet, yanlış duymadınız. Game of Thrones ya da Westworld gibi dizler değil, Amerika’da en çok izlenen dizi TWD idi. Dizi ne kadar deliler gibi izlense de AMC dizinin başarılı olacağından emin değildi. En başta mini dizi yapmak istediler hatta birince sezondaki CDC patlaması final olarak düşünülmüştü. Ama baktılar dizi izleniyor, yürü ya kulum deyip 9. Sezona kadar geldiler.

7Eğitimli Zombiler

The Walking Dead’in en önemli noktası olan zombiler, ya da eskiden önemli noktası olan zombileri canlandıracak kişiler alelade seçilmiyorlar. Zombileri canlandırmak için seçilen bütün herkes öncelikle zombi gibi yürüme kursuna alınıyor ve buna göre figüran olarak diziye aktarılıyor.

6Zombi de Kim?

Aklınızı bir yoklayın. Dizide hiç zombi kelimesi duydunuz mu? Duyamazsınız. Çünkü dizide Zombi kelimesi hiçbir şekilde geçmemektedir. Dizinin yapımcısı Robert Kirkman dizide Zombi denmesini yasaklamış. Bunun sebebi ise TWD evreninde zombinin ne olduğu bilinmiyor. Sanki hiç zombi filmi yapılmamış da insanlar ilk defa karşılaşıyorlarmış gibi davranılıyor.

5Breaking Bad?

The Walking Dead işe Breaking Bad dizisinin aynı evrende geçtiğini söylesek şaşırır mısınız? AMC bunu ne kadar reddetse de detaylar bu gerçekliği bize kanıtlıyor. 2008 yılında Breaking Bad’de Walter White, kırmızı Dodge Challenger’ını Glen adında birine kiralıyor. Tesadüfe bakın; TWD birinci sezonda Glenn kırmızı bir Dodge Challenger kullanıyordu(!) Bu da bizi TWD ile Breaking Bad arasında bir bağlantı olup olmadığına getiriyor. Dodge Challanger dizideki tek tesadüf değil. 2. Sezonda Daryl, kardeşi Merle’ın uyuşturucu kullandığını söylüyor ve Merle’ın elindeki poşette Blue Sky’a benzeyen Meth taşıdığını görüyoruz. Aynı sezon sonunda Daryl, abisi Merle’ın satıcısı için “janky little white guy” diyor. Burada bahsettiği White Guy’ın Jesse Pinkman olma ihtimali yüksek. Tabii bunların hepsi tesadüf de olabilir. Olmayabilir de.

4Parçalanan Barbekülü Bedenler

The Walking Dead de zaman zaman çok vahşi bir dizi olabiliyor. Parçalanan kollar, bedenler. Hiç merak ettiniz mi bu parçalanan bedenler aslında nasıl yapılıyor? Zombileri oynayan arkadaşlar eminiz ki epey memnunlardır. Çünkü parçaladıkları şeyler aslında barbekü soslu tavuklar. Yemek demişken, öğle molalarında zombiler ve ekip ayrı yerlerde yemek yiyor.

3Nerden Nereye?

Sonequa Martin-Green aslında Michonne rolü için seçmelere katılmıştı fakat başarısız oldu. Yine de yapımcılar kendisini o kadar çok beğendi ki onun için Sasha karakterini uydurdular. Sonequa diziyle adını duyurmayı başardı ki son yedinci sezonda da artık bir başka dizide(Star Trek) yer alacağı için kendisini çıkarmak zorunda kaldılar. Dizi, sadece Sonequa’ya değil birçok insanı ünlü ve sevilen yaptı. 5. Sezon sezon ortası finalinde ölen Beth’ten sonra TWD’ye e-mail yağmaya başladı. Hatta insanlar chance.org’da imza kampanyası başlatarak Beth’in geri dönmesi için 135 bin imza toplamayı başarmıştı.

2Sette Sorunlar Var

Dizinin yapımcılarından biri IMDB Top 250’de birinci sırada oturan The Shawshank Redemption’ın yönetmeni Frank Darabont. Yapımcılarından biri idi diyelim. Frank daha sonra yapımcılıktan kovuldu. Sebebi ise Melissa McBride, Laurie Holden ve Jeffrey DeMunn gibi arkadaşlarının dizinin kastına sokması yani bir nevi kayırması. Frank’in kovulmasıyla arkadaşları da diziden tek tek çıkartıldılar. Yani, öldüler.

1Magnum!

Rick’in kullandığı silah 357 Magnum Colt Python.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın