Tabii korkuyu çok seven biri olarak, becerebileceğim en iyi şey, senenin en iyi korku filmlerini listelemek olacaktır sanırım. Kısa bir özet geçersek, 2014’e girmeden, 2013 senesinin en iyi korku filmlerine tek tek göz atabilir, izleyebilirsiniz. Eğer korku sinemasını benim gibi seviyorsanız, önerdiğim bu 9 film hoşunuza gidecektir.

1V/H/S 2

Yönetmen: Simon Barrett-Jason Eisener-Gareth Evans-Gregg Hale-Eduardo Sánchez-Timo Tjahjanto-Adam Wingard 
Puan: 5 üzerinden 5

VHS serisi üzerine ekstra bir yazı yazılabilecek türden bir film. Kült olmaya doğru ilerleyen bir seri. 2012 yılında ilki çıkan film birbirinden bağımsız birçok kısa filmin tek bir filmde buluşmasından oluşuyor. İlk filmde yönetmenler; ormana gidip tek tek ölen gençler, cadılar bayramı, seyahate çıkıp otelde ölen aileler veya evde hayaletlerle yaşam gibi tipik-klişe korku hikayelerini alıp, çok farklı bakış açıları ile çekmişlerdi. Aynısı 2. filmde de devam ediyor, hatta ve hatta en iyi görsel efektte de 2.lik ödülü kazanıyorlar. Gene tipik klişe hikayeleri bize farklı bakış açıları ile sunuluyorlar. Özellikle bir zombi filmi var ki ben hayatım boyunca böyle bir kısa film görmedim, büyük ihtimal bir daha göremeyiz de, ilk ve tek olarak kalacaktır. Korkmak istiyorum, enteresan şeyler ile karşılaşmak istiyorum diyorsanız, V/H/S 2 bence 2013 senesinin en iyi filmlerinden biri.

2MAMA

Yönetmen: Andrés Muschietti
Puan: 5 üzerinden 4

Andrés Muschietti’nin beğenilen ve birçok ödül alan kısa filmini uzatıp ilk adam akıllı uzun metrajına çevirmesi sonucu ortaya çıkan ve belkide en iyisi olarak da kalacak filmi. Insidious ya da Del Toro’nun Don’t be afraid of the Dark’ında olduğu gibi, korku unsuru olan “şey” gösterilmekten hiç çekinilmiyor. Her an gece ya da gündüz karşınıza  çıkabiliyor. Filmi benim gözümde başarılı kılan nokta: Harika bir senaryoya sahip olması ve oyunculuk yapan 2 ufak kızın Oscarlık performans sergilemesi. Sadece o 2 küçük kız için bile film izlenebilir. Hiç sıkmayan, sürekli akan, çok başarılı bir film. 2013 senesinin en iyi, adam akıllı korkularından biri olmuş. Boş vaktiniz olduğunda, özellikle şekli bozuk şeylerden korkuyorsanız, açın ve izleyin. Anne şefkati ile korku filmini birleştiren film, aldığı ödülleri saymıyorum, ileride şunu izledin mi denilebilecek filmlerden biridir.

3DARK SKIES

Yönetmen: Scott Stewart
Puan: 5 üzerinden 3

Filmlerin Visuel Effect’lerini yani görsel efektlerini yapan Scott Stewart’ın olabildiğince görsel efektten kaçınarak çektiği, muhteşem bir gerilim filmi. Konusunu okumadan izlediğim için -okuyunca ne ile karşılaşacağınızı biliyorsunuz- filmin başlarındaki gerilime hayran kaldım. Yarattığı şaşkınlık ve ne ile karşı karşıya olduğunu bilmeme havası filmi çekici kılıyor. Git gide artan tansiyon ve artan tehditler ile akıcı bir film olmuş. 2013 yılında çekilmiş kayda değer 9 filmden biri olmayı hakediyor.

4LAST EXORCISIM PART 2

Yönetmen: Ed Gass-Donnelly
Puan: 5 üzerinden 2

İlk filmi izlediyseniz, 2. filmin başka bir yönetmene ait olduğunu net bir şekilde anlarsınız. İlk film, izlediğim en iyi şeytan çıkarma filmlerinden biriydi. Çakma bir rahip, sözde şeytan çıkarıyorum ayağına insanları kandırır, kurduğu düzenekler ve ilizyonlar ile  yalandan şeytan çıkarma ayinleri yapar, insanlardan para cukkalar. Fakat sahte rahip bu sefer gerçekten şeytan ile karşılaşır ve ne yapacağını bilemez. Harika bir konu, başarılı bir çatışma. 2. filmde işte bu konu sapıyor. İlk film found footage yani el kamerası filmiydi fakat 2. film açılı filme dönüşüyor. Şeytanın girdiği vücuda aşık olması sebebiyle musallat olduğu kızı delirtmeye çalışması anlatılıyor filmde. Esasında mükemmel bir film değil. Ama ikincisi beklenen bir filmdi ve 2013’te ilk 10’a alabileceğim çok fazla kaliteli korku filmleri olmadığından Last Exorcisim 2’yi listeye koymak zorunda kaldım. İlkini izleyen, ikincisini de izler bence. Bi deneyin.

5CARRIE

Yönetmen: Kimberly Pierce
Puan: 5 üzerinde 3

1976 yapımı Carrie filminin, günümüz teknolojisi ile yeniden yapımı. Fakat bu sefer baş rolümüz ilk filmdeki kadar büyük değil. Çekim teknikleri ve imkanlar döneme göre daha gelişmiş. O zaman ortaya çok daha kaliteli bir film çıkabilir, değil mi? Özel güçleri olduğunu farkeden Carrie’nin bunları kontrol edememesini anlatan film 2013’ün sonralarına doğru büyük reklamlar yapılarak sunuldu. Kamera şakaları, reklamlar, posterler olsun filmin tutması ya da gidilmesi için her şey yapıldı. Peki sonuç ne oldu? Ülkemize sadece 75 bin insan izledi. 30 milyona çekilen bu film toplamda 35 milyon gişe hasılatı elde etti. Çok fazla benimsenmedi diyebiliriz. Bana sorarsanız, başrol Chloë Grace Moretz’in oynadığı her filmi izlerim ben. Film nasıl olmuş peki? Reklamı yapıldığı kadar mükemmel değil, maalesef, ama bence izlemeye değer bir korku filmi olmuş.

6THE DYATLOV PASS INCIDENT

Yönetmen: Renny Harlin
Puan: 5 üzerinden 4

The Bay ve The Tunnel filmlerinden sonra sevdiğim bir korku filmi tarzına dönüşen mockumentary, diğer adı ile Devil’s Pass, senenin en iyi found footage filmlerinden de biri. 1950’lerde Rusya’da 9 kişilik bir ekip, dağa araştırmaya gider ve geri dönmez hatta ölü bulunurlar. 2013 senesi geldiğinde bunun nedenini öğrenmek isteyen bir grup öğrenci tekrar aynı dağa doğru yola çıkar. Fakat ölen 9 kişinin neden öldüğünü öğrenmekle kalmazlar, onlarla aynı duruma düşerler. Sıradan bir hikaye gibi gözükse de filmin son 15 dakikası asla tahmin edemeyeceğiniz bir konuya bağlanıyor: Soluncan deliği. İzlerken gerçekten gerildiğim ve meraklara gark olduğum güzel bir film. Solucan deliği ve korku filmini bir arada görmek isteyen herkesin izlemesini önerdiğim 2013’ün nadir güzel korku filmlerinden.

7EVIL DEAD

Yönetmen: Fede Alvarez
Puan: 5 üzerinden 5

Sam Raimi’nin 1981 yapımı filminin yeniden çekimi. Babamın deyişiyle, The Evil Dead, 1981 yapımı olan, dönemin en korkunç filmlerinden biriydi. 1981 yılına ait olan filmi izlediğimde, bu dönemin şartları ile büyümüş biri olarak, fazlasıyla komik gelmişti. Fakat 2013 versiyonu öyle değil. Bence senenin en iyi 3 korku filminden biri. Gerilim, var. Korku, var. İğrençlik, var. Aksiyon, var. Her şey var filmde. Filmde tansiyon hiç düşürmüyor ve artarak devam ediyor. Korkmasanız dahi fazlasıyla eğlenebileceğiniz bir film. Benim önerim, arkadaşlarınız ile bir evde toplanın, patlamış mısırınızı alın ve ışığı kapatıp öyle izleyin. Kesinlikle çok eğlenecek kimi yerlerde yerinizden zıplayacaksınız. Demedi demeyin!

8INSIDIOUS CHAPTER 2

Yönetmen: James Wan
Puan: 5 üzerinden 5

Bahsedeceğim son 2 filmde James Wan filmi. James Wan deyince akan sular durur. Ne olduğuna bakmadan gidip izlemenizi dahi öneririm. Kendisi son dönemin en iyi yönetmenlerinden biri. Aralık ayında vizyona giren film daha 2 hafta olmadan 60 bini buldu. Türkiye standartlarına göre bu sayı çok iyi. Bu tarz korku filmleri genelde ilk filmin ekmeğini yer ama bu sefer öyle olmamış. Devam filmi çekmemesi ile meşhur olan James Wan bu defa kendine ihanet ediyor ve ortaya bir şaheser çıkartıyor. Gerilim, korku, senaryo, oyunculuk… hepsi filmde mevcut. Özellike Lost misali  “döngü” olayı filmi diğer korku filmlerinden ayırıyor. İster arkadaşlar ile ister tek izleyin, 2013 yılının izlenebilecek en iyi korku filmlerinden biri Insidious 2. Özellikle sinematografik detaylara dikkat ediyorsanız filmin sizi büyülemesi muhtemel.

9THE CONJURİNG

Yönetmen: James Wan
Puan: 5 üzerinden 5

Bir James Wan filmi daha. Bana sorarsanız 2013 senesinin en iyi korku filmi. Hatta son zamanlarda izlediğim en başarılı korku filmi. Tipik korku filmleri gibi 1-2 sahnede cidden korkutmak ile kalmıyor, neredeyse her sahnede sizi meraklara gark edip korkutabilir, yerinizden zıplatabilir. Filmi size ekşi sözlükten ufak bir yorum ile özetleyeyim; “Aklınız varsa boş zaman buldum diye gecenin bir körü tek başınıza izlemeyin. Kazık kadar adamım 2 saat uyku için hava aydınlansın diye bekliyorum..” Benim açımdan, çekimlere önem veren biri olarak, çalınası sahneler ile dolu, korku sinemasına yeni bir bakış açısı getirmiş bir filmdir The Conjuring. Genel korku filmlerinde oyunculuk kötüdür; lakin filmimizde oynayan herkes çok başarılı. Üstüne Waren ailesinin karizmatik duruşu filmi daha çekici kılıyor. 2.sinin çekilmesini hiç istemiyorum ama sanırım seyirci baskısı sayesinde ikincisi yola çıktı bile. Tadında kalsaydı iyi olurdu.


CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın