Birini çekmek istediğimi söylediğimde o kişiyi tanımak istediğim anlamına gelir. Fotoğrafını çektiğim herkesi tanırım.

Annie Leibovitz; tarihin en başarılı fotoğrafçıları arasında sayılır. 69 yaşında olan fotoğrafçı hala kariyerini genişletmeye devam ediyor. Çekmediği ünlü kalmayan Annie’nin hayatında bir kişi var ki, bu kişi onun ününe ün kattı. Aslında kötü bir anı olması gereken bu fotoğraf, Annie’nin kariyerine büyük bir katkı sağladı. Annie Leibovitz; John Lennon’ın fotoğrafını çeken son kişidir.

2 ekim 1949 doğumlu olan Annie, gençliğinde babasının asker olmasından ötürü şehir şehir gezdi. Ama babasının asker olmasının ona bir katkısı oldu. İlk fotoğraflarını askeri üstlerde çekti. Onun sanata olan aşkı ise annesinden geliyordu. Annesinin dans, müzik ve resime merakı Annie’ye de işlemişti. Öyle ki Annie, ileride San Francisco’da bir sanat okuluna yazıldı ve resim eğitimi aldı. Aynı okulda fotoğrafçılık eğitimi de alan Annie, kendisine okulda öğretilen Robert Frank ve Henri Cartier-Bresson’ın fotoğraflarından çok etkilendi. Resim öğretmeni olsa da fotoğrafçılık üzerine yoğunlaşan Annie zamanla Rolling Stone gibi güçlü bir dergide fotoğrafçı olarak işe başlar. Zaten kariyeri de bundan sonra tamamen değişir.

1970’de başladığı dergiden 1983’te ayrılır. Bu süreçte birçok önemli fotoğraf çeker. 13 yıllık süreçte, sadece bir değil birden fazla dergiye çalışabileceğini de farketti. Aynı zamanda işinin rahat olduğunu ve kişisel işlerine de odaklanabileceğini gördü. Rolling Stone döneminde konser fotoğrafçılığı yapan Annie, en sevdiği fotoğrafının 75 yılında, Rolling Stones’un kurucusu Mick Jagger’ı asansörde çektiği fotoğraf olduğunu söyler.

John Lennon ve Yoko Ono

1980 yılında Rolling Stone için The Beatles’ın solisti John Lennon’ı çekmesi istenir. John Lennon’ın evine giden Annie, soliste, Rolling Stone’da kapak olacağının sözünü verir. Fakat Lennon, bilen bilir, Yoko Ono’ya öyle aşıktır ki Yoko da onla beraber kapak olmadığı sürece kapak olmak istemediğini söyler. Bir şekilde halledeceğini söyleyen Annie, planladığı fotoğraf çekimi için kolları sıvar. Lennon ile Yoko Ono’nun öpüştüğü bir fotoğraf çekmek isterken Lennon bir anda üzerindeki bütün kıyafetleri çıkarır. Üstünü çıkarmana gerek demesine rağmen Lennon çıplak çekilmekte ısrar eder ve ortaya, tarihin en ilginç “ünlü” fotoğraflarından biri çıkar.

Lennon, bu pozun Rolling Stone’da kapak fotoğrafı olmasını bir daha ister, özellikle belirtir. Annie, o günü hep özenle anlatır. O gün, Lennon’ın aşırı mutlu ve bir o kadar da heyecanlı olduğunu söyler. Lennon ise Annie’ye: Aşkımızı birebir fotoğrafladın, der.

Annie o gün oradan ayrılırken belki de mükemmel bir kapak fotoğrafı çektiğini düşünerek ayrıldı. Ne Lennon, ne de Annie, bir daha karşılaşmayacaklarını düşünmemişti. Bir sonraki gün, John Lennon, stüdyodan dönerken Mark David Chapman tarafından silahlı saldırıya uğrar ve orada ölür.

Annie Leibovitz’in çektiği fotoğraf, ilginç bir kapak fotoğrafıyken, 4 kurşun sonrası Lennon’ın tarihteki son fotoğrafına dönüşür. Aşağıdaki görselde sol tarafta gördüğünüz Rolling Stone kapağı, Annie Leibovitz’in 1971 yılında çektiği ilk John Lennon fotoğrafıdır. Kendisinin de çektiği ilk kapak fotoğrafıdır. Sağ tarafta gördüğünüz ise tuttuğu sözüdür. 1971 ocak ayında yayınlanan Lennon kapağından tam 10 sene sonra 1981 ocak ayında Lennon tekrar kapak olur. Hem de istediği gibi, Yoko Ono ile.

Kariyeri

Annie Leibovitz; Vanity Fair, Vogue ve New York Times gibi önemli yerlere fotoğraflar çekmiştir. Çektiği fotoğraflar Broolyn Müzesinde sergilenmiş; kitaplara dönüşmüştür. Kraliçe 2. Elizabeth, Demi Moore, Marion Cotillard, Tom Ford, Leonardo DiCaprio, Sting, Bill Gates, Obama ailesi, Blues Brothers gibi önemli isimleri fotoğraflamayı başaran Annie’nin bu fotoğraflarından bazıları birçok yerde kapak fotoğrafı olmuştur. Aşağıya, 2008’de Vogue’da kapak olan, birbirleri ile pek de alakaları olamamasına rağmen harika çıkan Gisele Bündchen ve LeBron James fotoğrafını bırakıyorum.

Yazar ve yönetmen Susan Sontag ile, Sontag hayata veda edene kadar çok ciddi bir arkadaşlık yaşayan Annie, ne kadar reddetse de kamuoyu ve kendisinin verdiği röportajlardan ikilinin birbirine aşık olduğu ortaya çıkar. Beraber yaşamamış olmalarına rağmen insanlar onların hep birbirine aşık olduğunu düşünmüştür.

Annie Leibovitz, ne kadar büyük bir kariyere sahip olsa da hayatının bir bölümünde ciddi bir maddi sıkıntı yaşamıştır. Bunu nasıl becerdiğini bir tek anlayamayan ben değilim. New York Times, kendisi için tam olarak şöyle yazmıştır:

Dünyanın en başarılı fotoğrafçılarından biri, kredileri ödenene kadar yaptığı veya yapacağı her deklanşör hareketini ipotek etti.

Amerikan fotoğrafçılık tarihinin ilk önemli kadın fotoğrafçısı Margaret Bourke-White olmuştur. Arada isimler olsa da Margaret sonrası gelen en önemli fotoğrafçı belki de Annie Leiboitz’dir. Margaret’ın farkı, savaş fotoğrafçısıydı ve hayatı hep tehlike altındaydı. Daha cesur bir kariyeri vardı. Annie ise ünlüler ile çalışıyordu ama ünlüler de onu seviyordu. Hayatı da epey bir hareketliymiş ki borca batmayı başarmıştı.

Kariyeri, ki hala devam ediyor, çok önemli kareler ile dolu. Fakat onu birçok insan John Lennon’ı gören son insan olarak tanır. Ne kendisi ne de Lennon bunu bilemezdi. 71’deki ilk fotoğraftan 10 sene sonra son fotoğraflarını çekeceklerini. Kader. Eminim ki bu fotoğraf, evinin önemli köşesinde özenle duruyordur.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın