”Görüyorsun ya bir sevdayı büyütüyoruz seninle

Sana değiniyorum, sana ısınıyorum”

Cansever, Edip diye geçer sözlüklerde. Bizler onu Turgut Uyar’ın oğlu sayesinde Edip Amca diye biliriz. Asıl adı ise Ömer Edip Cansever’dir. 8 Ağustos 1928 İstanbul’da gözlerini şiirle dünyaya açmış, ne yazık ki 28 Mayıs 1986 İstanbul’da gözlerini yummuştur dünyaya beyin kanamasından dolayı. Aşiyan Mezarlığı’na gömülmüştür. Penbe Hanım ile Fazlı Cansever’in oğlu. Yüksek Ticaret Okulu’ndaki öğrenimini yarıda bırakıp erkenden iş hayatına atıldı babasının Kapalıçarşı’daki dükkanında. Yıllar geçti Edip Cansever askerliğini yaptı, geri döndü ve ticaret hayatına devam ederken Nevzat Üstün ile birlikte Nokta dergisini çıkardı ve edebiyat hayatına, bizleri şiirleriyle buluşturmak üzere çalışmalarına başladı Edip Cansever. Aslında daha 13 yaşındayken çocuk dergisi Arkadaş’ta şiir yayımladı. İlk şiiri Düşünce ise İstanbul dergisinde çıktı. Oldukça genç bir yaşta İkindi Üstü kitabını yayımlayan şair daha sonrasında bundan pişmanlık duymuş ve şu sözleri söylemiştir: ”1947’de, ne yazık ki bugün bile yakamı bırakmayan bir kitabı, İkindi Üstü’nü yayımlıyorum.” Edip Cansever’in gerçek şiir serüveninin ilk ürünü Dirlik Düzenlik’tir. Garip şiir akımının etkisini taşısa da İkinci Yeni özellikleri de taşır ve daha sonrasında İkinci Yeni şiir akımından sayılır. Cansever’in en ünlü şiirlerinden biri de Masa da Masaymış Ha şiiridir. Bütün bir hayatı, insanın taşıdığı yükü anlatmıştır Cansever bu şiirinde. İnsan bir sürü şeyi koymuştur aklına, kalbine; hayatında bir sürü işle uğraşmaktadır. Sallanır gibi olmaktadır ama yıkılmamaktadır. ”Masa da masaymış ha/ Bana mısın demedi bu kadar yüke/ Bir iki sallandı durdu/ Adam ha babam koyuyordu”  Daha sonrasında Yerçekimli Karanfil kitabını çıkarmıştır Edip Cansever. 1959’da Dost dergisi tarafından en beğenilen şair seçilmiştir Cansever. İkinci Yeni şairleri belli bir grup içinde, ortak bir anlayış içinde ele alınıyor olsa da Edip Cansever’e göre her şair farklı bir anlayış içindedirler ve şiirleri de birbirlerinden oldukça farklıdır. ”Petrol” ve ”Nerde Antigone” adlı kitaplar da çıkarır Cansever. Daha sonrasında Tragedyalar kitabını çıkarır.

Bu kitap Edip Cansever şiirinin İkinci Yeni şiirinden farklı yönleri olduğunu gösteren bir kitaptır. ”Dize işlevini yitirdi” der ve tiyatrodan, düz yazıdan faydalanmaya başlar bu kitabında. Bu özelliğiyle Türk Edebiyatı’nda çok farklı bir kimlik kazanır. Bir yıl sonra çıkarttığı Çağrılmayan Yakup isimli kitabı ise öykülemeci şiirlerinin yer aldığı kitaptır. Daha sonrasında çıkarttığı Kirli Ağustos kitabında siyasi olaylarla ilgili duygularına ve düşüncelerine yer verir Cansever. Dört yıl sonra Sonrası Kalır isimli kitabını yayımlar ve bu kitabında da toplumun çığlıklarına ‘içeriden’ biri olarak yer verir. Ben Ruhi Bey Nasılım kitabı ile Sevda ile Sevgi kitabı birer yıl arayla yayımlanmıştır. Şairin Seyir Defteri, Eylülün Sesiyle, Bezik Oynayan Kadınlar, İlkyaz Şikayetçileri, Oteller Kenti isimli kitapları şiirinin son dönemlerini oluşturur. Bazı şiirlerinin içerik ve biçim sorunlarına ilişkin yazıları, röportajları ve hakkında yazılmış değerlendirme ve eleştiriler şairin vefatından sonra Gül Dönüyor Avucumda adlı kitapta toplandı. Bunun yanında yazdığı şiirleriyle ve çıkarttığı kitaplarıyla birçok ödüle sahip Edip Cansever.

Edebi hayatı boyunca birçok konuyu işlemiş Cansever. Her daim yenilik arayışında olmuş. Ustalık dönemi rahatlığına asla bürünmemiş ve her daim şiirini ilerletmek için çabalamış. Şiirine bireyin yalnızlığını koymuş, aşkı koymuş, aşkın coşkusunu ve acısını koymuş, toplumun acılarını koymuş, açlığı, işsizliği koymuş, siyasal olayları koymuş, siyasal olayların getirilerini koymuş Cansever. Bana mısın dememiş Cansever şiiri bu kadar yüke, bir iki sallanmamış; tam tersine daha da güçlenmiş, büyümüş. Monolog, düz yazı, tiyatro denemeleri yapmış şiirinde. Otelleri bile anlatmış Cansever şiirlerinde. Otellerin insanın yalnızlığıyla bağını, otel odalarının nasıl da yalnız insanları içine hepsettiğini anlatmış. Her kim okursa okusun mutlaka kendinden bir tat bulacaktır Cansever şiirlerinde. İyi ki varmış Edip Amca, iyi ki!

”Biriyim, cesurum, var mısın ellerime

Bir başka sabaha kadar içelim.”

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın