Rick Remender’ın aynı adlı çizgi romanından uyarlanan Deadly Class, projelerinin ortası olmayan SyFy’ın yeni dizisi olarak karşımıza çıktı. Fakat bu sefer ortayı bulmayı başarmış gibiler: Vasat. Bilimkurgu ağırlıklı dizilere ev sahipliği yapan SyFy, bu sefer -en azından benim izlediğim kadar- bilimkurgu olmayan ilk dizisine imza atmış. Gene de fantastik yanı olan bir dizi olmasına karşın Deadly Class, oldukça gerçekçi, gerçeğe yaklaşmaya çalışan bir aksiyon dizisi. Aynı zamanda SyFy’ın tamamiyle gençlere hitap eden de ilk dizisi olabilir.

Kısaca konusuna değinelim… Marcus, sokaklarda yaşayan yetim bir çocuktur. Birgün, tanımadığı insanlar tarafından kaçırılır ve onun gibi insanların olduğu bir okula yazılmasını isterler. Marcus, gidecek yeri olmadığından teklifi kabul eder fakat girdiği okul sıradan bir okul değildir; suikastçi yetiştirilen oldukça tehlikeli bir yerdir. Dayak, dövüş, kan ve daha fazlası derslerin konusudur. Bir anda kendini öldürmek için eğitilen öğrenciler arasında bulan Marcus, sokakta hayatta kalmaya çalışırken şimdi de okulda hayatta kalmaya çalışır.

Suikastçi gençlerin yetiştirildiği bir okul fikri, daha önce farklı projelerde işlendi. Suikastçi denince haliyle seyircinin, yani benim bekleyeceğim şey aksiyondur. İyi dövüşler, ölümler, değişik teknikler görmek isteyeceğim şey olur. Deadly Class, fikrini orta halli işlemeyi başaran bir dizi. Aranan o aksiyonu yeteri kadar verebilen bir dizi değil. Onun yerine, kurguda çeşitli renkler kullanarak dizinin izlenilebilirliğini arttırmaya çalışmışlar. Oyuncu görselliği de dizinin izlenilebilirliğini arttırıyor. Fakat özünde aranan şey aksiyon ve aksiyon dizide yeterli seviyede değil.

Bundan birkaç sene sonra Deadly Class hatırlanacak bir dizi olmayacak. Ama içerisindeki isimler büyük ihtimal ileride bol bol karşılaşacağımız isimler olacak. Dr. Strange ile tanıdığımız Benedict Wong’un okul müdürünü canlandırdığı dizide Benjamin Wadsworth, Lana Condor, María Gabriela de Faría ve Taylor Hickson gibi isimler dizi sayesinde kendilerini göstermeyi başardılar. Özellikle Lana Condor ismi, dizi süresince bol bol sitelerin haberlerini süsledi.

Suikastçi okulu fikrini yer yer güzel değerlendirseler de aksiyon eksikliği ve karakterlerin gereksiz atarlanmaları, dizinin izlenilebilirliğini azaltıyor. Dünya kanunu olsa da suikastçilerin dizi içerisinde etnik olarak ayrılması ve bu etnik kökenlerine göre silahlanması da dizinin yapmacık durmasına sebep oluyor. SyFy, karakterlerinin güzel görüntüsüne odaklanıp içeriği doldurmakta sıkıntı yaşamış. Eksikleri de kurgu ile kapatmaya çalışmış. Son bölümlerde gelen başarılı aksiyon sahneleri hariç genel itibariyle Deadly Class, tuzu eksik bir dizi olacak kalacak.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın