Kadın Protestocuların İkonik Görüntüleri

0

 

1. Bu anı İsveçli fotoğrafçı Hans Runesson, 13 Nisan 1985’te yakaladı. Yüzyılın resmi seçilen fotoğraf 2016’da sosyal medyada yeniden ortaya çıktı. İsveç’in Växjö kentinde, Neo-Nazi Nordik Reich Partisi’nin gösterileri sırasında çekilen fotoğrafta 38 yaşındaki Danuta Danielsson, çantasını yürüyüşçülerin birine doğru kaldırırken görüntüleniyor. Çok kısa bir an olmasına rağmen hala bu an birçok kişi için çığlık olarak yankılanmaya devam ediyor.

2. Sosyal aktivist Tess Asplund’u İsveçte’ki İskandinav Direniş Hareketi sırasında yakalayan fotoğrafçı David Lagerlöf. 2016 yılında İsveç’in Borlänge kentinde 300 üniformalı milliyetçinin 1 Mayıs yürüyüşü ile karşı karşıya kaldığı anı ölümsüzleştirdi. Yumruk sıkıldı, onun çılgın tutumu sayısız şiddetli karşılaşma kadar konuştu.

3. Louiston Baton Rouge’da bir kadın protestocunun etekleri çırpınırken iki polis memuru ona doğru yaklaşıyor. Bu görüntü 2016 yılında manşetlere “Anlık Klasik” olarak yansıdı. Ieshia Evans’ın Black Lives Matter protestosunda tutuklandığı fotoğraf, Stuart Franklin’in Tiananmen Meydanı’ndaki ‘Tank Man’ imgesi ya da polis memurunun silah fıçısına çiçek açan bir Vietnam karşıtı savaş göstericisinin resmi ile karşılaştırıldı.

4. Yüzyıldan fazla zaman önce gelen fotoğraf. Bu fotoğraf çok da barışçıl diyemeyeceğimiz bir şekilde sona eren meydan okumayı gözler önüne seriyor. Direnişçi Emily Davison, 1913 yılındaki Epsom Derbisi’nde Kralın atı Anmer’in önüne adım atar atmaz ölür. Fotoğrafçılar Davison’un ata bir atkı takmaya çalıştığını söylüyor. Davison bugün kadın özgürlüğü için verdiği mücadele ile anılıyor.

5. Hepimizin sıkça karşılaştığı bu fotoğrafı Carlos Vera Mancilla, 2016 yılında çekti. Cumhurbaşkanı Salvador Allende’nin 11 Eylül 1973’te Augusto Pinochet tarafından devrilmesiyle sonuçlanan askeri darbenin 43. yıl dönümünü kutlayan gösterilerde çekilen fotoğraf bireysel duruşun görselleştirilmiş hali gibi.

6. Bu yıl çekilen bir fotoğraf. Çoğuna göre daha az çatışma içeriyor. Orta Amerika’da bulunan Honduras’ın başkenti Tegucigalpa’da Cumhurbaşkanı Juan Orlando Hernández’ın yeniden seçilmesini protesto eden cumhurbaşkanlığı adayı Salvador Nasralla’nın bir destekçisi, çevik kuvvetin önünde uzanıyor.

7. Bu kez bireysel bir direniş değil. 1981’in Eylül ayında 36 kadın, İngiltere’nin Berkshire kentindeki Amerikan askeri üsse kendilerini zincirledi. Amaçları, İngiliz Hükümeti’nin nükleer seyir füzelerinin RAF Greenham Common’a yerleştirilmesine izin verme kararını protesto etmekti. Bu kadınlar 19 yıl orada kalacak olan bir kamp kurdular. 1982’de kampın sadece kadınları içermesi ve gelecek nesiller adına protesto amacıyla anneler olarak kolektif bir kimlik oluşturması gerektiğine karar verildi. 12 Aralık 1982’de 30.000 kadın, üssün 6 mil (9,7 km) çevresinde el ele tutuştu (resimde); Bir yıl sonra 50.000 kadın katıldı.

Kaynak: http://www.bbc.com/culture/story/20180308-international-womens-day-iconic-images-of-women-protesters

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın