“Ödünüzü koparacak bir fikrim var
Hepimiz yok olacağız
Ve hükümdar, bi’ onun haberi yok
Haberi yok.”

Absürt tiyatro akımının kurucularından öncü yazar Eugène Ionesco’nun yazdığı “Kral Ölüyor” oyunu, dramaturjisini ve metin çalışmasını Erdal Özyağcılar’ın yaptığı yeni uyarlamasıyla, “Kral” adıyla tiyatro seyircisiyle buluştu. Güzin Özyağcılar’ın ise kraliçeyi canlandırdığı Kral oyununda; sarayın cerrahı, celladı ve astroloğunu Barış Kiralıoğlu, kralın ikinci eşini Nihan Büyükağaç, sarayın hizmetçisini Gözde Çetiner, saray muhafızını ise Ferdi Alver canlandırıyor. Yönetmen koltuğunda Serkan Üstüner’in oturduğu oyunun yönetmen yardımcılığını Zeynep Özyağcılar üstleniyor. Oyunu sahneye hazırlayan kurum ise Tiyatro Martı.

Yağmurun yağmasını yasaklamaya çalışan, ülkenin düzeninden bihaber olan; üst yöneticilik vasfının gerekliliğini, refah düzeyinin ne durumda olduğunu, halkının ne kadarının yaşadığını dahi bilmeyen bir kral… Öyle ki çalışanları da benzer biçimde yüzü onlara dönükken ona itaat eden, arkasını döndüğü saniyede işten kaytarmaları aslında onun nasıl bir yönetici olduğunun kanıtı niteliğinde. Kralın biri genç biri yaşlı olmak üzere iki tane karısı vardır. İlk karısı onu tahtından indirebilmek için çaba sarf eden hırslı bir kraliçedir. Diğer karısı ise onunla birlikte krallığın sefasını sürmek isteyen biridir. Ancak yüzyıllardır yönetimde olan kralın artık tahtını bırakması gerekmektedir çünkü ülkenin durumu oldukça kötü bir yere evrilmiştir.

Yüzyıllardır tahtını bırakmayan kralın, tahttan ayrılıp ayrılmayacağına dair bir süreci anlatan Kral oyununun eleştirel yönü oldukça ağır basıyor. Güncel olaylara da zaman zaman değinmesi, mevcut yönetimle ilgili eleştirel yorumları oyunu politik bir yere konumlandırıyor. Ancak bunu öylesine gizli ve ince ince yapıyor ki, seyirciye herhangi bir zorlama anlatı ve bakış açısı sunmuyor. Komediyle başlayan olay örgüsü yerini kara mizaha bırakarak akılda kalıcı bir hikayeye dönüşüyor.

Kral kadar yardakçılarının, çalışanlarının işle ilgilenmiyor oluşu, yönetimdeki yanlışlıkların yalnızca baştaki kişiden ibaret olmadığını vurgulaması ise önemli bir detay. Özetle usta isimlerle dolu oyuncu kadrosu, eleştirel anlatısı ve bir yönetimdeki yanlışlıkların en ince detaylar üzerinden ilerleyerek incelendiği Kral oyununu mutlaka izlemelisiniz.

1 YORUM

  1. Erdal bey ve Guzin hanim zaten cok basarili iki duayen.Hepsi cok basariliydi ancak ben Gozde Cetiner ve Baris Kiralioglu’nun oyunculuklarini ayrica cok basarili buldum.Guzin hanimin naifligi,Baris bey’in salona girmeden once kizimla fotograf cektirme konusundaki nezaketi ise kizim,esim ve benim takdirimizden tam not aldi.Tesekkurler.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın