2018, maalesef korku sineması adına çok da güzel bir yıl olmadı. 2013’ten beri hazırladığım listeler arasında çok şikayetçi olduğum yıl oldu ama 2018 aralarında en kötüsü oldu diyebilirim. En başta 2013 ve sonrasında 2016’nın yanına hala hiçbiri yaklaşamadı. Kötü filmler de değil de basit korkuların olduğu senede, büyük olması gereken filmler de maalesef o gereken etkiyi veremedi diye düşünüyorum.

O sebeple listemi bir sürü filmle doldurmak yerine listeyi hak edenler ile doldurdum.

Korku Sineması: 2013’de Göze Çarpanlar
Korku Sineması: 2014’de Göze Çarpanlar
Korku Sineması: 2015’de Göze Çarpanlar
Korku Sineması: 2016’da Göze Çarpanlar
Korku Sineması: 2017’de Göze Çarpanlar

1Insidious: The Last Key

Yönetmen: Adam Robitel
Puan: 5/3

James Wan’ın başlattığı Insidious serisi büyümeye devam ediyor. 2. filmin sonunda Elise Rainier’in koltuk arkasında görüp korktuğu ama bize göstermedikleri o şeyden sonra sürekli geçmiş zamana odaklandılar. Insidious’un 4. filmi olan The Last Key de en geriye giderek her şeyin aslında nasıl başladığını anlatıyor. 3. filme nazaran daha başarılı olan The Last Key, ilk iki filme göre daha geride. Insidious serisi geçmişi anlattığı sürece maalesef sıkmaya ve kendini tekrarlamaya başladı. Kötü bir korku yılı olduğunu düşünürsek, The Last Key, yılın en iyileri arasında koyabileceğim bir film oldu.


2Most Beautiful Island

Yönetmen: Ana Asensio
Puan: 5/5

!f İstanbul 2018 kapsamında gösterilen Most Beautiful Island, tam olarak korku filmi olmasa da korkutmayı, seyircisini germeyi başaran oldukça ilginç bir film. Ana Asensio’nun amatör bir şekilde çektiği aynı zamanda başrolünde oynadığı, gren dolu görüntülerden oluşan film, sıkıntılı durumda olan bir kadının çok para kazandıracağını düşündüğü garip bir işe gitmesini anlatıyor. Ana Asensio bizi, girenin delirerek, ağlayarak çıktığı bir kapının ardına davet ediyor. Dediğim gibi, tam olarak korku değil, ağırlıklı gerilim olan Most Beautiful Island, bence, senenin en güzel işlerinden biri.


3Hereditary

Yönetmen: Ari Aster
Puan: 5/3

Ari Aster’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan Hereditary, A24 yapımı bir korku filmi. Kimilerine göre de yılın en iyi korku filmi. Hakkını vermek gerek, Ari Aster, çok ilginç bir yönetmenlik deneyerek, değişik bir bakış açısı sundu. Son yılların trendi olan hiçbir şey vermeden korkutma temasını çok iyi uygulayan Hereditary, 120 dakikalık süresinin 100 dakikasında hiçbir şey vermeyip son 20 dakikasında öyle bir koltuğa mıhlıyor ki seyirciyi de buradan vurmayı başarıyor. Şahsımı çok fazla etkilemeyen filmin son 20 dakikasını ben de tebrik etmek istiyorum. Fakat kalan süresince hiçbir şey vermemesi, sadece müzikle germeye çalışması benim açımdan filmin kötü yanları. Yine de şunu söylemek gerek: Kötü bir korku senesinde Hereditary, parlayan filmlerden biri. Ama Ari Aster, filmden daha önde duruyor diyebilirim.


4Whats Keep You Alive

Yönetmen: Colin Minihan
Puan: 5/4

Son yıllarda kendinden bahsettiren ve aşırı yetenekli olduğunu düşündüğüm Hannah Emily Anderson’ın başrolünde olduğu film, 2 aşık kadının bir orman evine kapanmasını ve bütün bir tatili sevişerek geçirme planını anlatıyor. Fakat tatilleri maalesef mahvoluyor ve bunun sebebi de dışarıdan gelen bir manyak değil, içerideki bir kişinin manyak çıkması. Revenge gibi mantık sınırlarını zorlayan bir film olduğunu düşünürsek filmden kopma ihtimaliniz var. Fakat ciddiye almazsanız çok başarılı bir “female psycho” örneğini izleyeceksiniz. Son dakikasına kadar aksiyonunu koruyan film yılın en başarılı korku/gerilim örneklerinden.


5The Nun

Yönetmen: Corin Hardy
Puan: 5/3

James Wan’ın başlattığı The Conjuring serisi büyümeye devam ediyor. Artık seri filmden de çıkıp spin-off’lar ile çeşitlenen serinin son halkası The Nun bu sene vizyona girdi. The Conjuring 2’de kendini sergileyen ve oldukça tehlikeli olduğunu öğrendiğimiz Valak’ın hikayesini anlatan The Nun, maalesef beklendiği gibi bir film çıkmadı. Çok daha güçlü bir film, çok daha korkutucu olması gereken film maalesef yer yer havada kalıyor. Böylesine korkunç bir yaratığın efsane olabilecek bir filme ihtiyacı vardı ama maalesef öyle olmamış, olamamış.


6Mandy

Yönetmen: Panos Cosmatos
Puan: 5/3

Filmekimi kapsamında izleme şansına ulaştığımız Mandy, yılın en manyak işlerinden biri. Panos Cosmatos’u keşfetme şansına eriştiğimiz Mandy, hikaye adına basit bir intikam filmi olsa da içeriği oldukça vahşi ve renkli. Yönetmenin kendi tarzını konuşturduğu filmde patlayan ışıklar, patlayan ışıklardaki grenler, çok renkli çekimler yerine tek renkli çekimler ön plana çıkıyor. gore ve porno kısmı yüksek film bir tarikatın, keyfine öldürdüğü kadının kocasının intikam hikayesine odaklanıyor. Tabii bu kişiyi Nicholas Cage canlandırınca ortaya harika bir iş çıkıyor. Senenin görsel adına en mükemmel işlerinden biri olan Mandy, oyunculuk adına da başarılı bir iş.


7Suspiria

Yönetmen: Luca Guadagnino
Puan: 5/4

Başrollerini Dakota Johnson ve Tilda Swinton’ın paylaştığı, Dario Argento’nun 1977 yapımı kült Suspiria filminden aynı isimle uyarlanan film, seyircileri ikiye bölerek beraberinde tartışmalar yarattı. Orijinal Suspiria’ya kıyasla uyarlamanın epey geride kaldığını inkar edemem ancak yine de senenin en dikkat çeken yapımlardan birisi olduğunu düşünüyorum. Feminist anlatının ince bir şekilde işlendiği filmin dans sahnesi ileride kült olabilecek kadar etkileyici bir görsellik sunuyor. Ayrıca oyuncu performanslarının üst düzey başarısını ve karakterlerin derinlemesine işlenmiş olduğunu dipnot olarak ekleyelim.

– Gönül Durmaz


8A Quiet Place

Yönetmen: John Krasinski
Puan: 5/4

John Krasinski’nin hem yazdığı hem çektiği hem de başrollerinden birine üstlendiği, karısı Emily Blunt’ın da karşısında oynadığı bir post-apokaliptik evren filmi. Ses çıkaran her şeyi öldüren yaratıklarla yaşamak zorunda kalan insanların hikayesine odaklanan film, 2 çocuklu hamile bir kadının hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Filmin en başarılı noktası gerilimi ve bunu da müzikle yapmaması. Hiçbir müzik kullanılmaması ve sesin korkutan değil, korkmak için bir sebep olduğu film, mantık hatalarına rağmen senenin en başarılı işlerinden biri. Ve görünen o ki ikinci film de yolda.


9Unfriended: Dark Web

Yönetmen: Stephen Susco
Puan: 5/5

2014 yılında vizyona giren Unfriended, tamamı bilgisayar kamerasından yapılmış ilk korku filmi olabilir. Tek bir çerçevede büyük bir gerilim yaratmış olmaları bu serinin devam edebileceğini gösterdi. Fakat filmin “fantastik” olması dezavantajıydı. Dark Web ise bu fantastik yanı ortadan kaldırıp tamamen mantıklı, insan vahşetine odaklanan bir şekle çevirmiş ve bence, ortaya yılın en başarılı işlerinden biri çıkmış. Gerilimi de korkusu da dozunda olan film, biraz abartılı olsa da karşılaşma ihtimalimizin olduğu bir sapıklığı anlatıyor. Gerçekçi olması da filmi kesinlikle daha korkunç yapıyor.


10Mom and Dad

Yönetmen: Brian Taylor
Puan: 5/5

Listemdeki bir diğer korkumsu gerilim filmi. Crank serisinin yönetmeni Brian Taylor’ın filmi olan Mom and Dad, listemdeki 2. Nicholas Cage filmi. Bir öğleden sonra tüm anne ve babaların çocuklarını öldürmeye başlamasını anlatan film, son dakikasına kadar gerilimi ve korkuyu korumayı başarıyor. Çok çılgın bir aksiyon sunan film, seyircisini hop oturup hop kaldıracak türden, manyakça bir film. Haliyle, film Brian Taylor’ın. Şaşırmamak gerek.


11The Ritual

Yönetmen: David Bruckner
Puan: 5/5

Basit korkuları listeye ekleyip uzatmak yerine sadece güzel olanları seçtim ve bu listenin sonunu, bu sene en çok beğendiğim korku filmine ayırdım: The Ritual. Blair Witch efsanesini ve serisini sevenlerin bayılacağını düşündüğüm The Ritual, bir market soygununda kaybettikleri arkadaşlarını anmak için yola çıkan arkadaşların ne olduğu belli olmayan bir şey tarafından tek tek avlanmasını anlatıyor. Psikolojik tarafı da olan film yer yer sınırları zorlayan sahneleri ile 2018’in en başarılı korku filmi.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın