Search

Kızlar Daha Kötüdür: Kötü Komşular 2

79

Ana akım sinemasında komedi yapanlar belli başlı isimler oluyor genelde. Nicholas Stoller da bu isimlerden biri. Yes Man, Zoolander ve The Muppets gibi filmlerin yazarı olan yönetmen partici komşuları ile geri dönmüş ama ilk filme göre çıtayı daha da yükseltmiş. İlk film ne kadar göze hoş gözükse de bir yavanlığı vardı fakat 2. filmde aynı hataya düşmemiş; her konuda dozajı arttırmış. Absürdlüğü de, aksiyonu da, müstehcenliği de epey bir yükseltmiş ve sonuç olarak ortaya tipik bir Amerikan komedisi çıkmış. Sadece tek bir ters köşe ile: Kötü Komşular 2’de çıtı pıtı kızlarımız birer manyağa dönüşüyor.

bad-neighbors-2-6-rcm0x1920u

Film, ilk filmde partici karşı komşuları Delta Psi ile başları belada olan Kelly ve Mac Radner çiftinin evlerini satmaya çalışması ile başlıyor. Çift kendilerine yepyeni bir ev almıştır fakat evi satabilmeleri için 30 gün beklemeleri gerekmektedir çünkü bu 30 gün içerisinde ev denetimden geçecektir. Çift hiçbir sorun olmadan 30 günü atlatacaklarını düşünürken yan taraflarına yepyeni bir kız birliği kurulur. Cappa Nu adlı bu birlik “kız birliklerinin parti vermesi yasaktır” kuralına karşı Shelby, Beth ve Nora adlı 3 yeni üniversiteli kız tarafından kurulur. Çift, bu yeni birliği “ufak” oldukları için küçümser fakat bu ufak kızlar bir önceki iri yarı kaslı erkeklerden çok ama çok daha beter çıkar.

Kötü Komşular tipik bir Amerikan komedisi. Aptal ve şaşkın vatandaşlar, köpek gibi parti vermek isteyen gençler, kelime oyunları, alabildiğine müstehcenlik ve slapstick komedisi. İlk filmle kıyaslarsak ikinci film çok daha başarılı olmuş. Birincisi ilk film sadece parti engellemek üzerineyken bu sefer senaryoda birçok gönderme mevcut ki bu göndermelerin bazıları gerçekten harikaydı. Tabii bazılarını anlamak için iyi bir sosyal medya takipçisi ve haber okuyucusu olmanız gerek. “Emlak krizi işte böyle çıktı” esprisi gerçekten son zamanların en başarılı incesiydi. Senaryonun genişletilmesi ve detaylandırılması filme yaramış. Keza aksiyonun ve karakterlerin de arttırılması ile ortaya epey eğlenceli bir çalışma çıkmış. Tabii bunlar artarken müstehcenlik de epey bir artmış. Ülkemizde yapılsa “çarmıha gerilirler” diyebileceğimiz türden sahneler var ki bunlar tipik Amerikan komedisinin unsurları oluyor işte. Güldürüyor mu? Açıkçası güldürüyor. Çiftin para içinde sevişirkenki sahnesi epey komikti.

Neighbors 2

Seth Rogen ve Rose Byrne aynı kaldığı yerden devam ediyor. Seth Rogen’ı ne kadar sade bulsam da bu tarz filmlere çok iyi gidiyor ki zaten bu tarz filmleri hep kendisi finanse ediyor. Zac Efron ise bir şekilde filme monte edilmiş. Tabii ki yönetmen o kadar kası ve kadın seyircileri kaybetmek istemedi. Zac Efron başarılı bir oyuncu olmasa da Kötü Komşular 2 oyunculuğun çok da önemli olmadığı bir film. Şaşırtıcı bir şekilde filmin başrolünde Chlöe Grace Moretz var. Gerilim ve aksiyon filmlerinden tanıdığımız genç oyuncuyu böyle bir yapımda görmek şaşırtıcı. Kendisinin, seçtiği filmler ile harcanan biri olduğunu düşünsem de gene başarılı bir oyunculuk sergileyerek filme epey bir katkıda bulunmuş. Filmin en büyük plasesi de Selena Gomez. Bir de filmde çiftin çocuğunu oynayan Stella adlı bir ufaklık var, gerçek adı Elise Vargas, muazzam tatlı bir şey. Filmin başarılı oyuncularından da biri kendisi. Not edin: Bu ufaklığı ilerde çok görürüz.

Yönetmen Nicholas Stoller ilk filme nazaran bu filmi daha iyi çekmiş. Sinematografisi de çekim teknikleri de üst düzeyde. Çekimler sizi filmin içine sokmayı başarıyor. Keza müziklerin de iyi seçilmiş olması büyük bir avantaj. Filmde üzüldüğüm tek konu, birçok sahnenin kesilmiş olması. Fragmanda yer alan sahnelerin bazıları filmde mevcut değil. Zaten sahnelerin tam ortadan kesildiğini de izlerken hissediyorsunuz. Sözün özü… Suratınıza suratınıza sallanan dildolardan rahatsız olmazsanız Kötü Komşular 2 gerçekten eğlenceli bir film. İnce esprileri yakalamak dışında dert etmeniz gereken alt metinleri yok. Arkanıza yaslanıp kafa dinleyebileceğiniz keyifli bir çalışma. Haftasonunda 2 saatinizi verip, patlamış mısır yiyerek geçirmek adına bire bir.

Reviews

  • Yönetmenlik8
  • Sinematografi7
  • Senaryo7
  • Oyunculuk7
  • Müzik9
  • 7.6

    Score

User Rating: 0 ( 0 Votes )


mm

Sinema Teröristi... Senaryo Canavarı... Dergi Yazarı... Avan-Gardist... Çok Feci Bir Beşiktaş Taraftarı...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir