“Kaşşşııııııık!!”

Fox Kids ve Jetix izlemiş nesilin bir parçası olarak The Tick’in yeniden çıkacağını gördüğümde epey bir heyecanlandım. Teknolojinin gelişmesi ve artık dizi sektörünün de işini ciddeye almasından ötürü eğer tekrar yapıyorlarsa içinin dolu olması gerekiyordu. Nitekim öyle de olmuş. 2001 serisinin vasatlığı bir kenara, çizgi filminin havasına ulaşabilmiş, çizgi romanlarının tadını yaşatabilen oldukça eğlenceli ve bir o kadar da kaliteli bir dizi olmuş. Emek verildiği her yerinden belli. Detaylara indiğinizde de gerçekten üzerine düşünüldüğü ve ciddi bir iş çıkarılmak istendiğini anlıyorsunuz. Hadi o detaylara inelim biraz:

Öncelikle The Tick, 88’de çıkmaya başlayan bir çizgi romandır. 1994-97 yılları arasında çizgi dizisi yapıldı. Benim gibi 90 doğumlular bu çizgi filmi Jetix ya da Fox Kids’de izlediler. Çoğumuzda sokakta “kaşşşıııık” diye bağırdık. Ben gerçi hala arada öyle bağırırım. Çünkü onun bir felsefeli var. Velhasıl… Yeni dizi Amazon’un ellerinden çıktı. 2017’de ilk 6 bölümü yayınlanan dizinin gelecek bölümleri de 2018’de yayınlanacak.

Dizinin konusu çizgi diziden biraz farklı olsa da benzer özellikler taşıyor. Kimi sahneler birebir yapılmış. The Tick’in çatıdan atladığı sahneyi yeniden görmek beni şu yaşımda bile gene güldürdü. Senaryo konusunda epey titiz davranmışlar diyebiliriz. Abartısız, gayet eğlenceli bir şekilde ilerliyor. Çizgi dizinin aksine Arthur’un hemen Güve Adam olma durumu yok, Kene’nin onu felsefik konuşmaları ile ikna etme çabaları var. Bir taraftan da Arthur istemsizce bir belanın içine çekildiği için süper kahraman olmak zorunda kalı veriyor.

Dizinin yapımcılığını yapan Patrick Warburton, 2001 yılında çıkan 9 bölümlük dizinin başrolü yani Kene’siydi. Şimdi başrolde Peter Serafinowicz var. Seçim o kadar doğru ki oyuncunun kendi açıklamalarından da bunun ne kadar doğru olduğunu anlayabiliriz. Peter Serafinowicz, The Tick karakterini şu ana kadar canlandırdığı en iyi karakter, diziyi en iyi iş olarak adlandırıyor. Kendisi aynı zamanda karakterin parodi bir karakter olmadığını düşünüyor. Ona göre Kene, farklı biri. Karakterini yaratırken örnek aldığı kişi The Naked Gun filmindeki Leslie Nielson olmuş. Kıyafetine alışması da zaman almış… Arthur’u canlandıran Griffin Newman ise Kene karakterini şöyle tanımlıyor: Tehlikeye ya da parlayan şeylere doğru dikine doğru koşan bir Golden Retriever. Haksız da değil.

Amazon diziye gerçekten önem vermiş ve iyi bir kadro kurmak istemiş. Maneviyata da önem vermişler. Dizide Midnight olarak karşımıza çıkan kişi, 94-97 yılları arasındaki çizgi dizide Kene’yi seslendiren Townsend Coleman. Senaryo ve karakter konusunda da özenli davranan Amazon, çekimlerde de aynı titizliği göstermiş. Dizinin görüntü yönetmenliğine, Christopher Nolan ile birçok filmde çalışmış olan Wally Pfisher getirilmiş. Diziyi izlediğinizde açılarından görüntüsüne kadar her şeyin özenle seçildiğini ve uyduruk görsel efektlerin olmadığını da görebilirsiniz.

Amazon, dizinin üzerine yatırım yapmış olmasına karşın dizinin tamamını paylaşmadı. İnsanların tepkilerini ölçmek için önce ilk bölümü veren Amazon, beğenilmesinin ardından geri kalan 5 bölümü yayınladı. Kalan 6 bölüm de 2018’de bir ara paylaşılacak.

Amazon’un böylesine bir efsanenin üzerine düşüp ortaya uyduruk bir şey çıkarmamış olması beni sevindirdi. Umudum, dizinin izlenmesi ve devamının gelebilmesi. The Tick, diğer süper kahraman dizilerine göre daha gerçekçi bir yaklaşıma sahip. Kahramanların da birer insan olduğu gerçeğini vurgulayan dizi bunu absürd bir şekilde bize sunuyor. Aynı zamanda iyi ve kötü adamların absürdlüğü de bitmek bilmeyen acayip kahramanların eleştirisi olarak görebiliriz. Bkz: Sincap Kız, Chairface Chippendale.

Sözün özü… Amazon, bir zamanların efsanesini tekrar hayata döndürdü ve bunu harika bir şekilde yapmış. Peter Serafinowicz’in de The Tick karakterine cuk oturmasıyla ortaya –bence- harika bir iş çıkmış. Bunca acayip ucuz süper kahraman dizisi arasında altın gibi parlayan, zekice ve güzel bir çalışma. İzlemenizi de mutlaka öneriyorum.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın