Tarih; okumaya doyamadığınız, ulaşmak istediğiniz, adını bile duymadığınız binlerce, milyonlarca kitap ile dolu. Günümüzde adı önemli kitaplar arasında girmiş birçok kitap var. Bunların çoğunu okuduk ya da herhangi bir kitap dükkanında bulabiliyoruz Fakat bazı kitaplar var ki bu kitapların bazılarının adını hiç duymadınız, görmediniz. Hatta insanlık bile bu kitapları çok sonra keşfetti. Keşfeder keşfetmez de bir değer biçti. Bu kitaplar, tarihin en pahalı kitapları oldular. Çünkü onlardan başka yoktu ya da bir ilki gerçekleştiriyorlardı. Aşağıda, sizin için tarihin en pahalı kitaplarını ve içeriklerini derledik.

1Mormon’un Kitabı

Tarihin en pahalı olarak sayılabilecek kitapları tabii ki de din kitaplarıdır. Mormon’un Kitabı da milyonlarca inananı olan bir kitap. Son Zaman Azizler hareketinin kutsal metni olan Mormon’un Kitabı, MÖ 2200’den MS 421’e kadar Amerika’da yaşayan eski peygamberlerin yazılarını içerir. Kitap ilk olarak 1830’da Joseph Smith tarafından bastırılır. Kitapta, yozlamış İsrail halkı arasından seçilmiş olan Lehi’nin hikayesi anlatılır. Lehi, Tanrı’nın kendisine seslenmesine kulak verir ve Amerika kıtasına doğru yola çıkar. Ardından orada yaşayan Nefililer ve Lamanlıların savaşına odaklanan kitap, içeriği bakımından oldukça fantastiktir. Fakat bunca fantastikliğine rağmen Mormon’un Kitabına, Hristiyanlığa inanan kadar çok insan vardır. Kitabın güncel değeri 35 milyon dolardır.

2Codex Leicester

Codex Leicester; çoğunlukla ressam olarak bilinen ama aslında mucit de olan Leonardo da Vinci’nin hidrolik, suyun hareketi, ayrıca jeoloji ve astronomi üzerine bazı çalışmalarının yer aldığı bir defterdir. Da Vinci Demons dizisini izlediyseniz anlarsınız. 1994 yılında Windows’un sahibi Bill Gates tarafından tam tamına 30,8 milyon dolara satın alınan defter artık kendisinin özel koleksiyonunda yer almaktadır. Galata Köprüsü ile ilgili taslaklar da bu defterde yer almaktadır. Bill Gates ne kadar 30 milyona satın alsa da güncel değeri 50 milyon dolardır.

3Magna Carta

Magna Carta ya da diğer adıyla Büyük Özgürlük Fermanı 1215 yılında imzalanmış, Kral’ın ilk kez yetkilerini kısıtlayan ve derebeylere bazı haklar tanıyan bir İngiliz belgesidir. Bu belge, günümüz anayasal düzenin başlangıcı olarak kabul edilir. Papa III. Innocent ile Kral John ve baronları arasında imzalanan bu anlaşma teoride kralın yetkilerini sınırlıyordu ve anlaşmaya göre baronların krala karşı çıkma hakkı doğuyordu. Salisbury Katedrali’nde yer alan belgenin güncel değeri 25 milyon dolardır.

4St Cuthbert Gospel

St Cuthbert Gospel, 8. yüzyılda bulunmuş bir cep İncil’idir. 138’e 92 milimetrelik boyutuyla sağ kalabilmiş tarihin en küçük İncil’i konumundadır. Adını İngiltere’de yaşamış olan ve mezarından çıkaran Lindisfarne’lı Aziz Cuthbert’ten almıştır. 15 milyon dolar değerindeki bu İncil, Londra’daki İngiliz Müzesinde sergilenmektedir.

5Bay Psalm Kitabı

Bay Psalm Kitabı, Kuzey Amerika’da basılmış ilk kitaptır. İncil’in İngilizceye çevrim kitabı olan Bay Psalm, 1640 yılında Cambridge, Massachusetts’te basılmıştır. Fakat maalesef ilk basım günümüze kadar ulaşmamıştır. Sonraki basımlardan elimize ulaşanlar mevcut. Onlardan biri de 2013 yılında bir açık arttırmada tam tamına 13 milyon dolara satıldı. Kitabın, ilk basılmış kitap olmak dışında bir özelliği yoktur.

6Rothschild Prayerbook

Rothschild Prayerbook; 1500 yılında tamamlandığı söylenen, içerisinde birçok sanatçının yer aldığı, dini minyatürlerden oluşan bir kitaptır. Asıl sahibinin kim olduğu bilinmese de zengin olduğu düşünülmektedir. Hristiyanlıkla alakalı birçok minyatürün, resmin yer aldığı kitabı özel kılan kısmı, Rothschild’lerin koleksiyonunda belirene kadar kitaptan kimsenin haberinin olmamasıdır. 19. yüzyılda Rothschild ailesinin özel koleksiyonunda ortaya çıkan kitabın güncel değeri 19 milyon dolardır.

7Gospels of Henry the Lion

Gospels of Henry the Lion; Saxony dükü Henry the Lion için özel yazılmış bir İncil’dir. 266 sayfadan oluşan İncil, Romanesk sanatın en güzel örneklerinden biridir ve içeriğindeki çizimlerin güzelliğinden ötürü önem kazanmıştır. 1188 yılında Brunswick Katedraline konduğu düşünülen İncil, 6 Aralık 1983 yılında ünlü açık arttırma yeri Sotheby’s 8 milyon dolara Alman Hükümetine satılmıştır. Bill Gates, Codex Leicester’ı satın alana kadar da tarihin en pahalı kitabıydı.

8The Birds of America

The Birds of America; John James Audubon özene bezene hazırladığı, Amerika’daki bütün kuşların yer aldığı özel bir kitaptır. Tam tamına 435 resimden oluşan kitabın bütün ayrıntıları, boyamaları bizzat elle yapılmıştır. Kitabı ilginç kılan detaylardan biri de kitabın 1 metre boyunda olmasıdır. İlk olarak 1827’de Londra’da basılan kitabın kopyaları günümüzde Amerika’da birçok farklı yerde bulunmaktadır. Kitabın bir başka özelliği de tarihin en büyük sanat hırsızlıklarından birine konu olmasıdır. 2005 yılında 4 genç kitabı çalmaya kalkışmış ama becerememiş, ardından yakalanmışlardı.

9The Canterbury Tales

The Canterbury Tales; Geoffrey Chaucer’in 1387 ile 1400 yılları arasında yazmaya kalkıştığı, 24 hikayeden oluşan 17 bin mısralık şiirdir. 17 bin mısradan oluşmasına rağmen şiir, bitirilememiştir. Canterbury’ye kutsal bir yere ulaşmak için hep birlikte yolculuk eden bir grup insanın yolda vakit geçirmek için biribirlerine anlattıkları hikayelerden oluşan kitap, 1972 yılında İtalyan yönetmen Pier Paolo Pasolini tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Kitabın güncel değer 11 milyon dolardır ve bu değer yazılmış örjinal kopyasına aittir.

10Birinci Folyo

Tarihin en sansasyonel yazarlarından biri olan William Shakespeare’ı bilmeyeniniz yoktur. Onun eserlerini, kitaplarını okuyoruz; oyunlarını oynuyoruz. Shakespeare hakkında bilmediğimiz şeylerden biri de kendisi hayattayken basılan kitapları sayılıdır. Kendisi hayattayken sadece Romeo ve Juliet, Bir Yaz Gecesi Rüyası ve V. Henry basılır. Birinci Folyo olarak bahsedilen kitap ise Shakespeare’in ölümünün sonra basılan bütün oyunlarıdır. Julius Ceasar, Machbeth gibi oyunlar, ancak kendisi öldükten sonra basılır. 1623 yılında basılan kitabı tarihin en etkili kitabı olarak da gören vardır. Güncel değeri 8 milyon dolar olan kitap tam tamına 900 sayfadan oluşmaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın