2017 yılı, korku sineması adına ilginç filmlerin olduğu bir yıl. Fakat üst düzey bir yıl mı derseniz? 2013 ve 2016 sonrası değil. Bu yılın ilgi çekici yanı, değişik filmlerin listede olması. Get Out gibi, Killing of the Sacred Deer gibi, Life gibi özünde korku filmi olmayan ama korkutmayı başaran filmler var listemde. Yıllar sonra geri dönen filmlerin yanında bir de araya iliştirdiğim bir İspanyol korkusu mevcut. Çok da kötülenecek bir sene diyemeyiz ama mükemmel de bir yıl olduğunu söyleyemeyiz.

1Get Out

Yönetmen: Jordan Peele
Puan: 5/5

Get Out, 2017’nin, hatta yanlış bilmiyorsam tarihin en az parayla çekilip en çok kazandıran filmi oldu diyebiliriz. 5 milyon dolara yakın bütçesiyle 400 milyon dolara yakın gişe yapan Get Out, bunu tamamen muhteşem fikri ile yaptı. Siyahi bir adamın beyaz sevgilisinin ailesini ziyarete gitmesi ve orada işlerin hiç de tahmin edemeyeceğiniz bir şekilde karışmasını anlatan film, son anına kadar burada neler oluyor sorusunu sorduran oldukça başarılı bir film. Mutlaka izleyin, üstüne izlettirin.


2Gerald’s Game

Yönetmen: Mike Flanagan
Puan: 5/3

Stephen King’in romanından uyarlanan filmin yönetmenliğinde her sene listeme mutlaka bir filmi ile girmeyi başaran korku sinemasının usta ismi Mike Flanagan var. Sevişmek için çok uzaklarda bir eve giden Jessie ve Gerald, fantazi peşindedir. Jessie’yi yatağa bağlayan Gerald, biraz oynaşmanın ardından kalp krizi geçirir ve Jessie’yi öylece bağlı bir şekilde bırakır. Jessie, kocasını kaybetmenin üzüntüsü bir yana, aç susuz bir şekilde yatağa bağlıdır ve onu kurtarabilecek en yakın insan kilometrelerce uzaktadır. Jessie’nin zamanla delirmesi, filmi korku ve gerilim kısmını oluşturuyor. Oldukça ilginç bir film olan Gerald’s Game’in finali daha iyi olsaydı puanını daha yüksek verirdim fakat sonunu kotaramamışlar diyebilirim.


3It Comes at Night

Yönetmen: Trey Edward Shults
Puan: 5/2

Krisha’nın yönetmeni Tre Edward Shults’un filmi olan It Comes at Night, fragmanında efsane olacakmış gibi duran ama izleyince hayal kırıklığına uğratan bir film. Listeme neden aldım? Çünkü ucu açık bir yapısı var. Filmin vaat ettiği daha fantastik bir yaklaşımken izlediğinizde filmin aslında psikolojik bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Tabii benim beğenmeyişim sizin de beğenmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü film tam bir A24 filmi ve ilgi çekici bir yanı var.


4IT

Yönetmen: Andres Muschietti
Puan: 5/4

Mama ile sinema dünyasına hızlı bir giriş yapan Andres Muschietti’nin ikinci uzun metraj filmi olan IT, 1990 yılındaki mini dizinin yeniden uyarlaması gibi. O dönemler izleyenin palyaçolardan korkma sebebi olan IT’in 2017 versiyonu da azımsanacak türden değil. İlk film daha psikolojik, daha rahatsız ediciyken 2017 versiyonu IT daha vahşi, daha saldırgan ve daha çılgın. 2017’de izlediğim en zevkli filmlerden biri olan IT’i herkese öneriyorum.


5Annabelle: Creation

Yönetmen: David F. Sandberg
Puan: 5/4

Artık neredeyse her sene bir James Wan evreni filmi ile karşılaşıyoruz. Geçen sene elinden tuttuğu Light’s Out filminin yönetmeni David F. Sandberg, bu sefer de James Wan’ın evreninden bir filmin yönetmenliğini yapıyor. İlk Annabelle filmi maalesef o kadar da başarılı değildi. Fakat ikinci film hem içerik bakımından hem de finaliyle çok başarılı bir iş. Oyunculukların da kendini konuşturduğu film izlemesi oldukça keyifli bir yapım. Yaşasın James Wan!


6Happy Death Day

Yönetmen: Christopher Landon
Puan: 5/3

Happy Death Day; son yıllarda yapılmış en basit ama en ilginç filmlerden biri. Groundhog Day temasında birçok film izledik ama ölüp ölüp geri dönen birinin olduğu bir film izlememiştik. Her günün sonunda öyle ya da böyle öldürülmeye devam eden bir kızın hikayesini anlatan film yer yer gerilim ve korku unsurları ile bezeliyken yer yer de seyircisini güldüren, absürt bir film.


7Alien: Covenant

Yönetmen: Ridley Scott
Puan: 5/3

Ridley Scott’un yönetmenliğini yaptığı Prometheus sonrası ne zaman geleceği merak edilen Alien filmi sonunda 2017’de geldi. Aslında biz Prometheus 2 beklerken karşımıza Covenant çıktı. Ama hakkını verelim, film Prometheus karakterlerini geri getiriyor. Aslında güçlü bir şekilde başlayan film, zamanla rotasından epey bir şaşıyor. Yine de korku ve gerilim adına, aynı zamanda aksiyon adına oldukça etkileyici bir film olan Alien: Covenant, listeyi hakeden türden bir iş.


8the Killing of a Sacred Deer

Yönetmen: Yorgos Lanthimos
Puan: 5/3

Garip filmleri ile bilinen Yorgos Lanthimos’un yönetmenliğini yaptığı Killing of a Sacred Deer, garip bir hikayeyi muhteşem bir oyunculuk ile anlatıyor. Özellike Barry Keoghan’ın canlandırdığı Martin karakteri, son yıllarda karşılaşabileceğiniz en sinir ve en rahatsız edici karakterlerden biri. Bir çocuğun nasıl yaptığını anlamadığımız bir şekilde istediği kişileri öldürmesini anlatan filmde çocuk bir aileye yapışır ve onun ısrarı aileyi manyakça bir sona doğru sürükler.


9Veronica

Yönetmen: Paco Plaza
Puan: 5/4

Yönetmenliğini Paco Plaza’nın yaptığı, başında gerçek bir polis ihbarından yola çıkılarak yapıldığı söylenen film, İspanya sinemasının son yıllarında çıkardığı en başarılı korkulardan biri. Veronica’nın ne olduğu belli olmayan bir “şey” tarafından ele geçirilmesini anlatan filmin tamamı son 15 dakikasına hazırlıktan ibaret. Bize gösterilen ile polis raporlarının farklılığı da filmin en büyük twisti oluyor. Korku adına oldukça başarılı bir film olduğu ve sıkmadan ilerlediği için de listeme almak istedim.


10Life

Yönetmen: Daniel Espinosa
Puan: 5/4

Aslında bir korku filmi olmamasına rağmen korkutmayı kesinlikle başaran bir film Life. Başrollerinde Ryan Reynolds, Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson gibi güçlü isimlerin olduğu film, bir uzay istasyonunda geçiyor. Buldukları bir canlı üzerinde araştırma yaparken canlının kendini korumak için saldırmaya başlaması ile 2 farklı hayatta kalmak adına birbirini öldürmeye çalışır. Uzay istasyonunda hem ciddi bir korku hem de başarılı bir aksiyon sunan Life, kesinlikle senenin en iyileri arasında.


11Split

Yönetmen: M. Night Shyamalan
Puan: 5/5

Kült yönetmen M. Night Shyamalan’ın yeni filmi olan Split, senenin en bomba işlerinden biri. 23 farklı karaktere sahip olan bir adamın kaçırdığı kızlarla olan ilişkisini anlatan film ortaya çıkacak 24. karakterin temelini yapıyor. Yönetmenin eski filmi Unbreakable filmi ile bağlantılı olan Split’in devam filmi gelecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın