Sinema tarihi birbirinden harika insanlarla dolu. Maalesef tarihin ilklerini daha çok erkekler doldursa da kadınlar azımsanamayacak kadar yer ediniyorlar. Hatta Hollywood, en başta kadınların üzerine kurulu bir sistemdi. Senaristlerin çoğu onlardı. Yönetmenlik ve oyunculukta da varlardı. Ama zamanla bu sistem maalesef değişti ve Hollywood erkek egemen bir yere dönüştü. Kadınların temelinde olduğu bir sistem zamanla kadınların zorla girmeye çalıştığı bir yere dönüştü. Ben de size; hali hazırda bilinenler ve kendi yaptığım araştırmalar sonucu elde ettiği bazı ilkleri aktarmak istedim. Uzatmadan: Sinemada ilk kadınlar.

29Alice Guy Blache

Alice Guy Blache ile başlayalım. İlk kadın sinemacı olmakla beraber Melies ile beraber negatifleri boyayarak renkli filme imza atan ilk kişidir.

28Frances Marion

Frances Marion; The Champ ve The Big House filmlerinin senaryoları ile Oscar alan ilk kadındır. Alkolik bir eski boksör ile hapishanedeki bir adamın hikayesi anlatılır filmlerde. Seneler 1930 ve 1931.

27Greta Garbo

Greta Garbo; sessiz dönemin avrupadan çıkma ilk kadın starıdır. Seks sembolü olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz ama kendisi ilk dünya yıldızlarındandır.

26Lois Weber

Sinemaya bir şey katmak adına en başarılı olan ilk kadın: Lois Weber. İlk gerilim filmi çeken kadın olmakla beraber belki ilk gerilim filminin direkt sahibi de olabilir. Kuş bakışı çekim, dikiz aynasından çekim yapmak ve ekranı 3’e bölmek gibi yenilikler katmıştır. Kendisi aynı zamanda yönetmenliğini yaptığı 1915 Hypocrites filminde ilk tamamı çıplak kadına kadrajında yer vermiştir.

25Florence Lawrence

Tarih kitapları ve sinema hocaları Mary Pickford’u “ilk kadın yıldız” olarak gösterir ama ilk kadın yıldız olarak bilinen kişi Florence Lawrence’dır.

24Lillian Gish

D. W. Griffith’in efsane filmleri Intolerance ve The Birth of a Nation filmlerinin yıldızı Lillian Gish, Amerikan Sinemasının İlk Leydisi olarak sayılır.

23Clara Bow

Clara Bow ile tanışın. 1927-1931 yılları arasında ondan daha çok kazandıran bir kadın oyuncu olmadı. Belki de filmleri ile tarihin en çok para kazandıran kadını da kendisidir.

22Louise Brook

Sinemada boom mikrofon olarak bilinen mikrofon, Amerikan tarihinin önemli oyuncularından biri olan Louise Brook için özel üretilmiştir. 1928 Beggars o Life filminde ilk kez kullanılmıştır. Keza Bob Hair denen saçı da Brooks meşhur etmiştir.

21Hattie McDonald

Devam edelim… Hattie McDonald; Gone with the Wind filmindeki hizmetçi rolüyle 1939’da Oscar’a aday olan ve ödülü alabilen ilk siyahi kadın oyuncu oldu. Kendisi bu ödülü yardımcı kadın oyuncu dalında aldı. Burada ekstra bir bilgi verelim: Hattie McDonald, ne kadar ödülü kazansa da ödülü almaya siyahi olduğu için gidemedi. Bu da işin ironik kısmı.

20Dorothy Dandridge

En iyi kadın oyuncu dalına aday olma şansına ise Dorothy Dandridge erişti. 1954 yılında Carmen Jones filmindeki rolüyle Dorothy en iyi kadın oyuncu dalına aday olan ilk siyahi oyuncu oldu.

19Halle Berry

90. yılını kutlayan Akademi Ödüllerinin en iyi kadın oyuncu dalına sadece 11 siyahi kadın aday olabildi. Bunlardan sadece Halle Berry, 2001 yapımı Monster’s Ball filmindeki rolüyle ödülü alabildi. O sene en iyi erkek ödülünü de Denzel Washington aldı. Double Win.

18Quvenzhané Wallis

11 siyahi kadından bir tanesi ise farklı bir başarıya imza attı. Quvenzhané Wallis; Beasts of the Southern Wild filmindeki rolüyle Oscar’a aday olan en genç isim oldu. Kendisi aday olduğunda daha 9 yaşındaydı.

17Janet Gaynor

Janet Gaynor; Akademi Ödüllerine aday olmayı başaran ilk kadındır. 1927 ve 1928 yıllarında 7th Heaven, Street Angel, Sunrise: A Song of Two Humans adlı 3 filmiyle 3 adaylık almıştır.

16Lina Wertmüller

Lina Wertmüller; Akademi Ödüllerine “en iyi yönetmen” dalında aday olabilen ilk kadın yönetmendir. Kendisi bunu 1975 yapımı Seven Beauties filmi ile yaptı.

15Meryl Streep

Meryl Streep, 21 defa Oscar’a aday olmayı başardı. Fakat gelin görün ki Edith Head tam 25 defa Oscar’a aday olup 8 defa heykelciği aldı. Kendisi bunu Kostüm Tasarımı dalında yaptı.

14Jane Campion

Jane Campion, bütün hepsinden daha farklı bir başarı elde etti. Kendisi 1993 yapımı The Piano filmi ile Akademi Ödülleri’ne en iyi yönetmen ve orijinal senaryo ile aday olup orjinal senaryoyu kazandı. Aynı sene Cannes film festivalinde de en iyi film ödülünü kazandı.

13Kathryn Bigelow

Akademi Ödüllerine aday olabilen 5 kadın var. Aralarında tek kazanan Kathryn Bigelow. 2010 yılında The Hurt Lucker ile ödülü kazanmasından daha ilginç olan şey aynı sene eski kocası James Cameroon’ın görsel şöleni Avatar da en iyi filmler arasındaydı.

12Rachel Morrison

Bu sene Mudbound ile Akademi Ödüllerine aday olan Rachel Morrison, Oscar tarihinin ilk kadın görüntü yönetmeni adayı oldu.

11Maya Deren

Maya Deren; bağımsız sinemanın öncülerindendir. Kimi tarihçiler kendisinin bağımsız sinemanın ilk ismi olarak belirler. Deneysel sinema denince de ilk akla gelen isimlerdendir.

10Anna Hofman-Uddgren

Açılalım biraz… Anna Hofman-Uddgren; İsveç sinemasının ilk kadın yönetmeni.

9Safi Faye

Safi Faye; Afrika’da adından söz ettirebilen ilk kadın yönetmen.

8Julie Dash

Julie Dash; Afrika’da uzun metraj film çekebilen ilk kadın oldu. Yönetmenliğini yaptığı 1991 yapımı Daughters of the Dust sonrası birçok Afrikalı kadın yönetmen sinemaya yöneldi.

7Hayfa el-Mansur

Hayfa el-Mansur; Wadjda filmi ile Suudi Arabistan’ın ilk kadın yönetmeni oldu. Fakat Hayfa bunu gizlice yaptı. Filmi gizlice çekip ülkede yasak olan sinemaya rağmen gizlice festival düzenlenmesini sağladı. Böylece filmini avrupaya gönderebildi.

6Alice O’Fredericks

Alice O’Fredericks; Danimarka’nın ilk kadın yönetmeni.

5Astrid Henning-Jensen

Akademi Ödüllerinde en iyi yönetmen dalında şu güne kadar sadece 5 kadın aday olabildi. Fakat bir isim hepsinden önce oradaydı. Danimarkalı yönetmen Astrid Henning-Jensen, yönetmenliğini yaptığı 1959 yapımı Paw ile yabancı dilde en iyi film dalına aday olmayı başardı ve filmi ile Oscar’da yer alan ilk kadın yönetmen oldu.

4Susanne Bier

Danimarkalı yönetmen Susanne Bier, en başarılı erkek yönetmenlerin dahi yapamadığı bir şey yaptı. Kariyerinde birçok festivalde ödül almayı başaran yönetmen 4 büyük festivalde de ödül almayı başaran tek isim: Altın Küre, Oscar, Emmy ve Avrupa Film Ödülleri. 2010 yapımı Heaven filmi ile Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını ve Avrupa Film Ödüllerinde En İyi filmi kazanan yönetmen; 6 bölümlük mini dizi olan The Manager ile de Emmy ve Altın Küre kazandı.

3Josefina Molina

Josefina Molina, 1960’larda yazmaya başlayan bir roman yazarıdır. Kendisi, İspanya Ulusal Film Okulu’ndan, 1967’de, mezun olmayı başarmış ilk kadındır.

2Leni Riefenstahl

Almanya’nın ilk kadın yönetmeni aynı zamanda belgesel sinemanın en başarılı kadını olan Leni Reifenstahl olabilir. Nazi propagandası belgeselleri ile tarihe geçen Leni, siyasi kimliği bir yana yaşaya en büyük sinemacılardan sayılır.

1Tazuko Sakane

Tazuko Sakane; Japonya’nın ilk kadın yönetmenidir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın