1504 yılında Floransa, tarihin en büyük sanatçılarından ikisi olan Michelangelo ve Leonardo da Vinci’ye ev sahipliği yapmaktaydı. Michelangelo 29 yaşında, popülaritesinin zirvesindeydi. On bir yıldır profesyonel olarak heykeltıraşlık yapıyordu. Leonardo ise 59 yaşında, 30 yılı aşkın sanatsal tecrübesi olan bir adamdı. Leonardo farklı sanat dallarıyla birden ilgilenirken Michelangelo resim sanatının daha az beceri istediğini ve daha değersiz olduğunu düşünüp heykel üzerine yoğunlaşmıştır. Günümüzde bu iki rakibin karşı karşıya gelmesiyle ilgili bilgilere o dönemde yazdıkları sayesinde sanat tarihinin babası olarak kabul edilen Giorgio Vasari ve anonim bir tarihçi sayesinde ulaşıyoruz.

25 Ocak 1504’te Leonardo’nun da üyesi olduğu Floransa Meclisi, Michelangelo’nun Davut Heykelini nereye koyacaklarını tartışmak adına toplanır. Heykeltıraş için heykelin nereye konulacağı gayet nettir, Floransa’nın en önemli kamu binası olan Palazzo della Signoria dışında bir yer düşünülemez. Leonardo ise aynı meydanda köşede bulunan başka bir binaya, Loggia dei Lanzi’ye konulmasını söyler. Michelangelo’nun Leonardo’ya olan antipatisinin bu nedenle başladığı tahmin ediliyor.

Birkaç ay sonra Leonardo, Piazza Santa Trinita’dan geçerken Dante’nin pasajlarını okuyan birkaç adam kendisine seslenir ve anlamadıkları bazı bölümleri açıklamasını rica eder. Aynı anda Michelangelo’nun da orada olduğunu gören Leonardo, kendisi yerine heykeltıraşın cevaplamasını önerir. Michelangelo bu tekliften son derece rahatsız olur. Saygısız kabul edilebilecek bir üslupla kendisinin cevaplamasını, daha bronz at heykelini bile bitiremediğini söyleyip Leonardo’yu kıpkırmızı bir yüzle bırakıp gider. Leonardo, not defterine Michelangelo’nun kendisini sokakta küçük düşürmeye çalıştığına ve Sforza atlı heykelini bitirememesiyle dalga geçtiğine dair göndermeler yazar. Notlarında rakibinden anatomi ressamı diye bahseder. Leonardo’nun eserlerini tamamlama konusunda sıklıkla problem yaşadığı bilinmektedir ve Michelangelo hassas bir noktaya parmak basmıştır.

Leonardo’nun başka bir sanatçıyla bilinen bir anlaşmazlığı yoktur fakat Michelangelo’nun sicili kabarıktır. Rafael ve Perugino da heykeltıraşın anlaşamadığı sanatçılardır.

Son olarak, kurgu tarih romanlarından keyif alanlar için Leonardo ve Michelangelo rekabetini konu alan Stephanie Storey’nin Yağ ve Mermer adlı romanını önerebilirim. Fakat kitapta söz edildiğinin aksine Mona Lisa ve Davut’un ortaya çıkışında birbirlerinin etkisi olduğuna dair bir bilgi yoktur.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın