1Jose Echegaray (1904)

Oyun yazarı olan Echegaray, İspanyol tiyatrosunun oluşmasına büyük katkı sağladı. Eserleri Avrupa’da sergilendi. 1904 yılında Frédéric Mistral ile birlikte edebiyat dalında Nobel Ödülü’ne layık görüldü. “İspanyol dramasının harika geleneklerini tekrar dirilten, kişisel ve orijinal konularda, çeşitli göz alıcı kompozisyonları” nedeniyle ödülü aldı.

2Jacinto Benavente (1922)

20. yüzyıl İspanyol Edebiyatı’nın önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilir. Yazdığı tiyatro oyunlarında gelenekleri işledi. 1922 yılında Nobel Edebiyat ödülüne layık görüldü. “İspanyol dramasının ünlü geleneğini devam ettiren tarzı nedeniyle” ödülü aldı.

3Gabriela Mistral (1945)

Şilili kadın yazar ve şairdir. Nobel Ödülü’ne layık görülen ilk Latin Amerikalı kadındır. Şiirlerinin teması genellikle doğa, aşk, anne şefkatidir. 1945 yılında “Tüm Latin Amerika dünyasının idealist amaçları için adını bir sembol haline getirdiği, güçlü duygulardan ilham alan lirik şiirleri için” Nobel Ödülü aldı.

4Juan Ramón Jiménez (1956)

Şiirleriyle tanınan Jimenez, yazı hayatına düz yazı ile başladı. Başlarda şiirlerini ilk aşkına yazıyorken ilerleyen dönemlerde çapkınlıklarının izlerini taşımaya başladı. 1956 yılında şiirleri Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. “İspanyolca’da artistik saflığın ve yüksek maneviyatın bir örneği meydana getirdiği, lirik şiirleri için” Nobel ödülünü aldı.

5Miguel Ángel Asturias (1967)

Yazar, Kızılderili-Maya mitlerini konu edinen “Guatemala Efsaneleri” ile adını duyurdu. Türkçe’ye çevrilmiş iki kitabı bulunuyor. “Latin Amerika Kızılderililerinin gelenek ve göreneklerini derinlemesine anlattığı, başarılı canlı edebi eserleri ile” 1967 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi oldu.

6Pablo Neruda (1971)

Türk okurunun yakından tanıdığı bir isim. Yazı hayatına 13 yaşındayken, yerel gazeteye makale katkısı sağlayarak başlar. 1923 yılında birden fazla dile çevrilen Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı kitabı basıldı. 1971 yılında “Bir kıtanın kaderini ve hayallerini canlandıran şiirleri için” ona Nobel Edebiyat Ödülü verildi.

7Vicente Aleixandre (1977)

Ekonominin içinden sıyrılıp, yazmaya iten şey hastalığı oldu. Yakalandığı, tedavi edilemeyecek durumdaki böbrek hastalığı nedeniyle işini bırakıp ailesinin yanına yerleşti. Bu dinlenme sürecinde şiir yazmaya başladı. İlk eserlerinde gerçeküstü etki ve insan dayanışması görülür. Bu şiirleri eleştirmenlerin dikkatini çekti ve ilk kitabından sonra ismi “1927 kuşağı” arasında anılmaya başladı. “Evrende ve günümüz toplumunda insanların durumunu anlatan, aynı zamanda savaşlar arasında İspanyol şiirinin geleneklerini büyük yenilikler getiren yaratıcı şiirleri için” Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

8Gabriel Garcia Marquez (1982)

Okurlar arasında bilinen adıyla Gabo, 20. yüzyılın en önemli yazarları arasındadır. Nobel’e uzanan yazı öyküsü lise yıllarında şiirle başlar. Hukuk fakültesini yazarlık kariyeri uğruna yarıda bırakır. Türkçe’ye çevrilmiş birçok eseri bulunan yazar büyülü gerçekçilikle kurgu hikayeler anlatır. “Fantastik ve gerçekçi yazımın bir arada bulunduğu hayal gücünün zengin dünyasından oluşmuş, bir kıtanın hayatı ve ihtilaflarını yansıtan, romanları ve kısa öyküleri” sayesinde Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanırÖdül töreninde yaptığı konuşma ve bazı yazıları Marquez’le Konuşmalar ismiyle Türkçe’ye çevrildi.

9Camilo José Cela (1989)

 Arı Kovanı isimli kitabıyla Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülür. Cela’nın iki yüzden fazla eseri olduğu rivayet ediliyor. Bir başka rivayet ise ‘Cervantes’ten sonra en önemli İspanyol yazar’ ünvanına sahip olduğu. “Şefkatli bir tarzda, insanların zayıflığını zorlayıcı bir vizyon ile sunduğu, zengin ve yoğun nesirleri” ona Nobel Edebiyat ödülü kazandırır.

10Octavio Paz (1990)

Çağdaş İspanyol Edebiyatı’nın önde gelen tanınmış yazarları arasında olan Paz, edebiyatla genç yaşta tanıştı. İlk şiir seçkisini öğrenciliği sırasında yayınladı. Aktif siyaset hayatı sırasında kazandığı deneyimleri kitaplarında anlattı ve bu sırada gerçeküstücülük akımına katıldı. “Duyusal anlayışı ve insancıl yönü ile karakterize, geniş ufuklu tutkulu yazıları” ona Nobel Edebiyat Ödülü kazandırdı.

11Mario Vargas Llosa (2010)

Üniversitede edebiyat eğitimi gören yazarın ilk oyunu 1952 yılında yayınladı. Gazetecilik ve televizyonculuğun yanında öyküleri dergilerde yayınlandı. “Kişisel direniş, başkaldırı ve yenilginin keskin resmini ve güç yapılarının şemasını çizdiği için” 2010 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın