91. Akademi Ödülleri’nin “yabancı dilde en iyi film” aday adayları belli oldu. Ülkemizden Nuri Bilge Ceylan’ın da Ahlat Ağacı ile aday adayı olduğu listede festivallerde izlediğimiz ya da birkaç aya izleyeceğimiz bir çok film mevcut. Aşağıda, bütün ülkelerin, hangi yönetmenin hangi filmle katıldığını listeledik. Film listesi oluşturacaksanız devasa bir liste hazır bir şekilde sizi bekliyor.

Türkiye, “The Wild Pear Tree”, yönetmen: Nuri Bilge Ceylan,
Afganistan, “Rona Azim’s Mother”, yönetmen: Jamshid Mahmoudi,
Cezayir, “Until the End of Time”, yönetmen: Yasmine Chouikh,
Arjantin, “El Ángel”, yönetmen: Luis Ortega,
Ermenistan, “Spitak”, yönetmen: Alexander Kott,
Avustralya, “Jirga”, yönetmen: Benjamin Gilmour,
Abusturya, “The Waldheim Waltz”, yönetmen: Ruth Beckermann,
Bangladeş, “No Bed of Roses”, yönetmen: Mostofa Sarwar Farooki,
Belarus, “Crystal Swan”, yönetmen: Darya Zhuk,
Belçika, “Girl”, yönetmen: Lukas Dhont,
Bolivya, “The Goalkeeper”, yönetmen: Rodrigo “Gory” Patiño,
Bosna Hersek, “Never Leave Me”, yönetmen: Aida Begić,
Brezilya, “The Great Mystical Circus”, yönetmen: Carlos Diegues,
Bulgaristan, “Omnipresent”, yönetmen: Ilian Djevelekov,
Kaboçya, “Graves without a Name”, yönetmen: Rithy Panh,
Kanada, “Family Ties”, yönetmen: Sophie Dupuis,
Şili, “…And Suddenly the Dawn”, yönetmen: Silvio Caiozzi,
Çin, “Hidden Man”, yönetmen: Jiang Wen,
Kolombiya, “Birds of Passage”, yönetmen: Cristina Gallego, Ciro Guerra, yönetmens,
Kosta Rika, “Medea”, yönetmen: Alexandra Latishev,
Hırvatistan, “The Eighth Commissioner”, yönetmen: Ivan Salaj,
Çekya, “Winter Flies”, yönetmen: Olmo Omerzu,
Danimarka, “The Guilty”, yönetmen: Gustav Möller,
Dominik Cumhuriyeti, “Cocote”, yönetmen: Nelson Carlo De Los Santos Arias,
Ekvador, “A Son of Man”, yönetmen: Jamaicanoproblem,
Mısır, “Yomeddine”, yönetmen: A.B. Shawky,
Estonya, “Take It or Leave It”, yönetmen: Liina Trishkina-Vanhatalo,
Finlandiya, “Euthanizer”, yönetmen: Teemu Nikki,
Fransa, “Memoir of War”, yönetmen: Emmanuel Finkiel,
Gürcistan, “Namme”, yönetmen: Zaza Khalvashi,
Almanya, “Never Look Away”, yönetmen: Florian Henckel von Donnersmarck,
Yunanistan, “Polyxeni”, yönetmen: Dora Masklavanou,
Hong Kong, “Operation Red Sea”, yönetmen: Dante Lam,
Macaristan, “Sunset”, yönetmen: László Nemes,
İzlanda, “Woman at War”, yönetmen: Benedikt Erlingsson,
Hindistan, “Village Rockstars”, yönetmen: Rima Das,
Endonezya, “Marlina the Murderer in Four Acts”, yönetmen: Mouly Surya,
İran, “No Date, No Signature”, yönetmen: Vahid Jalilvand,
Irak, “The Journey”, yönetmen: Mohamed Jabarah Al-Daradji,
İsrail, “The Cakemaker”, yönetmen: Ofir Raul Graizer,
İtalya, “Dogman”, yönetmen: Matteo Garrone,
Japonya, “Shoplifters”, yönetmen: Hirokazu Kore-eda,
Kazakistan, “Ayka”, yönetmen: Sergey Dvortsevoy,
Kenya, “Supa Modo”, yönetmen: Likarion Wainaina,
Kosova, “The Marriage”, yönetmen: Blerta Zeqiri,
Letonya, “To Be Continued”, yönetmen: Ivars Seleckis,
Lebanon, “Capernaum”, yönetmen: Nadine Labaki,
Litvanya, “Wonderful Losers: A Different World”, yönetmen: Arunas Matelis,
Luksemburg, “Gutland”, yönetmen: Govinda Van Maele,
Makedonya, “Secret Ingredient”, yönetmen: Gjorce Stavreski,
Malawi, “The Road to Sunrise”, yönetmen: Shemu Joyah,
Meksika, “Roma”, yönetmen: Alfonso Cuarón,
Montenegro, “Iskra”, yönetmen: Gojko Berkuljan,
Fas, “Burnout”, yönetmen: Nour-Eddine Lakhmari,
Nepal, “Panchayat”, yönetmen: Shivam Adhikari,
Hollanda, “The Resistance Banker”, yönetmen: Joram Lürsen,
Yeni Zellanda, “Yellow Is Forbidden”, yönetmen: Pietra Brettkelly,
Nijer, “The Wedding Ring”, yönetmen: Rahmatou Keïta,
Norveç, “What Will People Say”, yönetmen: Iram Haq,
Pakistan, “Cake”, yönetmen: Asim Abbasi,
Filistin, “Ghost Hunting”, yönetmen: Raed Andoni,
Panama, “Ruben Blades Is Not My Name”, yönetmen: Abner Benaim,
Paraguay, “The Heiresses”, yönetmen: Marcelo Martinessi,
Peru, “Eternity”, yönetmen: Oscar Catacora,
Filipinler, “Signal Rock”, yönetmen: Chito S. Roño,
Polonya, “Cold War”, yönetmen: Pawel Pawlikowski,
Portekiz, “Pilgrimage”, yönetmen: João Botelho,
Romanya, “I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians”, yönetmen: Radu Jude,
Rusya, “Sobibor”, yönetmen: Konstantin Khabensky,
Sırbistan, “Offenders”, yönetmen: Dejan Zecevic,
Singapur, “Buffalo Boys”, yönetmen: Mike Wiluan,
Slovakya, “The Interpreter”, yönetmen: Martin Šulík,
Slovenya, “Ivan”, yönetmen: Janez Burger,
Güney Afrika, “Sew the Winter to My Skin”, yönetmen: Jahmil X.T. Qubeka,
Güney Kore, “Burning”, yönetmen: Lee Chang-dong,
İspana, “Champions”, yönetmen: Javier Fesser,
İsveç, “Border”, yönetmen: Ali Abbasi,
İsviçte, “Eldorado”, yönetmen: Markus Imhoof,
Taiwan, “The Great Buddha+”, yönetmen: Hsin-Yao Huang,
Tayland, “Malila The Farewell Flower”, yönetmen: Anucha Boonyawatana,
Tunus, “Beauty and the Dogs”, yönetmen: Kaouther Ben Hania,
Ukrayna, “Donbass”, yönetmen: Sergei Loznitsa,
Birleşik Krallık, “I Am Not a Witch”, yönetmen: Rungano Nyoni,
Uruguay, “Twelve-Year Night”, yönetmen: Álvaro Brechner,
Venezuella, “The Family”, yönetmen: Gustavo Rondón Córdova,
Vietnam, “The Tailor”, yönetmen: Buu Loc Tran, Kay Nguyen,
Yemen, “10 Days before the Wedding”, yönetmen: Amr Gamal,

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın