Eğer günümüz şartlarında büyüyen bir çocuğa süper kahraman filmi nasıl olmalı sorusu yöneltilseydi, vereceği cevap doğrultusunda akıllarımızda oluşacak timsal tam anlamıyla Shazam! filmi olacağını size garanti edebilirim.

Shazam! ülkemizde 5 Nisan Cuma günü izleyicisi ile beyaz perdede buluşuyor. Çocuk ve genç yaştaki izleyicilerinin aklında daha komik ve “karanlık olmayan” bir itibar yakalama uğraşında olduğunu düşündüğüm DC sonunda bunu Shazam! ile başarmış gibi gözüküyor.

Filmin konusuna kısaca değinmem gerekirse: ABD’nin Philedelphia eyaletinde konargöçer bir hayat süren 14 yaşındaki kahramanımız Billy Batson, hepimizin çocukken hayalini kurduğu şansı elde etmişe benziyor. Yıllar önce katıldıkları bir karnavalda kaybolan ve bunun sonucunda annesini bir daha göremeyen karakterimiz, ömrünü yetimhanelerde teslim edildiği koruyucu ailelerden kaçarak geçirir. Bu eylemi gerçekleştirirken kendisini dinç tutan en büyük motivasyon ise bir gün tekrar annesini bulabilme hayalidir. Bu amaç doğrultusunda başına gelecek olaylardan bihaber olan ve şans eseri bir takım süper güçler elde eden Billy Batson; yedi ölümcül günahın insanlığı ele geçirme eylemi karşısında durabilecek tek kişinin, koruyucu ailesinin yardımlarıyla kendisi olduğunun farkına varmış durumdadır.

Shazam karakterinin neden bu isme sahip olduğunu ve güçlerinden bahsetmek gerekirse kendisi:

Solomun’un bilgeliğine,
Herkül’ün kuvvetine,
Atlas’ın dayanıklılığına,
Zeus’un gücüne,
Aşil’in cesaretine,
Merkür’ün hızına,

sahip bir kahramanı temsil ediyor. Ne kadar akrostiş konusunda Polat Alemdar’ın ünlü mektubu POLONEZKÖYDEYİM’i daha başarılı bulsam da(!), karakterimizin sahip olduğu orijin de oldukça ilham verici ve ilgi çekici duruyor. Hatta ve hatta, karakter 1940’lı yıllarda Fawcett Comics tarafından ortaya çıktığında, ilk ismi Captain Marvel’mış. Daha sonralarında DC karakterin Superman’a olan benzerliğinden telif davasından haklı çıkmış ve karakterin yayın haklarını üstlenmiştir. Bu durumdan da pay çıkarmak isteyen Marvel firması, karakterin isminden şikayetçi olup, günümüzdeki haline yani Shazam’a dönüşmesine olanak sağlamıştır.

Bana sorarsanız, filme uygun görülen PG-13 ifadesinin bile fazla olduğunu düşünüyorum. Yazının başında da bahsettiğim üzere bu filmin, DC tarafından imaj yenileme amacı doğrultusunda atılan ilk adım olduğu fikrindeyim. Ne kadar süper kahraman olarak geçse de, karakterin 14 yaşında bir çocuk olmasından dolayı ortaya sürülen “tahmin edilebilir” senaryo ve klişe aksiyon hamleleri biraz da olsa tat kaçırıyor. Lakin, eğer orta okula gidiyor olsaydım ve bu filmi izleseydim herhalde izlediğim en iyi film olduğunu düşünürdüm. Çünkü tam anlamıyla çocuklara hitap eden bir kahraman filmi. Ama ne yazık ki, film hakkında söylenebilecek olumsuz şeyler burada bitmiyor. İzninizle, ufaktan çıldırmak gerekirse:

Yahu DC. Sana söylemek istediğim iki çift lafım var. Sen geçtiğimiz yıllarda ortaya konulan süper kahraman dizi projeleri ile yeterince tepki çekmedin mi? Bıkmadınız mı kardeşim, oynatamadığınız süper kahramanları kışından başından sağından solundan beyaz perdede seyirciye kakalamaya? Ya şu karakterleri oynayacak ve filmleriniz de gösterebileceğiniz aktörler ile anlaşın ya da hiç girişmeyin böyle işlere!

Neyse, tamam sakinim. Azcık da iyi taraflarından bakalım.

Diyeceksiniz ki sen de amma gömdün bu filmin hiç mi güzel yanı yok? Var tabii. Öncelikle film hakkında en çok hoşuma giden şey Zachary Levi’nin oyunculuğu ve film boyunca asla düşmeyen enerjisi. Bir Chuck hayranı olarak kendisini oldukça keyifle izledim. Beğendiğim bir diğer konu ise, filmin çizgi roman orijinine sadık kalarak kendini göstermesiydi. Film içinde yer alan DC Evreni’ne ait göndermeler ise yüzünüzde küçük gülümsemeler oluşturacak.

Kısaca özetlemek gerekirse, DC sizlere küçük kardeşinizi veya yeğeninizi alıp eğlenceli bir 132 dakika geçirmeniz için harika bir imkan sunuyor. Unutmadan, sonunda 2 adet post-credits sahne bulunuyor. Umarım sizler için de faydalı bir eleştiri olmuştur. Film hakkında farklı görüşleriniz varsa mutlaka yorumlara bekliyorum. Okuduğunuz için teşekkürler!

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın