9Pokémon?

Pokémon adının nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Şöyle bir cevabı var: Oyun ilk defa yayınlandığında adı “Poketto Monsutaa” ya da İngilizce adı ile “Pocket Monster” idi. Kelime anlamı “Cep Canavarı” olan oyun, oyunun içerisinde kullanılan Pokémon kelimesinden ötürü zamanla sadece Pokémon olarak anılmaya başlandı.

8Aslında Bizim Dünyamızda Geçiyor

Pokémon evreninin nerede geçtiğini hiç merak ettiniz mi? Animede hep Kanto, Johto, Hoenn, Sevii Islands, Sinnoh, Unova, Kalos ve Alola isimlerini duyduk. İzleyici olarak haritaya baktığınızda da burasının kurmaca bir evren olduğunu düşünüyorsunuz. Ama değil. Pokémon dünyası aslında bizim dünyamızda geçiyor. Ne kadar garip gelse de bu durum gerçek. Animede Paris var ve ziyaret eden karakterler de var. Bu durumu en iyi açıklayan detaylar ise PokeDex’teki Pokémon infoları. Arcanine’ın bilgilerine bakacak olursanız Çin’den geldiğini; New’in DNA’larının nereden bulunduğunu soracak olursanız: Güney Afrika.

7Pokémon’un Maskotu Clefairy Olacaktı

Bizler Pokémon’un ana maskotunun Pikachu olduğunu iyi biliyoruz. Dünya Pikachu çılgınlığı ile yıkılıyor. Öyle ki kendisine özel filmler bile yapıldı. Fakat bu çılgınlığın en ilginç yanı, Pikachu’nun asıl maskot olmaması. En azından böyle olmayacaktı. Pokémon’un yaratıcılarının kafasındaki esas maskot Clefairy idi. Planları bu yöndeydi. Fakat 1998’de yayınlanan Pokémon Yellow oyunu bu düşüncelerini değiştirmek zorunda bıraktı. Yellow’un ana teması Pikachu ile yola çıkıp şampiyon olmaya çalışmanızdı. Oyunla beraber Pikachu’nun popülaritesi öyle arttı ki, yaratıcılar maskot fikirlerini değiştirdi. Bunda en büyük sebep, çocukların Pikachu’nun tasarımı ve rengini daha çok beğenmesiydi. Göze daha hitap eden bir tasarımı vardı.

6Pokémon Mu Yiyorlar?

Pokémon’un animesine hakim biriyseniz, evrende bilinen “hayvan” adına çok az canlı olduğunu görebilirsiniz. Çok çok az. Pokémon evreninin hayvanları Pokémonlar oluyor. İnsanlar Pokémon besliyorlar. Peki, madem düzen böyle, bu insanlar ne yiyorlar? Eğer Pokémon evreninde hayvan yoksa, konu ete gelince ne yiyorlar? Cevabı basit: Pokémon yiyorlar. Evet, biraz ürkütücü ama bu vahşi düzen animede de var. Kanıtlarını da yer yer görmedik değil. Animede Farfetch’d’in avlanmadan ötürü neslinin tükenmeye yakın olduğunu biliyoruz. Swinub ya da Magikarp’ın çok leziz olduğunu biliyoruz. Hatta bu 2 Pokémon’un yemek hallerini bile gördük.

5Lavender Town Sendromu

Pokémon’un oyununu oynayanlar Lavender Town’ı çok iyi bilirler. Küçük yaştan beri oynayanların en büyük korku ögelerinden biridir Lavender Town. Oyunu yapanların bile tahmin edemeyeceği ilginç bir durum çıktı ortaya. Renklerden tamamen arındırılmış olan Lavender Town’a giriş yaptığınız anda çalmaya başlayan melodi, birçok oyuncuya rahatsızlık vermiş, tedirgin olmalarına sebep olmuştu. Hak vermek gerek, gerçekten de ürkütücü bir tınısı vardı. Birçok kişinin bu tedirginliği belirtmesinden ötürü de adını Lavender Town Sendromu koydular.

4Ikue Otani

Pokémon’un en meşhur Pokémon’u Pikachu’yu sevilen sesi “pika pika” ile tanıyoruz. İnsanlar kendisinin sadece görünüşünden ötürü değil, çıkardığı sesin tatlılığından ötürü de seviyorlar. İşte bu tatlı ses Ikue Otani’ye ait. Yetişkin bir kadın olmasına rağmen çıkardığı ses ile Pikachu’nun bu kadar sevilmesinin ana sebeplerinden biri bu şirin kadındır.

3İlk Pokémon

Yaratıcıları Pokémon’un tasarımına başladıklarında tasarladıkları ilk Pokémon hangisi diye sorsak büyük ihtimal Pikachu ya da Bulbasaur dersiniz. Ya da Ash’in ilk Pokémonlarından birini. Hiçbiri değil. Ken Sugimori’nin dediğine göre tasarlanan ilk Pokémon Rhydon’dur.

2Birçok Pokémon İsminde Numara Var

Pokémon isimlerinin tasarımı çok ilginçtir. Birçoğu bazı hayvanların isminin ters çevrimidir, bazıları kelime birleştirmedir, bazıları ise bir ülke dilinde o hayvanın çevrisidir. Bazı Pokémon isimleri ise numara ve onları temsil eden elementler ile tasarlanmıştır. Mesela Pokémon evreninin 3 efsane Pokémon’u Articuno, Zapdos ve Moltres. Buz, elektrik ve ateşi simgeleyen Pokémonlar, bu simgelemeye sahip kelimelerin sonuna sayı gelmesi ile tasarlanmıştır.

1Hitmonchan ve Hitmonlee

İlginç Pokémon tasarımlarından biri de Hitmonchan ve Hitmonlee’ye aittir. Dövüş tipi Pokémonlar olan ikiliden biri yumruklarını kullanırken öbürü sadece ayaklarını kullanır. Hitmochan, Jackie Chan’den esinlenilmiş bir Pokémon iken Hitmonlee ise Bruce Lee’den esinlenilmiştir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın