Bir üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışan Özgürol Öztürk’ün geçen yıl başlattığı Ballerinaproject Turkey adlı proje sayesinde sokaklarda dans eden insanlar görmek mümkün. Tamamen gönüllülük esasına dayalı projede ana tema balerinler ve baletler, fotoğrafçı ise Özgürol. Çekimler çeşitli mekanlar da yapılıyor. Bu mekan bazen bir park, bazen bir müze kimi zamansa bir tren garı…

Benim de projenin ilk balerini olarak içinde yer almaktan gurur duyduğum Ballerinaproject Turkey gelişerek büyümekte. Projeye başladığı ilk gün Özgürol bana “Öyle fotoğraflar çekmek istiyorum ki insanlar duvarına afiş olarak asmak istesinler,” demişti ve şuan bu hedefine ulaşmış bulunuyor. Aslında New York çıkışlı olan Ballerinaproject adlı projenin benzerleri birçok ülkede yapılmış olsa da Türkiye’de daha önce gerçekleştirilmemişti. Herkes fotoğrafları görüp bu işin arkasındaki insanı merak ediyor. Bu sebeple kendisiyle kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Almila Ada

1) Projenin fikri ilk olarak nasıl ortaya çıktı biraz bahseder misiniz?

Yeni bir projeye başlamak üzere bir süredir derlediğim konular üzerine çalışmaya başladığım sıralarda Ballerinaproject ile ilgili bir makale okudum. Instagramda biraz araştırınca orjinalinin yanı sıra farklı ülkelerde 30’dan fazla Ballerinaproject olduğunu gördüm. Acaba Türkiye’de yapan var mıdır diye baktığımda bir sonuca ulaşamadım. Daha önce balerinlerle farklı konularda çekimler yapmıştım ve çok keyif almıştım. Tamam dedim bunu ben yapacağım. Diğer fikirleri rafa kaldırıp projeye başladım.

Ecem Aksoy

2) Mesleğiniz dansla ilgili olmamasına rağmen dans adına gönüllü bir proje başlattınız. Dansa olan bu ilginiz nasıl oluştu ve baleyi diğer dans türlerinden farklı kılan neydi?

Aslında ben bir fotoğraf projesi başlattım. Projenin konusu bale, mekan, zaman ve hareket. Bale izlemeye lise öğrenimim sırasında Almanya’da başladım. Üniversite yıllarımda ve sonrasında farklı dansları da izlemeye başladım. Baleyi benim için diğer danslardan ayıran temel özelliklerden biri güç ve zarafetin aynı anda var olması. İzleyicilerin “narin” veya “kırılgan” izlenimi bırakan dansçıların ne kadar güçlü olduğunu görmesi çok heyecan verici. Bu projeden önce çokça mekan fotoğrafı çekiyordum. Artık ikisini birleştirip, güzel bir mekanın içinde yine aynı estetiğe sahip bir konuyu çekebiliyorum.

Ezgi Zeynep Gürel

3) Projeyle ulaşmak istediğiniz amaç nedir ?

Bu projedeki fotoğraflara bakan insanlar, kısa bir süre de olsa kendilerini iyi hissetsinler. Tek amacım bu. Bunu sağlamak için de çok çalışıyorum. Bunun dışında çekim yapmak istediğim yerler veya insanlar, daha çok insana ulaşmak gibi hedeflerim elbette var ama projenin özü pozitif bir duygu yaratmak.

Polen Gezmiş

4) Fotoğraflarda yer alan balerin ve baletlere nasıl ulaşıyorsunuz?

Çoğunlukla tanıdığım ya da yeni tanıştığım insanlara soruyorum: “Tanıdık balerin var mı?” diye. Bir bölümüyle de birlikte çekim yaptığımız balerinler aracılığıyla iletişim kurdum. Son zamanlarda kendisi mesaj atarak projeye katılmak istediğini söyleyen arkadaşlar da oldu. Ben her türlüsüne açığım yeter ki sonuç iyi olsun.

Ezgi Zeynep Gürel

5) Türkiye’de sokakta bale fotoğrafı çekmek zor olmuyor mu?

Tüm ülke için bir şey söylemem zor ama İstanbul’da beklemediğim kadar zorluklarla karşılaştım. Bir çok mekanda fotoğraf çekmek ya yasak ya da ücrete tabi. Bu nedenle çekim mekanı, zamanı ve kıyafetleriyle ilgili tercihleri yaparken daha dikkatli olmak zorunda kaldım. Elbette kafamdaki bu oto sansürcü ile sürekli mücadele halindeyim.

Ece Yomralıoğlu

6) Sokaktaki insanlar size ne gibi tepkiler veriyor?

Önce çok şaşırıyorlar. Sonra büyük bölümü hayranlıkla izliyor. Cesaret edip yanıma gelenlerin bir bölümü ilk defa bale izlediğini söylüyor mesela. Bazen yanlarındaki küçük kız çocuklarını özendirmek için balerin arkadaşlarla tanıştırmak istiyorlar. Fotoğraf çekenler de oluyor, alkışlayanlar da. Çekim sırasında tüm odağım balerinde olduğu için genelde ara verdiğimizde diğer insanları görebiliyorum.

Simge Uluer

7) İleriye dönük hedefleriniz var mı? Projeyi geliştirmeyi düşünüyor musunuz?

Projeye ait bir web sitesi var: tıklayabilirsiniz. Henüz içeriği çok zengin değil. Her mecrada farklı bir hikaye anlatmak istiyorum. Instagram fotoğraflar için iyi bir ortam, sitede ise balerinleri ve çekimleri anlatmak istiyorum. Elbette projeyle ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler de orada bulabilirler. Başka bir dijital ortamı nasıl kullanabileceğimi bulabilirsem elbette orada da projeye yer verebilirim.

Ezgi Zeynep Gürel

8) Balerin fotoğrafçılığını dünyaya ilk duyuran Newyork temelli Ballerinaproject, bu işi ticari boyuta getirmiş durumda. İnternet sitesinden poster satışı ve üyelik ücretleri var. Siz de ileride projeyi ticarileştirmeyi düşünüyor musunuz?

Benim sadece bu projeyle ilgili değil, genel olarak fotoğrafla ilgili ticari bir beklentim yok. Bu tamamen gönüllü katılımla yürütülen bir proje o yüzden ne benim ne de balerinlerin maddi bir beklentisi yok. Zaten bu çıkarsızlık durumu fotoğraflara da yansıyor diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın