Game of Thrones, 5 hafta içerisinde ekranlara veda edecek. Üzgünüm, ama olacak. 5 hafta içerisinde -büyük ihtimal- var olan sorularımızın çoğuna cevap bulacağız. Ya da öyle sanıyoruz. Game of Thrones bittiğinde, seneye -2020’de- yepyeni bir GoT spin-off’u başlayacak. Şimdi anlatılan hikayenin tam 8 bin yıl öncesine gideceğiz. Yani Ak Yürüyenlerin ilk defa ortaya çıktığı, Long Night denen yüzlerce yıl süren, kralların tahtlarında otururken donarak öldüğü, kadınların bebeklerini doğurmayı istemediği o efsane dönem. Winter is Coming lafının atası olan olay. Long Night hikayesinin anlatılacak olması, aklıma şunu getiriyor: Sorularımızın cevapları bekliyoruz ama, gelecek sene bir dizi daha geleceği için, ve bu dizi direkt olarak Ak Yürüyenler hakkında olduğu için, belki de tüm soruları cevaplamayacaklar. Ak Yürüyenler hakkındaki tüm soruları, gelecek seneye, yeni diziye saklayacaklar. Çünkü -ağırlıklı olarak- soruların cevapları, 8 bin yıl öncesine dayanıyor.

Night King; ölülerden oluşan ordusu arkasında, duvarı aştı ve insanlık ile yapacağı en büyük savaşa doğru ilerliyor. Hatta geldi. Bir yerlerde saklanıyor. Şimdi size bir soru: Aranızda kendine, bu savaş neden var diye soran oldu mu? Ölüler insanlara neden saldırıyor? Night King, neden şimdi saldırma kararı aldı? Neden 8 bin yıl boyunca bekledi ve şimdi ortaya çıktı? Bu soruların cevapları son 5 bölümde verilecek mi bilmiyorum ama hepsinin cevabı, evrenin en büyük gizemlerinden bazılarını yanıtlayacaktır.

* Night King tam olarak kimdir?
* Lord of Light tam olarak nedir?
* Azor Ahai ya da Vadedilmiş Prens tam olarak nedir?

Ak yürüyenlerin neden şimdi saldırdığını anlamak için 8 bin yıl öncesine, yani gelecek seneki spin-off hikayesine göz atmak gerek. Bütün her şey, orada başlıyor. O yüzden sıkı tutunun, geçmişe doğru bir yola çıkıyoruz ve kısa bir tarih turundan sonra Night King’in neden şimdi saldırdığını irdelemeye başlıyoruz.

Long Night

Westeros; içerisinde Ormanın Çocukları’nın, çeşitli hayvanların ve devlerin olduğu bir yerdi. Yeşili bol, herkes mutlu olduğu bir toprak parçasıydı. Westeros’taki tüm varlıklar huzur içinde yaşarken, İlk İnsanlar çıka geldi ve geldikleri toprakları yağmalamaya başladı. Tipik insan işte. Ormanın Çocukları, kutsallarına saldıran ve huzurlarını kaçıran insan denen bu iğrenç varlığa karşı savaş başlattı. Bu savaş tam 2 bin yıl sürdü. Ormanın Çocukları ne kadar güçlü olsalar da ve insanların geliş yolunu havaya uçurmak suretiyle kapatmış olsalar da, zaten çok fazla insan Westeros’a geçiş yapmıştı; aynı zamanda teçhizatlıydılar. 2 bin yıl savaş veren Ormanın Çocukları, çözümü, insanlardan birini yakalayıp silaha çevirmekte buldu.

İnsanlar arasında yakaladıkları birini -6. sezon 5. bölüm- Ejder Camı kullanarak Ak Yürüyen’e çevirdiler. Biz de bunu Bran’ın geçmişe yolculuğunda açık açık izledik. Bu kişinin kim olduğu tam olarak bilinmemekle beraber -efsanelere göre- bir Stark olduğu, hatta Stark hanedanının önemli bir bireyi olduğu söylenir. Bran’ın bakıcısı, ona anlattığı hikayelerde bu kişinin Stark olduğunu söyler. (Kusura bakmayın Türkçe’ye çevirip anlam kaybetmesini istemedim)

Some say he was a Bolton. Some say a Magnar out of Skagos, some say Umber, Flint, or Norrey. Some would have you think he was a Woodfoot, from them who ruled Bear Island before the ironmen came. He never was. He was a Stark, the brother of the man who brought him down.

Ormanın Çocukları, ileride Night King’e dönüşecek bu kişiyi insanlara karşı savunma sistemi olarak kullandı ama nedeni bilinmeyen bir sebepten ötürü, savunma sistemi, yani Ak Yürüyen Stark projesi geri teper. Daha da kötüsü, yaratıcısına da düşman olur. Yıllar sonra da Long Night denen bitmek bilmeyen gece başlar. Efsaneye göre, nereden ve neden geldiği belli olmayan ölüler, insanlara saldırdı. Sadece insanlara da değil, yaşayan her şeye saldırdılar. Yıllar süren savaş sonrası insanlar; Azor Ahai adında bir kahraman sayesinde savaşı kazanır(?) Ateş saçan kılıcı ile ortaya çıkan Azor Ahai düşmanı defeder. Def etmek kelimesinin altını kalın kalın çizelim. Ve bitmeyen gece, dondurucu kış, tamamen biter.

Efsane böyle olmasına karşın, ufak tefek farklılıklar göstermektedir. Sonuçta üstünden 8 bin sene geçmiş. Biz bile, bunca teknolojiye rağmen milattan önce 6 binin detaylarını hala kuramıyoruz, emin olamıyoruz. Azor Ahai’nin çıkıp savaşı kazandırdığı doğru olmasına karşın, Ak Yürüyenlerin hepsi ölmemiştir. Hatta, denilene göre, Ak Yürüyenler, durduk yere geri çekilme kararı almıştır. Sebepsiz. Ama özünde, savaş bitmiş olmasına rağmen, Night King ölmemiş, sadece inzivaya çekilmiştir. Ve 8 bin yıl boyunca beklemiştir.

Peki neden?

Yıllarca neyi bekledi ve onu harekete geçiren tam olarak ne oldu? Bunun hakkında birçok teori var ama teorilere geçmeden önce Ak Yürüyenlerin aslında hiç kaybolmadığı gerçeğini bilmemiz gerek. Game of Thrones’un ilk bölümünde Bran, babası Ned Stark’a Ak Yürüyenleri sorduğunda, Ned Stark cevap olarak binlerce yıl önce kayboldular demişti. Westeros evreninde, duvar içerisinde kalan herkes böyle düşünüyordu. Fakat Ak Yürüyenler hiçbir zaman kaybolmamıştı. Her daim duvarın öbür tarafındaydılar ve zaman zaman sorun çıkarıyorlardı.

Duvarın ötesinde yaşayan insanlar sık sık Ak Yürüyenler ile karşılaşıyordu mesela. Yine efsaneye göre, Gece Bekçilerinin 13. komutanı, mavi gözlü ve beyaz tenli bir varlık ile ilişki içerisindeydi. Öyle ki, ilişkiyi abartıp ona kurbanlar veriyordu. Craster’ın yaptığı gibi. Birazdan oraya da geleceğiz. Ceset Kraliçesi olarak adlandırılan bu beyaz tenli ve mavi gözlü kadın Ak Yürüyendi. Komutanın yaptıkları ortaya çıktığında, görevden alındı ve kitaplardan adı silindi. Bu olay da hiçbir zaman yaşanmamış gibi kapatıldı. Dedikoduya dönüştü.

İlk sezonun ilk bölümünün daha ilk dakikalarında Ak Yürüyenler ile karşılaşmıştık. Will ve Waymar, onlardan biri ile karşılaşıp dövüşmek zorunda kalmıştı. İlk sezonda, Ak Yürüyenler, 8 bin yıldır olduğu gibi duvarında ötesinde bazen karşılaştığınız efsane yaratıklardı. Duvarın ötesindeki gizemli tehlikeydiler. Fakat sezonlar ilerledikçe, Ak Yürüyenlerin de harekete geçtiğini gördük.

Neden Geri Döndüm?

Gelelim teorilere. Sitedeki Ak Yürüyenler hakkında bilinmeyenler yazımızı okursanız, Ak Yürüyen liderlerinin aslında ölü olmadıklarını yazmıştık. Night King’in yanında yer alan erkeklerin neredeyse çoğu, Craster soyundan gelen erkekler. Hatırlarsınız, Craster, erkek çocuk doğurduğu zaman bunu Ak Yürüyenlere kurban veriyordu. Böylece ölüler de ona dokunmuyordu. Buradan anlayacağımız şey şu: Ölüler ile iletişim kurmak ya da anlaşma yapmak mümkün. Hakeza, Night King’in de bir soy derdi var. Müttefik ve soy konusuna önem veriyor. 8 bin yıldır beklemesinin ana sebeplerinden biri olarak gösterilen ilk sebep, ordu kurmak.

Fakat onu harekete geçiren şey, “ordum tamamlandı, hadi saldırayım” demesi değil. Böyle olmasa gerek. Bir şey olmuş olmalı ki artık duvara saldırma zahmetinde bulundu. Teorilere göre, Night King, ilk savaşta Azor Ahai’ye yenildi. Vadedilmiş Prens olarak adlandırılan bu kişi, elindeki ateş saçan kılıçla ölüler ordusunu defetti. Night King’in tekrar aktif hale gelmesinin ana sebeplerinden biri, Azor Ahai ya da diğer adıyla vadedilmiş prensin geri döndüğünü düşünmüş olması olabilir. Ya da hissetmiş olması. Zaten 3 sezondur Azor Ahai acaba kimdir diye bekliyoruz. Belli ki Night King de bunu bekliyordu. 3 sezondur adını daha çok andığımız Azor Ahai’ye paralel Ak Yürüyenler de 3 sezondur çok aktifler.

Night King, insanın çok ötesinde bir varlık. Bran gibi o da bazı varlıkları hissedebiliyor. Ormanın Çocukları’nın bir armağanı diyebiliriz. Hislerini de savaş alanında çok iyi kullanıyor. Azor Ahai’nin geri döndüğünü düşünen Night King, tekrar yüzleşmek için yola çıkmış olabilir. Bu teorilerden biri. Bir diğer teori: Vadedilmiş prens ya da prensesin doğacağını öğrendiği için yola çıktı. Vadedilmiş prens konusuna ufak bir not düşelim: Valyrian dilinde prens ile prenses aynı anlama gelir. Night King, Khaalesi ejderlerine kavuştuğundan beri fazlasıyla aktif. Kimileri, büyü dünyaya geri döndüğü için Night King de hareketlendi diyor. Kimileri ise ejderlerin “tehlike” sinyali olmasından ötürü ölülerin görevini yapmak için yeniden insanlara saldırdığını söylüyor. Ama bunlar arasında, bence, en mantıklısı Azor Ahai ile bağlantılı olanı.

Night King’in soy ile alakalı bir isteği olduğunu anlamamız mümkün. 8 bin yol boyunca, birilerinin bebeklerini Ak Yürüyene çevirip duruyor. En son olarak da, Targaryen kanı olduğu iddia edilen Craster’ın çocuklarına göz dikmişti. Zaten ordusu de bir nevi Craster ailesi. Fakat o, kendi varisini arıyor olabilir. Onun yerine geçecek o çocuğu istiyor olabilir. Bu sadece bir teori. Altında yatan sebep ise şu: Night King’in duvarı yıkmaya karar verme anı ile Khaleesi’nin Jon ile sevişme anı aynı zamana denk geliyor. Night King, bu ikisinden doğacak çocuğa göz dikmiş olabilir ya da doğmasını istemiyor olabilir.

Azor Ahai ile yeniden yüzleşme fikri ne kadar mantıklı gelse de, Night King’in ne Khaleesi’ye ne de Jon Snow’a dokunmaması, saldırmaması da düşündürmüyor değil. Efsane Beyond the Wall bölümünde, Night King’in hedefi, inatla ejderhalardı. Ne Jon’a ne de Khaleesi’ye bizzat saldırıda bulunmadı. Bu durum da, acaba onların bir çocuk doğurmasını mı bekliyor sorusunu da beraberinde getiriyor.

Konuyu toparlayalım

Night King, yaratıldıktan sonra isyan etti ve var olan her şeye saldırdı. Fakat Azor Ahai geldi ve onları kovdu. Night King 8 bin yıllık bir karanlığa gömüldü. Ta ki bir şey olana kadar. Ejderlerin doğuşu, Jon ya da Khaleesi’nin doğuşu sebeplerden biri olabilir. Keza Jon’un ölümden dönmesi de bir sebep olabilir. Night King, 8 bin yıllık ordu biriktirmenin ardından bir şeyi hissetti ve artık saldırması gerektiğine karar verdi. Burada 2 seçeneğimiz var: Ya Azor Ahai’nin geri döndüğünü hissetti ve yüzleşmek için yola çıktı. Ya da vadedilmiş prens ya da prensesin peşine düştü. Yani, Khaleesi ve Jon’dan doğabilecek herhangi bir bebek. Azor Ahai ile yüzleşme peşinde değilse, doğacak bebeğin ona oluşturacağı tehdidi yok etme ya da soyunu devam ettirmek için bebeğin peşine düştü.

Ya da hiçbir teori gerçeği yansıtmıyor. Sadece varlık sebebi olan yaşayan bütün canlıları yok etmek için yola çıktı. Bütün o zamanlama sadece bir tesadüf, zamanı geldiğini düşündü ve saldırdı. Bu kadar.

Son bir teori daha atayım ortaya. Night King’in Stark olma ihtimalinden ötürü, Winterfell’in altında Ak Yürüyenler olduğu söyleniyor. Aman dikkat. Bastığımız yere dikkat edelim.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın