Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı Batman serisi sinema tarihinin en başarılı çizgi roman uyarlamalarından biridir. Heath ledger’ın efsane Joker performansı ve bu performansından birkaç ay sonra ölmesi filmi çok daha farklı bir noktaya taşımıştı. 2008 yapımı film hala efsane filmler arasındaki yerini korumakta. Bugün de bu filmin vizyona girmesinin 10. yıldönümü.

Tabii filmin yönetmeni Christopher Nolan olunca Batman, klasikleşmiş birçok kalıptan sıyrıldı ve daha farklı bir model haline geldi. DC’nin yıllardır oluşturmaya çalıştığı karanlık havanın Watchmen ile beraber en başarılı örneklerinden biri olmayı başardı. Nolan’ın ciddiyet kazandırdığı filmin çekimleri de bir hayli ilginç geçmiş. Eğer Nolan kardeşleri tanıyorsanız, filmlerinde gözden kaçan birçok detay olduğunu biliyorsunuzdur. Biz de filmde gözden kaçan detayları ve film hakkında bilinmeyen bazı ilginç bilgileri yazdık.

11 milyarlık çizgi film

Süper kahraman filmleri yıllardır beyaz perdenin göz bebeği konumunda. Fakat süper kahraman filmlerine olan ilgi milenyumda büyük bir artış gösterdi. Büyük ihtimal bunda Tobey Maguire’ın başrolünde olduğu Spider-Man’in etkisi büyüktür. Aynı şekilde ilk Iron Man filmi. Nolan’ın Batman’i de bu etkiyi tavan yapmıştır. Öyle ki, The Dark Knight 1 milyar dolar hasılat elde eden ilk çizgi roman filmi olur. Büyük başarı!

2İhbar ediyorum, gürültü var!

Tabii ki yönetmenler, yapımcılar film çekme işini gizli yapmayı tercih eder. En azından tüm şehrin bunu bilmesine gerek yok. Şikago’da çekilen araba kovalamaca sahnesi, film çekildiğini bilmeyen şehir sakinlerini biraz rahatsız etmiş. Lake Street’te çekilen araba kovalamaca sahnesi sırasında Şikago polisine birçok ihbar gelir. Tabii hepsi Christopher Nolan’ın film çektiğini duyunca sineye çekip gürültüye katlanmaya devam etmiş.

3Atmıyorum!

Batman karakterini yakından tanıyorsanız kendisinin Batarang’ini bilirsiniz. The Dark Knight’a kadar her filmde Batarang’ini düşmanlarına fırlatmıştır. Nolan’ın Batman’i ise Batarang kullanmayan tek Batman’dir.

4Harvy Dant kim?

Harvy Dant karakterini biliyorsunuz? Yüzü yanık abimiz. Harvy Dant karakteri için Ryan Phillippe, Mark Ruffalo, Matt Damon ve Hugh Jackman’a gidiliyor fakat hiçbiri rolü kabul etmiyor. Hatta Matt Damon bir diğer Warner Bross filmi Invectus için rolü reddediyor. Böylece rol Aaron Eckhart’a kalır.

5Alo?

Filmde dikkat ederseniz Batman’imizin telefon numarası gözükür. Bruce Wayne’in telefon numarası: 1 735 185-7301’dir. 735 ile başlayan bir Amerikan numarası yoktur. Bruce Wayne olmak böyle bir şey işte; zenginlik.

6Joker Makyajı

Nolan’ın Joker’i 2. önemli Joker’dir. İlk versiyonlarda Joker gangster idi. Nolan’ın Joker’i tam bir psikopattı ve makyajı da buna göreydi. Peki makyaj neye göre yapıldı biliyor musunuz? Joker makyajı 1994 yapımı The Crow’dan esinlenilerek yapılmış. Ve tesadüfe bakın; Brandon Lee de Heath Ledger gibi canlandırdığı psikopat karakterinden sonra hayatını kaybetmiştir.

7Al gırdın gırdın!

Eğer film setinde bulunduysanız eşyaların kiralandığını, film bütçesinin yarısını bu kiralamaların oluşturduğunu bilirsiniz. Kimi zaman da stüdyolar bazı prodüksiyon eşyalarını satın alır. Bunlardan biri de kameradır. The Dark Knight çekimleri sırasında film için satın alınan IMAX kamera çekim esnasında kırılır. Kamera canım ne olacak demeyin. IMAX kamerasının tanesi 250 bin dolardır!

8Ne doğaçlama ama!

Heath Ledger için tek rolle efsane olmayı başarmıştır diyebiliriz, değil mi? Canlandırdığı Joker’i öyle harika oynamıştır ki The Dark Knight’ın asla unutulmayacak bir film olmasını sağlar. Olay senaryoda mıydı? Tabii ki de hayır. Heath Ledger’ın kattıkları sayesinde Joker bambaşka bir seviyeye çıkar. Joker karakteri için günlerce kendini otel odasına kapatan Heath Ledger bu rolü hayatının rolü olarak görüyordu. Hayatının rolü da onu canından etti. Her neyse… Joker’in hastahaneyi havaya uçurduğu, daha doğrusu uçuramadığı ve şaşırdığı sahneyi hatırlarsınız? İşte o sahne tamamen doğaçlamadır. Heath Ledger’ın kız kardeşi kendisini küçükken hemşire olarak giyindirirmiş. Bu da burada dursun. Sonra booom!

9Döv beni!

Oyunculuk artık çok başka seviyelere çıktı. Oyuncular filmin daha gerçekçi olabilmesi için sahneleri yaşamaya başladılar. Yönetmenler de buna izin veriyorlar. Öyle ki, Batman’in Joker’i evire çevire dövdüğü sahne için Heath Ledger, Christian Bale’a gelip “beni döv” demiştir. Aktör, gerçekten dayak yemek isteyerek sahnenin gerçekçiliğini arttırmak istemiştir. Gerçekten dövdü mü ama onu bilmiyoruz.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın