11Ghost in the Shell

Mamoru Oshii’nin 1995 yapımı kült anime filmi Ghost in the Shell’in uyarlaması olan film, özellikle görsel açıdan son yıllarda yapılmış en güzide filmlerden biri. Yakın gelecekte, insanların öldüğü zaman robotlara dönüştürülebildiği bir dünyada geçen film, eski insan yeni robot polis Mira’nın hikayesini anlatıyor. Şehirde başlayan terör saldırılarını takibe alan Mira, robotları uzaktan kullanmayı başaran Kuze adında bir teröristin peşinde düşüyor fakat bu seferki dava sandığından daha farklı olacaktır. Başrolünde Scarlett Johansson’ın olduğu film, orijinal animeden biraz farklı olsa da görsel açıdan ve aksiyon bakımından oldukça başarılı bir iş.

10Annihilation

Ex-Machina ile adından fazlasıyla söz ettiren yönetmen Alex Garland’ın Netflix filmi Annihilation, 2018 yılının en ilginç filmlerinden biri. Kadrosunda Natalie Portman, Oscar Isaac, Jennifer Jason Leigh, Gina Rodriguez, Tessa Thompson gibi güçlü isimlerin olduğu film kadınlardan oluşan bir grup bilim insanının gidenin bir daha geri dönemediği bir bölgeye seyahatini anlatıyor. Gidenin delirdiği, kaybolduğu, çiçeklere dönüştüğü alanın tam olarak ne olduğunu çözmeye çalışan kadınlar, sonu bambaşka bitecek bir maceranın parçası olurlar. Kafa karıştırıcı ama görselliği ile göz dolduran bir film izlemek istiyorsanız sakın kaçırmayın deriz.

9Cloverfield Paradox

J. J. Abrams’ın başlattığı Cloverfield serisinin yeni filmi Paradox için ara film diyebiliriz. Her şeyin tam ortasında başlayıveren ilk film sonrası aslında her şeyin nasıl başladığını biraz da olsa anlatan Paradox, uzay üssünde yer alan farklı ülkelerden bir ekibin yanlışlıkla solucan deliğinden geçip kendilerini başka bir yerde, başka bir paralelde bulmasını anlatıyor. Görevlerini yapmaya çalışan ekip kendilerini dünyadan çok uzakta, uzay boşluğunda bulur. Geri dönmek için uğraşırken üste gerçekleşen garip olaylarla da mücadele etmek zorunda kalırlar.

8Extinction

Ben Young’ın 2. uzun metraj filmi olan Extinction, tam tamına bir uzaylı istilasını anlatıyor. Rüyalarında uzaylı istilası gören fakat gördüğü şeyler hakkında kimseyi inandıramayan Peter, en sonunda gördüğü şeylerin tam ortasında kalır. Uzaylılar dünyayı ele geçirmek için gelmiştir. Peter ve ailesinin kaçış hikayesine odaklanan film içerik olarak bir şey sunmasa da Michael Bay tadında patlamalar ve çatışmaları ile etki etmeye çalışıyor. Klasik bir uzaylı istilası olarak ilerleyen film sonunda ilginç bir twist yaparak bir nevi seyircisini şaşırtmaya çalışıyor.

7iBoy

Adam Randall’ın ikinci uzun metraj filmi olan iBoy, 2017 yılının en başarılı bilim kurgu filmlerinden sayılabilir. Başrolünde Game of Thrones’tan tanıdığımız Maisie Williams ve Bill Milner’ın olduğu film, geçirdiği kaza sonrası aklıyla telefonları kontrol edebilen bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Gücünü keşfeden Tom, insanlara yardım etmeye karar verir ve bir nevi süper kahramancılık yapar. Fakat süper kahramanlar öyle ya da böyle kendine bir süper düşman bulurlar.

6Otherlife

Ben C. Lucas’ın yönetmenliğini yaptığı Otherlife, aslında çok derin bir fikre sahip. Fikir, çok daha iyi işlense filmi çok başka konuşuyor olabilirdik. İleri bir gelecekte insanlar, aldıkları ilaçlar sayesinde kendilerini olmak istedikleri yerde buluyor. Bir nevi Virtual Reality. Fakat geliştirilen bu sistem bir şekilde rayından çıkar ve şirket, buluşu yapan Ren’i kendi ilacıyla beyninde hapseder. Bir yerden sonra neyin gerçek, neyin sahte olduğunu karıştırdığınız film son anına kadar gerilim dolu bir bilim kurgu aksiyonu.

5Psychokinesis

Train to Bussan’ın yönetmeni Sang-ho Yeon’un yönetmenliğini yaptığı film, telekinezi üzerine yapılmış oldukça eğlenceli ve bol aksiyonlu bir film. İçtiği bir sudan sonran farkında olmadan telekinetik güçler elde eden bir güvenlik görevlisinin kızının ilgisi çekebilme çabası ve bir taraftan da güçleriyle yararlı olmaya çalışmasını izliyoruz. Şapşal bir adamın eline fazla güç verilince ortaya oldukça eğlenceli durumlar çıkabiliyor. Hem eğlenmek hem de aksiyona doymak adına Psychokinesis bire bir.

4Arrival

Incendies, Enemy, Prisoners gibi filmleri ile tanıyabileceğiniz Denis Villeneuve’un yönetmenliğini yaptığı Arrival, kimilerine göre 2016’nın en iyi filmiydi. Gerçek hayattan hikayeleri ile bilinen yönetmenin bilim kurguya dönmesi sevenlerini epey bir şaşırtmıştı. Dünyaya bir anda inen uzay gemisi yüzünden bütün dünyanın ayaklanmasının konu edindiği filmde Amerikan devleti, uzaylılarla anlaşabilmek için bir ekip kurar. Dil bilimci olan Louise Banks’in de ekipte olduğu bu hoş geldin partisi, neden geldiği belli olmayan uzay gemisinin sırrını çözmek, uzaylılar ile anlaşmak için günlerini verir. Final ise tahmin etmesi zor, oldukça şaşırtıcı bir noktaya varıyor. Eleştirmenlerin göz bebeklerinden biri olan Arrival, kimilerine göre son yılların en iyi bilim kurgu filmlerinden biridir.

3Super 8

Yapımcılığını Steven Spielberg’ün yaptığı, yönetmenliğini o yıllarda yükselişte olan J.J. Abrams’ın yaptığı film, aksiyon arayanlar için birebir. 1979’da geçen film, bir grup çocuğun kendi imkanları ile film çekerken devletin gizli bir operasyonunu kayda alması ve sonrasında oluşan kaosu anlatıyor. Oldukça eğlenceli bir film olan Super 8, özellikle tren sahnesinden sonra inanılmaz bir aksiyona dönüşüyor.

2Pacific Rim

Shape of Water ile 2018’de en iyi film Oscar’ını alan Guillermo del Toro’nun yönetmenliğini yaptığı Pacific Rim, 2013’ün en başarılı aksiyonlarından biriydi. 2018’de 5 yıl aradan sonra devamı gelen Pacific Rim, aksiyon arayanlar için birebir. İleri bir gelecekte nereden geldiği belli olmayan dev yaratıklarla mücadele etmek zorunda kalan insanlık, bu dev yaratıklarla savaşabilmek için aynı onlar gibi dev robotlar tasarlar. Dev robotlar ve dev yaratıkların şehirleri yıkarcasına savaşlarının konu edindiği film, özellikle yıkım filmi sevenlerin çok hoşuna gidecektir.

1Battleship

2012 yapımı Peter Berg filmi Battleship, bu listedeki en güzel aksiyon filmlerinden biri. Tatbikat için denize açılan Amerikan savaş gemileri, bir anda önlerinde beliren 3 uzay gemisi ile karşı karşıya kalır. Uzaylıların oluşturduğu kalkan ile bu 3 gemi, 3 uzaylı gemisi ile kapana kısılır. Dışarıdan destek gelemeyeceği için gemi kaptanları uzaylılarla bir şekilde mücadele etmek zorunda kalır. Klişesi bol, aksiyonu dolu Battleship, izlemesi oldukça keyifli bir filmdir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın