Keanu Reeves hangi filmde varsa, oturur o filmi izlerim. Eminim ki çoğunuz oturur sevgili Neo sonrası John Wick abimizi oturur izlersiniz. Kendisinin ilginç bir çekiciliği var; kendini izlettirmeyi başarıyor. Genelde de kötü film tercihi yapmaz, kendisini zorlayacak, güçlü filmlerde oynar. Gelin görün ki bu sefer ağır bir fire vermiş hatta keşke tanısaydım, neden bu filmde oynadığını sormak isterdim. Toronto Film Festivali’nde prömiyer yaparak beni oldukça şaşırtan filmi modern bir B-Film olarak adlandırmak istiyorum. Çünkü o efektler ile… Bilemedim Altan.

Kısaca konusundan bahsedelim… Keanu Reeves, bilincin robota aktarılması üzerine çalışan bir ekibin lideridir. Askerde hayatını kaybetmiş askerlerin bilinçlerini robotlara aktarmak için çalışan bu ekip bir türlü başarılı olamaz. Ta ki Keanu Reeves’in ailesi araba kazasında ölene kadar. Artık ne yapıp ne edip projeyi gerçekleştirmek zorundadır. Hem de ekip olmadan, tek başına ve gizlice. Sizce başarıyor mu? Keanu Reeves’in başaramayacağı bir şey olabilir mi hiç?

Öncelikle filmin temeli güzel. Bilincin robota aktarımı ve o kişinin hayata devam etmesini sağlamak. Filmin başında acaba diyorsunuz; ta ki o görsel efektleri görene kadar. Sonrasında zaten temel maalesef temel olarak kalıyor. Felsefik bir yanı da yok. Olamazdı da zaten. Hikaye 2’ye bölünüyor: İlki, Keanu Reeves’in ailesini geri getirme hikayesi. İkincisi geri gelen aileyi hayatta tutma çabası. Bilinç aktarımı ve klonlama üzerine etik hiçbir yaklaşımın olmadığı film sadece aksiyona odaklanıyor. Öyle ki bir yerden sonra komplo teorileri, ajanlar, silahlar havada uçuşmaya başlıyor. Filmin tek artısı, bilincin bedeni neden kabul etmediği üzerine attığı teori. O da filmin ciddiyetsizliğinde, ciddiyetsiz bir şekilde kaynıyor gidiyor.

Keanu Reeves gibi birinin neden böyle bir filmi seçtiğini anlamış değilim. Küçük filmlerde yer almayı seviyor. Geçen sene yer aldığı ve başrolünü üstlendiği ve belki de hayatında hiç sevişmediği kadar seviştiği Siberia fena bir film değildi. Fakat Replicas? Hani eski B-Filmleri açarsınız ve gülerek izlersiniz; tam olarak öyle bir film. Bunun sebebi ise görsel efektler. Eğer robotu hiç yerinden kaldırmasalardı, belki vasat bir film diyebilirdim ama robotun hareket ettiği, koştuğu, 2. bir Keanu Reeves’e dönüştüğü sahnelerde insanın toz olup uçası geliyor. Kötülemek, aşağılamak haddime değil fakat Instagram’da yaptığı animasyonlarla kendini gösteren yüzlerce sanatçı var. Çok daha iyisini yapabilirlerdi. Film bittiğinde, tüm ekip filmi izlediğinde acaba ne dediler gerçekten çok merak ediyorum. Üstüne bu film Toronto’da gösterilmiş.

Uzun uzun yazılacak bir şey göremiyorum… Keanu Reeves hangi filmde olursa olsun izliyoruz. Fakat bu sefer görsel efektleri ile gözleri kanatan, kahkaha atma hissi uyandıran bir filmde yer almış. Aslında bir şeyler olacak gibi başlayan film zamanla hiçbir felsefi yaklaşıma başvurmadan işin sadece aksiyonuna odaklanıyor. Birkaç dramatik detay, araba kovalamacası, ölüp geri gelenler ve aynı filmde 2. bir Keanu Reeves ile Replicas tam bir facia. Ama gariptir, kendini yine de izlettirmeyi başarıyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın