Gabriel José de la Conciliación García Márquez ya da memleketlilerinin dediği gibi Gabo! 6 Mart 1927’de Kolombiya’da dünyaya merhaba diyen Marquez’in dün doğum günüydü!

Gerçekler hayalin, geçmişle bugünün ve hatta geleceğin iç içe geçtiği, hayalin nerede bitişini ve hayatın başlangıcını ayırt edemeğimiz, üstelik bütün olanı biteni büyük bir doğallıkla karşıladığımız büyülü gerçekçiliğin üstadı… Kısacası zekası, hayal gücü ve eserleriyle birlikte tek kelime Marquez: Büyüleyici! Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazarın her biri bir diğerinden büyüleyici kitaplarından, her biri bir diğerinden büyüleyici alıntılar…

Onu unutmadık! İyi ki doğdun Gabo!

“Göğsümde bir sıkıntı hissettim. “Ömrümde hiç âşık olmadım.” dedim. Hemen karşılığını verdi: “Ben oldum.” Sonra da işini yarıda kesmeden sözünü tamamladı: “Yirmi iki yıl sizin için gözya­şı döktüm.”
(Benim Hüzünlü Orospularım)

“Ölümü umursadığı yoktu, ama yaşam çok şey demekti. O yüzden de idam hükmü verildiği andaki duygusu korku değil, özlem oldu.”
(Yüzyıllık Yalnızlık)

“Bir insanın göğsünü dinleyince yüreğinin içinde fokurdayan gözyaşlarını duyabilmelisin .”
(Kırmızı Pazartesi)

“Sizin için doğdum, sizin için yaşıyorum, sizin için ölmek zorundayım ve sizin için ölüyorum”…
(Aşk ve Öbür Cinler)

“Umut karın doyurmaz, dedi kadın. Karın doyurmaz ama insanı ayakta tutar, diye yanıtladı albay..”
(Albaya Mektup Yok)

“Bir an gelir, insan artık hiç acı duymaz olur. Duyarlılık biter, bilinç körelir, zaman ve uzam kavramı tümüyle yitirilir.”
(Bir Kayıp Denizci)

“Her şeye karşın, yüreğin belleğinin kötü anılarını sildiğini, iyileri büyüttüğünü, geçmişe katlanmayı bu hile sayesinde başardığımızı bilmeyecek kadar gençti daha.”
(Kolera Günlerinde Aşk)

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın