Search

Nerenizi Beğenmiyorsunuz: Nip/Tuck

271

Tell me, what you don’t like about yourself

Cnbc-e döneminde dizi izleyenler varsa, Nip/Tuck’ı mutlaka biliyorsunuzdur. 22 Temmuz 2013 tarihinde başlayan dizi, hem dönemin en başarılı dizilerinden biriydi hem de Cnbc-e’nin en popüler dizilerinden biriydi. İtiraf etmek gerek dizi haddinden uzun sürdü. 6 sezon süren dizi 4. sezonda bitseydi kimse bir şey demezdi. Popülerliklerinin ve biraz da diziye sonradan katılan AnnaLynne McCord’un ekmeğini yediler. Yine de, Nip/Tuck, televizyon tarihinin yapılmış en başarılı dizilerinden biridir, doğruya doğru.

Plastik cerrah olan Sean McNamara ve Christian Troy’un iş ve kişisel hayatlarının anlatıldığı dizide her bölüm aynı cümle ile başlar: “Söyleyin, kendinizde nerenizi beğenmiyorsunuz?”. Her bölümün başında biri ya da birileri plastik cerrahlarımıza gelir ve değiştirmek istediği yerlerini anlatır. Yalnız bu her zaman zevk sebepli değildir. Diziyi başarılı noktalarından biri: Kesinlikle, makyajdır. Bazen öyle insanlar gelir ki “acaba nasıl düzeltecekler” diyerek diziye fazlasıyla odaklanabiliyorsunuz. Farklılıkları o kadar gerçekçidir ki bunun için kesinlikle bir tebriği hakediyorlar. Gelen hastanın tedavi edilmesi, kişisel hayatlar ki kendileri zengin ve sosyetedir; ve cinsel hayat üzerine başarılı bir çalışma olan Nip/Tuck, 3. sezonda çıtayı yukarı çıkartarak diziyi gerilim ve polisiye dönüştürür. Carver(Oymacı) adlı bir katilin ortaya çıkması ve cerrahların ameliyat ettiği insanları öldürmesi diziye çok büyük bir renk katar.

Nip/Tuck

Dizi, plastik cerrahi üzerine çok ilginç detaylar gösterir. Şahsen, plastik cerrahi sektöründe çalıştığımdan, bildiğim her şeyi diziden öğrendim diyebilirim. Dizi: Liposuction, burun ameliyatı, silikon, yara düzeltme ve birçok ilginç ameliyatın bizzat nasıl yapıldığını gösteriyor. Dizinin yapımcısı Ryan Murphy, seyircinin, gerçeklikten rahatsız olduğu için birçok sahneyi kestiklerini söylüyor. Biraz, Gore imiş. Dizide onca ameliyat olmasına karşın hiçbiri gerçek değildir. Gerçek olduğunu iddia edenler olmuştur ama bu sadece makyajcılara birer iltifat niteliğindedir. Dizide makyaj, gerçekten de üst düzeydir.

Sadece plastik cerrahide kalmayan dizi, karakterlerin sosyal ve özel hayatlarına da odaklanır ki diziyi renkli kılan noktalardan biri de budur. Sean’ın ailesi ile ilgili problemleri, Christian’ın bitmek bilmeyen seks arzusu ve yan karakterler ile dizi her bölüm dolu doludur. Hatta, izleyenler için, Game of Thrones’un meşhur Imp’i Peter Dinklage ile ilk Nip/Tuck’ta tanıştık. Keza diziyi izlerken birçok ünlü isimle de karşılaşacaksınız… Dizinin 3. sezonu, özel hayat ve plastik cerrahiden çıkıp gerilim ve polisiyeye dönüşür. 4. sezonda ise bunlardan arta kalan travmaların yansımaları vardır. İşin en ilginç yanı: Oyuncular, en iyi sezon olan 3. sezonu hiç sevmemiştir.

Plastik cerrahi adına birçok şey öğrenebileceğiniz dizide, ki hiçbirinin sahte olmadığının teminatını gerçekten bu ameliyatları izlemiş biri olarak veriyorum; ortam, müzikler, doktorlar gerçek gibidir. Kaliteli bir diziye başlamak istiyorsanız ve zamanında popüler bir dizi olmuş olsun istiyorsanız, Nip/Tuck harika bir tercih olacaktır. Bölümlere de sadece plastik cerrahi olarak bakmayın: Nasıl ER’da, Scrubs’da, Shameless’da kısa süreli karakterlere alıştıysak, onları sevdiysek, onların dertleriyle ilgilendiysek, Nip/Tuck’ta da böyle hissedeceksiniz. Keza, dizinin jeneriği, TV tarihinin en iyi jeneriklerinden biridir.mm

Sinema Teröristi... Senaryo Canavarı... Dergi Yazarı... Avan-Gardist... Çok Feci Bir Beşiktaş Taraftarı...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir