10Yangın Var (2011, Murat Saraçoğlu)

“Yangın Var” için “yol filmi” ve “toplumsal film” tanımlamalarını yapabiliriz. İlk bakışta popüler sinemanın bir ürünü gibi dursa da anlattığı şey ve anlatış tarzı ile yerli filmler arasında kendini farklı bir yerde konumlandırabilmiştir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Trabzon’un Çayırbağı Belediyesi’ne hediye ettiği itfaiye kamyonunu almak üzere Diyarbakır’a giden Koşman, oranın insanını yakından tanır, ön yargılarını gözden geçirir. Dönüşte ona eşlik eden Asya ile yol boyunca maceralar yaşarlar ve aralarında kültürler arası bir aşk doğar. Memleketin her bölgesinin ayrı güzel olduğunu ve etnik kimlikler farklı olsa da kimyamızın aynı olduğunu basit ve sade bir dille anlatır film. “Leyla ile Mecnun” dizisiyle tanınan, şu sıralar da “Fi” ile boy gösteren Osman Sonant’ın bu filmle beraber oyunculuktaki kalıplarını kırdığını söylemek mümkündür. “Asya” karakterini canlandıran Nesrin Cavadzade de başarılı bir performans sergilemiştir.

9Adını Sen Koy (2009, Tuna Kiremitçi)

Romanları ve şarkılarıyla tanıdığımız Tuna Kiremitçi’nin ilk uzun metraj filmi. IMDb’nin acımasızca 5.3 verdiği film, bir aşk üçgenini konu alıyor. Can ve Aybige bir hafta sonra evlenecektir. Can, müstakbel eşini en yakın arkadaşı Ilgaz ile tanıştırarak trajik hatasını yapar. Ilgaz, Aybige’ye ilgi duymaya başlar. Aybige kararsızlıklar içerisinde kalır. Muhteşem ilginç konu aramayan ama samimi bir film izlemek isteyenler için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz.

8Kara Köpekler Havlarken (2009, Mehmet Bahadır Er & Maryna Gorbach)

İki genç olan Selim ve Çaça otoparkçılık yaparak yırtmak, varoşlardan kurtulmak isterler. Bu mücadelede başlarını ciddi anlamda belaya sokarlar. Varoşlarda yaşanan yokluğu, uzak değil, bir sokak yukarısındaki alışveriş merkezinin şatafatıyla etkileyici biçimde karşılaştırır film. Toplumdaki bu dengesizlik ile ilgili yapılan tahlillerin başarılı olduğunu söylemek mümkündür. Son olarak, Volga Sorgu’nun (Çaça) oyunculuk performansının altını şiddetle çizmek gerekir.

7Kaledeki Yalnızlık (2011, Volga Sorgu)

Volga Sorgu demişken kendisinin kamera arkasında yer aldığı ilk filmi sıradaki filmimiz olsun. Futbol üzerinden yapılan nefis metaforlarla dolu bir ‘fuck up’ öyküsü. Veteran kaleci Nurettin’in karşı karşıya kaldığı şike teklifi, kulüp başkanıyla çatışmasına sebep olur. Nurettin ya doğru köşeyi bulacak ya da golü yiyecektir. Hayatı boyunca dürüst kalan bir adam için zor bir seçimdir bu.

6Beş Şehir (2009, Onur Ünlü)

Bir Onur Ünlü şaheseriyle karşı karşıyayız. Film epizotlardan oluşmaktadır. Epizotların karakterleri ve hikayeleri birbirleriyle başka epizotlarda karşılaşır ve görevlerini yaparlar. Karakterlerin derinlikleri ve oyunculuk performanslarıyla senfoni gibi bir film izleriz. Minik adam Ege Tanman harikalar yaratmış, sürreal kedi Şebnem Sönmez etkileyici patilemiş, Tansu Biçer saplantılı aşık rolünde, Ahmet Rıfat Şungar ise romantik saplantılı aşık rolünde doğallıklarıyla etkili olmuşlardır. Kısacası etkileyici fotoğrafları ve karakterlerin tümünün yaşadığı aynı vurucu sonla izlemeyenin çok şey kaybedeceği bir filmdir “Beş Şehir”.

5Abluka (2015, Emin Alper)

Listenin belki de en bilinen filmi “Abluka” hem yurt içi hem yurt dışında birçok ödül kazandı. İzleyenlerin jürileri haklı bulacağını söylemek pek mümkün. Mehmet Özgür’ün ustalık performansına genç neslin yükselen değeri Berkay Ateş’in doğallıkla örülü oyunculuğu eşlik ediyor. Hapisten şartlı tahliyeyle çıkan Kadir, polisin verdiği görevi (örgütle alakalı bilgi toplamak) yerine getirirken çeşitli aksaklıklar yaşar. Kardeşi Ahmet ise belediyenin köpek itlaf ekibinde çalışmaktadır. Yıllarca ayrı kalan ağabey-kardeş, çocukluklarındaki bağı bir türlü kuramazlar. Yaşadıkları semtte hüküm süren terör ve kaos, yavaş yavaş ikisinin de karakter ve kaderlerini şekillendirmeye başlar.

4Yozgat Blues (2013, Mahmut Fazıl Coşkun)

Filmin adı konusunun ilamıdır aslında. Bir kültür çatışmasının ortasında kalan karakterler umutla ve inatla mücadelelerine devam ederler. Yavuz tecrübeli bir müzik insanıdır. Yolu bir gün Yozgat’a düşer. İdealist bir genç kız olan Neşe ile zorlu bir yolculuğa çıkarlar. Tezatlarla ve ironilerle dolu günler geçirirler. Yavuz ve Neşe’nin film boyunca icra ettikleri parçanın filmden sonra dilinize takılacağı uyarısını yapmadan geçmeyelim. Filmin bir diğer başarılı yanı da ikincil karakterlerin hikayeye katkılarıdır. Naif ve sıcak bir film izlemek istiyorsanız: “Yozgat Blues” iyi bir tercih olabilir.

3Bütün Saadetler Mümkündür (2017, Selman Kılıçaslan)

“Bütün saadetler mümkündür…
Şu kapının açılması,
İçeri girivermen,
Bahar, kuşlar, gündüz.
Ve bütün dünya
Bir an içinde gürültüsüz.
Bütün saadetler mümkündür…”

Listemizin en taze filmi. 36. İstanbul Film Festivali’nde gösterimi yapılan film, Selman Kılıçaslan’ın ilk uzun metraj filmi. Ziya Osman Saba’nın aynı isimli şiirinden ilham alınarak çekilen film, üniversite öğrencisi Ali’nin, Mevlüt Amca ile olan hikayesini anlatır. İnsana dair umut veren, insanın içine işleyen bir filmdir. Bir yerlerde sizin için endişelenen, siz üşümeyin diye sobayı yakacak olan, sizin için hayallerinden vazgeçecek kadar sizi seven birileri vardır mutlaka. İnsanın olduğu yerde insan mutluluğu basit yollarla bulabilir, bütün saadetler mümkündür.

2Uzak İhtimal (2009, Mahmut Fazıl Coşkun)

İmkansız bir aşk hikayesi bu kez anlatılan bir Mahmut Fazıl Coşkun filmi daha. Tophane’de bir müezzin ve bir rahibe adayının aşkı… Musa ve Clara önlerindeki dev engele rağmen, hislerinin su gibi akıp yolunu bulmasına izin verirler. Tüm dinler Allah’ın yarattığı dinlerdir ve hepsinin ortak dayanağı “sevgi”dir. Müslüman Musa ve Hristiyan Clara da sevmekten başka bir şey yapmazlar.

1Sarmaşık (2015, Tolga Karaçelik)

Tolga Karaçelik’in distopik filmi üzerine söylenebilecek o kadar çok şey var ki. Gişe Memuru’ndan sonra yine etkileyici bir filmle karşımıza çıkan Karaçelik, ufak detaylardan kusursuz bir bütün çıkarmış. Karadaki hayatta tutunamamış tiplerle dolu bir gemide otorite birey çatışması sıkça yaşanır (Beybaba-Cenk). Cenk’in isyankarlığı tayfalardan birinin ortadan kaybolmasıyla ise ayyuka çıkar. Beybaba’nın yardımcısı İsmail dengeyi kurmaya çalışsa da işler büyür ve Beybaba ile tayfa arasında psikolojik bir savaş başlar. Cenk rolüyle Nadir Sarıbacak’ın efsaneleştiği filmde Özgür Emre Yıldırım ve Kadir Çermik de üst düzey performans sergilerler. Öte yandan Beybaba rolünde tecrübeli oyuncu Osman Alkaş başarılı bir alegorik karakter örneği sunar. Atmosfer yaratımı, oyunculukları, senaryosu ve müzikleriyle şimdiden gizli bir klasik olmuştur “Sarmaşık”. Hatta meşhur “BEDAŞ sahnesi” sinema tarihimizdeki efsane monologlar arasındaki yerini almıştır.

* Bu yazı Metin Hasgül’e aittir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın