Dunkirk tahliyesi bu aralar pek bir meşhur. 2017 senesinde Dunkirk’ün konu edindiği tam 3 film yapıldı. Şayet Their Finest da Oscar’a herhangi bir daldan aday çıkarabilseydi 90. Akademi Ödülleri’nde 3 Dunkirk filmi birden olacaktı. Hepsi de Dunkirk’ü çok farklı açılardan işlediler. Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı Dunkirk, sadece tahliye kısmını odaklanırken Their Finest, Dunkirk tahliyesinin film yapılma aşamasını kadın senarist gözünden anlatıyordu. Darkest Hour ise sahilin tam karşısında, İngiltere’de geçiyor ve Winston Churchill’in bu kararı alma aşamasını anlatıyor. 1958’de yapılan Dunkirk filmi ile beraber, benim bildiğime göre 4 tane Dunkirk filmimiz var ve ne ilginçtir ki hiçbiri ama hiçbiri aradığımı veremedi maalesef.

Almanlar, İngiliz ordusunu Fransa’nın Dunkirk sahilinde sıkıştırmış ve bütün orduyu telef etmek için hazırda beklemektedir. İlginç bir şekilde Hitler orduyu 2 günlüğüne durdurur ve İngiliz halkı, muhteşem bir kurtarma operasyonu yaparak şahsi tekneleri ile sahildeki binlerce askeri kurtarır. Darkest Hour, askerlerin sıkışmasından önce başlıyor. İngilizler kaybetmek üzere olduklarının farkındalar ve en sonunda olan olur: Konsey, Hitler’in bütün orduyu Dunkirk’te sıkıştırdığını öğrenir. Film, Churchill’in bu efsane kurtarma operasyonunu nasıl düşündüğünü ve o birkaç günde başından geçenleri anlatıyor.

Eleştirimi başta yapmak istiyorum. 1958 yılındaki Dunkirk bir yol hikayesiydi; Nolan’ın filmi bir savaş dramasıydı; Lone Scherfig’in Their Finest’ı bir film yapma hikayesiydi ve Joe Wright’ın Darkest Hour’u politik bir film. Ve çok komik bir şey söyleyeceğim size: 4 filmde de Almanlar yok. Bu 4 yapımın hiçbiri Almanları göstermemiş, askerlerin oraya nasıl sıkıştığını anlatmamış. Herkes olaya farklı bir noktadan bakmış ve Dunkirk’ün draması ile ilgilenmiş. Fakat benim aradığım, özellikle Nolan’da bu hayal kırıklığını çok sağlam yaşadım, Almanlar’ın İngiliz askerlerini Dunkirk sahilinde sıkıştırdığı yarı savaş yarı taktiksel politik filmdi. Yani Dunkirk ile Darkest Hour’u karıştırıp üzerine de biraz Valkyrie serpiştirilirse istediğim film oluyordu. Fakat olmadı, olamadı.

Darkest Hour, Oscar’da en iyi film adaylığını haketmeyen bir film. Oldukça sıkıcı, sizi hiçbir yerden vuramayan bir yapım. Filmin bütün sıkıcılığını kurtaran ise Winston Churchill, yani Gary Oldman. Zaten Darkest Hour’un da bu kadar konuşulmasının sebebi Gary Oldman’ın muazzam Churchill oyunculuğu. Kimileri Gary Oldman’ın aday olduğu “en iyi erkek oyuncu” dalını kazanacağını düşünüyor. Düşünürler de. Çünkü filmde Gary Oldman’dan başka hiçbir şey yok. Dunkirk bile geri planda kalmış. Oldman’ın muhteşem Churchill tasarımını izliyoruz. Özellikle kendisine yapılan makyaj ile Oldman’ı tanımak mümkün değil. Fakat gelin görün ki Gary Oldman bile koca bir filmi kurtarmaya yetmemiş.

Filmin basit yönetmenliğinin aksine muhteşem bir sanat yönetmenliği mevcut. Özellikle meclis bölümüne hayran kalmamak elde değil. Teknik açıdan filmin hoş olduğunu söylesem de hikaye olarak maalesef film hem zayıf hem de gerçekten uzak. Churchill’in filmdeki bazı sahneleri hiçbir zaman yaşanmadı. Hakeza kendisinin asistanı Elizabeth Layton o dönemde kendisinin asistanı değildi. Hikayenin dramasını arttırabilmek ve Churchill’i tam bir halk kahramanı gibi gösterebilmek adına gerçek üzerine bazı eklemeler yapılmış.

Sözün özü… Darkest Hour, izlediğim 4. Dunkirk filmi. Hiçbiri de istediğimi verebilen bir film olmadı maalesef. Darkest Hour ise bu 4’lü arasında en kötü olanlarından. Hikayeyi karşı taraftan anlatmasına rağmen gerilim ve panik duygusunu hiçbir şekilde aktaramıyor. Churchill’in telefonda başkan ile konuştuğu sahne hariç filmde vurucu hiçbir yer yok. Gary Oldman’ın efsane oyunculuğunu öve öve bitiremeyiz ama ne kadar mükemmel oynarsa oynasın hikaye zayıf olduğu film de gözümde her daim zayıf kalacak. Filmi önerir miyim? Pek sanmıyorum. Sıkıcı bir Dunkirk hikayesi izlemek istiyorsanız tabii tercih sizin.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın