Dün akşam, Artı Sahne’de O Gece’nin prömiyerine katıldım. Uzun süredir ağzına kadar dolu bir oyuna gitmemiştim. Böyle bir kalabalıkta yer almak beni sevindirdi. Yönetmenliğini Bilge Emin’in yaptığı, senaryosunu Özlem Saraç’ın yazdığı O Gece 5 kişilik bir oyuncu kadrosundan oluşuyor: Şencan Güleryüz, Begüm Birgören, Tolga Güleç, Gözde Cığacı, Cahit Gök. Kalabalık bir seyirci ve güzel gözüken bir sahne tasarımı -ki buraya değineceğim- ile oyun piyano eşliğinden başladı.

Konusuna değinecek olursak… İki farklı hayattan çift ile tanıştığımız oyun, bu iki çiftin hayatlarının bir şekilde kesişmesini konu ediniyor. Temeli “yalan” olan oyunda insanların nasıl birbirine yalan söylediği anlatılıyor. Zenginliğin mutluluk getirmediği ama avantajlarının olduğu; fakirliğin ise her şeye rağmen zor olduğunu izlediğimiz oyunda başarılı bir paralel hikaye ilerleyişi var.

Hikaye adına orjinal bir şey olmamasına karşın işleniş şeklini oldukça başarılı buldum. İki farklı dünyadan çiftin hikayelerinin paralel bir şekilde işlenişini başarılı buldum ki oyuncular da kurguyu hiç bozmadan oyunu sonuna kadar götürüyorlar. Oyun boyu oyuncular tek bir pot kırmadan, oyun gereği düzgün bir tempoda oyunu tamamladılar. Sahne kullanımları da çok başarılıydı ki sahneyi kim tasarladı ise gerçekten tebrik ediyorum. Ufacık bir alanda oluşturulan çoklu mekan sistemi gerçekten etkileyiciydi. Senaryo orjinallikten ne kadar uzak olsa da sahne tasarımı ile oyuna renk katılmış. Kesinlikle tebrik edilesi.

Hayalleri olan bir kadının zamanında kendini kurtarmak için evlendiği adamdan basiretsiz olduğu için umudu kesmesi; zengin bir adam olduğu için istediğini yapabileceğini düşünen bir adamın umutsuz bir kadınla karşılaşması ve sonunun ileride “o gece” olarak adlandırılacak şekilde bitmesi bana biraz Çehov’un martısını hatırlattı: Yapacak hiçbir şeyi olmayan bir adam, sırf yapabildiği için bir martıya kıyar.

O Gece’nin tek sıkıntısı maalesef rejinin yer yer oyunun önüne geçmesi. Müzik ile duyguları desteklemek isteyen reji müziğin şiddetini bir türlü ayarlayamadığı için yer yer diyaloglar duyulmuyor. Ortalardan izleyen biri olarak maalesef bazı diyalogları kaçırdım ki arkadakileri düşünemiyorum. Ses konusuna el attıkları sürece O Gece, yeni bir şey vaat etmeyen ama kendini izlettirmeyi başaran, içinde oldukça sert bir twist’in olduğu yer yer keyifli, yer yer dramatik bir oyun olmuş.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın