112 Years A Slave

Yönetmenliğini Steve McQueen’in yaptığı 12 Years a Slave, 2014 yılında aday olduğu 9 Oscar dalının, “en iyi film” dahil olmak üzere 3’ünü kazanmıştı. Chiwetel Ejiofor, Paul Dano, Michael Fassbender, Sarah Paulson, Brad Pitt ve filmdeki efsane sabun performansı ile adından söz ettiren Lupita Nyong’o gibi güçlü isimlerden oluşan film, aslında müzisyen olan bir adamın 12 yıl boyunca köle kalma hikayesini anlatıyor. Köleliğin vahşi yüzünü, beyaz ile siyahın kıvılcımlı ilişkisi, dönemin zorlukları filmde en ince ayrıntısına kadar anlatılıyor. Köleliğin çirkin yüzünü en iyi anlatan filmlerden biri olan 12 Years a Slave, ilk izlemeniz gereken filmlerden biridir. Özellikle Lupita Nyong’o’nun sabun sahnesini görmek için bile filmi izlemenizi öneririz.

2Glory

Glory, 1989 yapımı bir Edward Zwick filmidir. Başrollerinde Matthew Broderick, Denzel Washington, Cary Elwes gibi güçlü isimlerin olduğu film oyunculukları ile ön plana çıkıyor. Öyle ki Denzel Washington film sayesinde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü almıştır. Amerikan iç savaşını anlatan film, geride kalmamak, kendilerini kanıtlamak isteyen siyahilerin orduya katılması ama buna rağmen ırkçılığı maruz kalmalarını anlatır. Özgürlükleri için katıldıkları savaşta bile ordu komutanı tarafından dışlanan, ırkçılığa maruz kalan siyahi askerler zamanla isyan bayrağı çekerler. İç Savaş hakkında yapılan bir çok filme nazaran olaya çok farklı bir noktadan bakan film, mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biridir.

3Django Unchained

Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini yaptığı Django Unchained, kendisinin filmografisindeki en iyi filmlerden biridir. Yönetmeni tanıyorsanız filmlerinin ne kadar enteresan olduğunu bilirsiniz. Yaklaşımlarının da ne kadar ilginç olduğunu. Filmde, beyaz bir ödül avcısı tarafından özgür bırakılan siyah bir kölenin kovboy olma hikayesi anlatılır. Köleliğin kol gezdiği dönemlerde de “siyahi kovboy” olmak oldukça orjinal bir durumdur. Tabii ki ne kadar özgür olduğunu iddia etse de bela asla peşini bırakmaz ve özgürlüğünü koruyabilmek için özgür bir kovboy olarak mücadele verir. Başrollerinde Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio gibi çok güçlü isimlerin olduğu film hem oyunculuk hem de aksiyon adına mükemmel bir seyirliktir.

4Spartacus

2010 yapımı dizi Spartacus öncesi efsane direniş hakkında perdede ciddi olarak yapılmış tek bir film var. O da 1960 yapımıdır. Yönetmenliğini ise efsane yönetmen Stanley Kubrick yapmıştır. Efsanevi Spartacus karakterinin köleleri isyana teşvik edip Roma’ya karşı açtıkları savaşı anlatan film, özellikle dramatik sonuyla bilinir. Eski olmasına karşın Kubrick yönetmenliğindeki Spartacus, yapılmış en başarılı kölelik temalı filmlerden biridir.

5Amistad

Yönetmenliğini epik filmler ile tanıdığımız Steven Spielberg’ün yaptığı, 1997 yapımı kült film. Adını, La Amistad adlı bir köle gemisinden alan film, bir köle gemisinde yaşananları anlatır. Küba’nın başkenti olan Havana’dan 28 haziran 1839 yılında yola çıkarak Afrika kıtasındaki genç köleleri topladıktan sonra yaşananlar aktarılır. Morgan Freeman, Anthony Hopkins, Djimon Hounsou Matthew McConaughey gibi güçlü isimlerin yer aldığı film, Spielberg’ün ne kadar büyük bir hikaye anlatıcısı olduğunu kanıtladığı, her sahnesi ile kaosu hissettiren başarılı bir filmdir.

6The Help

Tate Taylor’un yönetmenliğini yaptığı The Help, listedeki birçok filme nazaran daha sakin bir yapıya sahiptir. Kölelik teması; naif bir dille daha çok sosyal hayat içerisindeki ırkçılık üzerinden anlatılır. Emma Stone, Viola Davis, Octavia Spencer, Bryce Dallas Howard ve Allison Janey gibi güçlü isimlerin oyunculuklarıyla göz doldurduğu film, ağırlığını hiçbir başrole vermez. Zengin kadınların siyahilere yaklaşımı, siyahilerin toplum içindeki yeri, hizmetçilik meslekleri üzerine odaklanan filmin en güzel yanı ise ırkçılık ile kötülük arasındaki ayrımı yapmasıdır. Çünkü siyahi kadınları ezmeye çalışan bu zengin, züppe kadınlar aynı zamanda beyaz kadınları da ezmektedir. Film, ırkçılığın aslında başka temellere dayandığını, sosyal hayatta oluşan baskıları çok naif bir dille anlatır. Öyle ki film 4 dalda Oscar adayı olup birini kazanmayı başarmıştır.

7Gladiator

Irkçılık konusunun Spartacus ile beraber en savaşa dayandırılmış hikayelerinden biri de Gladiator’dür. Gladiator, sadece siyahilerin köleliğini değil, köle olan herkesin özgürlük savaşına odaklanır. Epik filmlerin yönetmeni Ridley Scott’ın yönetmenliğini yaptığı ve Russell Crowe ile Joaquin Phoenix’in oyunculukları ile göz doldurduğu film komutan iken köle tüccarlarının eline düşmüş bir adamın arenalarda yükseliş hikayesini anlatır. Aksiyonu sonuna kadar yaşatan Gladiator’u hala ama hala izlemediyseniz listedeki ilk tercihiniz olmalıdır diye düşünüyoruz.

8Gone with the Wind

Gone with the Wind; sinema tarihinin en görkemli filmlerinden biridir. 1939 yapımı filmin yönetmenliğini o dönemlerin en önemli isimlerinden Victor Fleming yapmıştır. Clark Gable ve Vivien Leigh’in adından fazlaca söz ettirdiği film Oscar’da tam 8 ödül kazanmayı başarmıştır. Amerikan iç savaşına odaklanan film, ülkenin içerisinde kıyametler koparken tek derdi sevdiği erkek ile evlenmek olan, iç savaşın ona dokunmayacağını düşünen bir kızın hikayesini anlatır. Fakat iç savaş gelip onun da hayatını mahveder. Malikanelerde geçen hayatı zamanla sokakta hayatta kalma mücadelesine dönüşür. 4 saatlik film, kölelikle alakalı ve dönemin şartlarıyla alakalı çok ciddi diyaloglar içermektedir.

9Lincoln

Listedeki bir diğer Spielberg filmi olan Lincoln, 2012 yapımıdır ve Amistad gibi Lincoln de Oscar adayı olmuştur. Hatta film, Abraham Lincoln’ü canlandıran Daniel-Day Lewis’e 3. en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazandırmıştır. Lincoln, bir diğer Amerikan iç savaşı filmidir. Tabii her film gibi bu film de savaşa farklı bir açıdan yaklaşmıştır. Daha önce savaşın içinden, savaşın dışından hikayeler izlediğimiz iç savaş filmlerine nazaran bu sefer savaşı bizzat yöneticilerin gözünden izliyoruz. Dönemin yöneticisi Abraham Lincoln’ün bu zorlu süreçte yaşadıklarını anlatan film, hükümetin iç savaş hakkında yaklaşımlarına ışık tutuyor. Kimilerine göre Spielberg’ün en kötü filmlerinden biri olan Lincoln, kölelik konusunda yapılmış en derli toplu filmlerden biridir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın