Harvey Keitel’ın yardımları ile Rezervuar Köpekleri’ni çeken Tarantino ne kadar yetenekli biri olabileceğini kanıtlamış ve sıradaki filmleri için çalışmaya başlamıştı. Bunlardan biri, tarihin en başarılı filmlerinden biri olarak sayılacak olan Pulp Fiction’dı. Harika oyunculuğu ve absürt hikayesi ile izleyen herkesi kendine hayran bırakan film günümüzde hala bir efsane olarak sayılmakta ve hala çantanın içinde ne olduğu tartışılmaktadır.

Bu efsane filmin kendi çapında birçok bilinmeyen yönü var. Bunların bazılarını öğrenince keyfiniz kaçabilir ya da daha da keyiflenebilirsiniz. Onlardan bazılarını sizin için derledik.

9Zorla Güzellik

Mia Wallace karakteri ile gönlümüze taht kuran Uma Thurman, Pulp Fiction sonrası sinemanın gözdesi olu verir. Fakat kendisini tepelere taşıyan bu rolü en başta reddetmiştir. Tarantino’yu tanımamasından mı, rolü beğenmemesinden mi bilinmiyor; fakat rolü ancak Tarantino’nun açtığı telefonlarla ve bitmeyen ısrarı ile kabul etmiştir. Tarantino iyi ki ısrar etmiş. O rolde başkasını düşünmek gerçekten de zor olurdu.

8Bu Müzik Olmamış

Pulp Fiction’ı kült yapan noktalarından biri de dans sahnesidir. Travolta ve Thurman’ın efsane dansı, filmi çok farklı bir noktaya taşımıştır. Gelin görün ki daha filme başlamadan sorun çıkaran Uma Thurman bu sahnede de sorun çıkarmıştı. Tarantino’nun bizatihi seçtiği Jack Rabbit Slim’s şarkısını Uma Thurman beğenmez ve değiştirilmesini ister. Bunun üzerine Tarantino gene o süper ikna yeteneğini kullanır ve şarkının doğru şarkı olduğunu kendisine güvenmesini ister. Tarantino gerçekten de bir şeyler biliyormuş. Keza Thurman’ın sorun çıkardığı dans sahnesindeki set filmin en pahalı setidir: 150 bin dolar.

7O Kadroya O Para

Günümüzde filmlere milyon dolarlar ödendiğini düşünürsek o kadroya rağmen filmin 8.5 milyon dolara çekilmiş olması bizce hepinizi şaşırtmalı. Daha ilginci, filmin çekimi 3.5 milyon dolar tutmuştur. 5 milyon dolar ise oyunculara gitmiştir. Eeee, bir sürü büyük oyuncu oynatacaksanız büyük paralar ödeyeceksiniz. Şimdilerde 8.5 milyon dolar Scarlett Johansson’ın çerez parası.

6Hey Bruce Gelsene

Bilenler bilir ama bilmeyenler için yazalım: Tarantino, Harvey Keitel ile karşılamış olmasa, büyük ihtimal Rezervuar Köpekleri’ni bile çekemeyecekti. Tarantino’yu Tarantino olması için en büyük şansı Harvey Keitel vermiştir. Tarantino’nun kendi sözlerinden eklemek gerekirse, kendisi Rezervuar Köpekleri’nde ilk sete çıktığında hiçbir şey bilmiyordu ama çok film izlediği ve profesyonel adamlarla çalıştığı için iyi bir iş çıkarmayı başarmıştı. Aynı şekilde Pulp Fiction’da da Harvey Keitel’ın yeri büyüktür. Misal; Bruce Willis’in filmde olmasının tek sebebi Harvey Keitel’dır.

5Hepinize Fuck!

Tarantino’nun filmleri küfür bankasıdır. Bitmek bilmez. Rezervuar Köpekleri’nde olduğu gibi bu filmde de olabildiğince Fuck kelimesi vardır. Rezervuar Köpekleri’nde 271 defa kullanılan küfür -masa sahnesinin etkisi- Pulp Fiction’da 265 defa kullanılmıştır. Küfürsüz Tarantino filmi olmaz zaten.

4Dostum Beni Çeksene

Tarantino ile Robert Rodriguez arasında çok sıkı bir arkadaşlık mevcuttur. Birbirlerinin filmlerinde oynamayı bırakın birbirlerinin filmlerini bile çekerler. Eğer bir sahnede Tarantino’yu görüyorsanız bilin ki kameranın arkasında kankisi Robert Rodriguez vardır. Kendisinin Pulp Fiction’daki tüm sahnelerini tabii ki Robert Rodriguez çekmiştir.

3Kimsin Sen Vincent?

Samuel L. Jackson ve John Travolta’nın efsane ortaklığı filmi kült yapan detaylardan biridir, değil mi? Peki size Vincent Vega karakterini Daniel Day-Lewis’in istediğini söylesek? Hani şu Akademi Ödüllerinde 3 defa en iyi erkek ödülünü alan manyak adam? Olsa güzel olabilirdi fakat Tarantino rolü Travolta’ya vermek ister ve verir. Bunda Travolta’nın da rol için istekli olması büyük bir rol oynar.

2Sette Güvenlik Yok!

Şimdi ilginç bir bilgi verelim. Vincent Vega’nın filmde kullandığı araba 1964 model Chevy Malibu’dur. Araba ile ilgilenenler zaten bilir. Fakat araba orijinalinde Tarantino’nun kendi arabasıdır. Yönetmen bütçeyi fazla zorlamayalım demiş olsa gerek ki kendi arabasını kullanmaları için feda etmiş. Feda etmiş diyoruz çünkü gerçekten de feda etmiş gibi oluyor. Araba, çekimler esnasında çalınır ve sırra kadem basar. Tabii bütün sırların birgün, gün yüzüne çıkma gibi huyu vardır. Filmden tam 19 yıl sonra 2013’te araba şans eseri bulunur. Acaba hala kullanıyor mudur?

1Çantada Ne Var?

İşte bunu Tarantino bile bilmiyor. David Lynch’in filmlerinin ne anlattığı ile çantanın içinde olanlar aynı: Kafanıza göre. Tarantino açık bir şekilde içinde ne olduğu size kalmış diyerek pası bize atıyor ama keşke tam olarak ne olduğunu söyleseydi de içimizdeki merakı giderseydi. Tabii çantanın içindeki “şey” Lost finali gibi de olabilirdi. Tatmin olmayabilirdik. Tarantino bundan kaçınarak bitmeyen bir soru işareti bıraktı. Belki bir gün öğreniriz. Bir gün.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın