Ünlü komedyen Kevin Hart’ın yeni Netflix komedi gösterisi Irresponsible sonunda geldi. 3 yılın ardından tekrar izleyiciyle buluşan Kevin Hart; o enerjik, sevimli ve içten halinden hiçbir şey kaybetmeden hikayelerini anlatmaya devam ediyor. Eskiden de olduğu gibi daha çok başından geçen olayları anlatan ünlü komedyen, o coşkusu ve anı yaşatma yeteneği ile sizi de hikayesinin içine çekiyor.

Gösterinin adını Irresponsible(Sorumsuz) olarak gördüğümde, aha kesin yine boşanıyor ya da çok büyük bir aptallık yaptı diye düşünüp heyecanlanmıştım açıkçası. Çünkü Kevin Hart, başından geçenleri anlatırken ne kadar küçük düşürücü bir durumda kalmış olsa da her zaman şeffaf davranıp, olayı tüm gerçekliğiyle masaya yatırmayı seven bir komedyen. Geçtiğimiz aylarda Oscar ödüllerini sunacağını açıklamış ve daha sonrasında eşcinsellerle ilgili yaptığı şakalardan dolayı çok tepki aldığı için ödül gecesinin sunuculuğunu yapmama kararı almıştı. Bunun arkasında bir hikaye olduğunu düşünüp, nelere maruz kaldığını anlatacağını düşünüyordum. Her ne kadar ülkemizde bu tip konularda çok büyük olaylar olmasa da geçtiğimiz yıllarda bu şekilde kariyeri darbe alan birçok oyuncu oldu. Eskiden yaptıkları ya da söyledikleri yüzünden gösterilerini, dizilerini kaybeden birçok oyuncu ismin yanına Kevin Hart’ında katılacağı için üzülmüştüm. Tabi ki birçoğu cidden yanlış şeyler yapmış, söylemiş olabilir fakat konu komediye geldiğinde bence olayın boyutu tamamen değişiyor. İnsanların şakaları ofansif bulması, gücenmesi bana en başından yanlış geliyor. Neyse konumuz bu değil o yüzden bir an önce gösterinin detaylarına girelim.

Gösteriye Kendrick Lamar – Humble şarkısı ile sanki bir boksör edasında giriş yapıyor komedyenimiz. Vakit kaybetmeyi sevmediğini ve bir an önce konunun özüne girmeyi istediği ilk sözleri oluyor. Bu sene yaptığı ilk sorumsuz hareketin eşiyle birlikte olurken çocuklarına yakalanması olduğunu ve çocuklarının komik tepkilerini anlatıyor. Şahsen her zaman Kevin Hart’ın mimik ve jestlerini çok beğenmiş birisi olarak çocuklarının taklidini yaparken cidden kahkaha attım. Kendisini güvensiz hissettiği anları anlatmayı çok seven Kevin Hart, tam ona uyacak bir şaka ile açılış yapmış oluyor böylelikle. Daha sonrasında da kızının ilk defa regl oluşu ile ilgili küçük bir anısı ile gösteriye devam ediyor.

Gösterinin ilerleyen kısmında ilk evliliğinin nasıl bittiğinden, ikinci evliliğinin onun için olan öneminden bahsederken yaptığı bir yanlışa çok kısa değiniyor. Las Vegas’ta olan Las Vegas’ta kalmıyor, aynı hataları yapma! Diye kendi kendine ayna karşısında konuştuğundan bahsederken bir anda bu bölümü hızlıca geçiveriyor. Bu da bana ilk evliliğinin bitme nedeni aldatmasıydı ve aynısını tekrar mı yaptı yoksa yapacaktı da vazgeçti niye tam anlatmadı diye düşündürdü. Açıkçası, sanki kendi kendini sansürlemiş gibi geldi bana. Yazının başında da dediğim gibi normalde şeffaflığa çok önem veren ünlü komedyenin, evliliğinde böyle önemli bir olayı bu kadar kısa ve üstünkörü anlatması beni şaşırttı.

Evlilik ve pornonun ilişkilere etkisinden de bahsettikten sonra arkadaşının harika bir bebeği olduğunu, bu bebeğin yaşına göre ne kadar olgun ve akıllı olduğuna geçiyor ünlü komedyen. Her zaman hikayelerinde biraz mübalağa yapmayı sevdiğini biliyoruz fakat bu seferki çok bariz geldi bana, gülerken biraz “YA O YAŞTA BEBEK NASI YA” diye düşündüm ve o yüzümdeki gülümsememi kaybetmeme neden oldu.

Gösterinin sonlarına doğru giderken Monopoly gibi bir oyunda bile ne kadar rekabetçi olduğundan çok güzel bir hikaye ile bir kahkaha almayı başaran komedyenin son hikayesi de Aspen’de yaşadığı bir kayak macerası oluyor. Ünlü şarkıcı Seal ile yaşadığı bir anıdan bahsettikten sonra sahneye veda ediyor.

Şahsi düşüncem, Kevin Hart tam anlamıyla bir stand-up komedyeni olamadı hiçbir zaman. Kendini de hikaye anlatıcı olarak tanımlıyor ve buna kesinlikle katılıyorum. Başına gelen ya da etrafında ki insanların başına gelen olayları ballandırıp, sahne enerjisi ve sempatik tavırlarıyla izleyiciye aktarma konusunda ki başarısı tabi ki tartışmasız. Fakat yaşı ilerledikçe bu hikayelerin daha gerçekçi ve daha ağır konular olacağını düşünmüştüm. Çünkü artık 3 çocuklu, 2. Evliliğinde olan bir adamın hala 20li yaşlardaki o absürt hikayeleri anlatmaya devam etmesi çok ta mümkün olmayacaktı. Fakat genel olarak anlatma şekli, tepkileri aynı. Yaşlanmasına rağmen olgunlaşamamış ve aynı şakaları yapıyormuş hissine kapıldım ve buna daha ne kadar devam edebilir diye düşünmüyor da değilim. Genellikle anlattığı hikayeler uzun, detaylı ve sizi sanki oradaymışsınız, olaya şahitlik etmişsiniz hissine kaptıran cinstendi fakat bu sefer ki hikayeleri daha üstünkörü ve eksik gibiydi. Diğer hikayeye geçtiği an, bir öncekinin sonunu tam anlatmamış gibi hissettim birçok kez. Tabi ki Kevin Hart, başarılı bir komedyen. Geçtiğimiz yıllar boyunca stand-up gösterileri haricinde birçok yapım içerisinde bulundu, inanılmaz yoğun bir çalışma takvimi var ve belki de bu çalışma takviminin arasında biraz aceleci davranılarak ortaya konmuş bir gösteri olabilir “Irresponsible”.

Genel olarak baktığımız da Kevin Hart hikayelerini sempatik, coşkulu, bağıra çağıra, kahkaha atarak anlatan aynı komedyen. Bu gösterisini de izlerken bol bol güleceğinize eminim. Fakat alıştığımız kalitenin biraz altında bir Kevin Hart’a hazırlıklı olun derim. İzledikten sonra yüzünüzde bir gülümseme olacak ama bir şeylerin eksik olduğunu hissedeceğinizi düşünüyorum. Şahsen daha çok kara mizahı seven birisi olarak, pek bana hitap etmeyen bir komedyenin beni kaybetmeye başladığına inanıyorum. Çünkü gösterisinin adı anlatacaklarına değil de, hikayelerini hazırlayışına işaret ediyor gibi. Umarım bir sonraki gösterisi böyle aceleci ve tamamlanmamış hissettirmez.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın