2008 yılında vizyona giren Cloverfield, hala izlediğim en iyi filmlerden biridir. Blair Witch ile başlayan “bu el kamerası filmlerinde iş var” fikri Paranormal Activity ile iyice ayyuka çıktı. Tabii böylesine bir fırsatı yakalayan J.J. Abrams acımaz, basar yapımcılığı ve Cloverfield gibi dönemin orta şeker ama found footage türünün en güzel örneklerinden birine hayat verir. O gün bugündür filmi savunurum, savunmaya da devam edeceğim. Çünkü bir uzaylı istilasını halkın içinden herhangi birinin kamerası ile anlatmak gerçekten harika bir fikir. 2008’deki filmin finali acaba devamı gelir mi dedirtmişti açıkçası. Geldi de diyebiliriz. Ama maalesef benim beklediğim şekilde gelmedi.

Super Bowl reklamları sinemacılar için nimettir. Birçok önemli filmin ilk ya da yeni fragmanı Super Bowl sırasında verilir. 2017’nin sonlarına doğru bir Cloverfield filmi geleceğini hatta adının God Particle olacağını duymuştuk. Fakat film hakkında hiçbir bilgi yoktu. Super Bowl ile ilk fragmanına eriştiğimiz film ilginç bir şekilde aynı gün Netflix’te yayınlandı. Sinema haberlerini takip etmek gibi bir işi olan bizler bile tufaya geldik, seyirciyle beraber apar topar filmi izledik. Aslında pazarlama olarak gerçekten başarılı. Herkesi öyle bir merak ettirdiler ki aciliyeti varmış gibi ekran başına oturduk.

J.J. Abrams, 10 Cloverfield Lane’de de aynısını yapmıştı. Filmin çekildiğinden kimsenin haberi yoktu. Zaten amaç da buydu. J.J. Abrams parasını bastırmış ve filmi küçüçük evde gizlice çektirmişti. Bu gizli proje eleştirmenlerin pek hoşuna gitmese de izleyicinin ilgisini çekmişti. Kendi içerisinde bakıldığında film konu, işleniş bakımından gerçekten başarılıydı ama Cloverfield’ın devamı olarak düşünüldüğünde maalesef beni tatmin etmemişti. New York’u yıkıp geçen bir canavardan yer altındaki bir eve geçiş yapmak az biraz canımı sıkmıştı.

Cloverfield Paradox da tam tersini yapıp yerin altındaki evden yerin üstündeki uzaya çıkıyor. Film; 2008’deki filmin öncesini anlatıyor. Hikaye; bir uzay istasyonundaki 6 kişilik ekibin yaptığı deneyi anlatıyor. Çalıştırmaları gereken makine ters tepince bir anda dünyadan çok daha uzak bir noktaya ışınlanıyorlar. Bulundukları uzay istasyonu, uzay boşluğunun ortasında kalıveriyor. Sadece bu da değil; zamanda da atlayış yapan istasyon paralel evrene geçiyor. Ekip de geri dönmek için uğraşıyor fakat zaman ve mekandaki değişiklik onları engellemek için her şeyi yapıyor.

Öncelikle Cloverfield: Paradox, 10 Cloverfield Lane gibi kendi içinde hoş ama bir devam filmi olarak vasat. Hatta çok ciddi mantıksızlıklar barındırıyor. Teknik olarak 2008’de geçmesi gereken filmin teknolojisi fazlasıyla ileri. Bu burada dursun… Filmin en büyük dezavantajı maalesef fikrini süsleyememiş olması. Gerilim ve gizem duygusu başarılı bir şekilde aktarılamamış. Atmosferin başarısız tasarımı da güzelim kadroyu maalesef heba etmiş. Aslında çok güzel fikirlerle yola çıkılan film yönetmen kurbanı olmuş diyebiliriz.

Film; 2008’de gelen canavarın dünyaya nasıl geldiğini anlatmak için yapılmış fakat pek bunu anlatmayı başaramamış gibi. Ya da biz anlamadık. Burası biraz spoiler olacak fakat benim tahminim şu: Onlar yanlışlıkla zamanda atlayınca devasa yaratığımızı da bir anda dünyaya ışınladılar. Sanırım bu.

Sıkıcı bir film değil fakat yetersiz atmosfer yaratımı yüzünden hem fikirler çar çur olmuş hem de oyunculuklar heba olmuş. Kendi içinde bir film olarak bakarsanız, finalini 2008’deki filme bağlamazsanız sonunda “aaa bu filmin devamında acaba ne oluyor” dersiniz. Fakat bir devam filmi olarak baktığımızda 2008’deki filmden sonra çekilen 2 film de maalesef bize hiçbir şey anlatmayan, devam filmi olmayan devam filmleri oldular. Bildiğim kadarıyla J.J. üçüncü film ile beraber dördüncü film için de çalışıyordu. İlkinde yerin dibine ikincisinde uzayın içine gittiğimiz seride umarım artık ortayı tutturur ve dünyada neler olduğun görebiliriz. Şayet J.J. Godzilla vari bir film çıkarıp yıkım hikayesi anlatmaz ve yaratık konusunu bir hikayeye oturtmazsa dördüncü filmden de üzgün ayrılacağım.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın