Pinacoteca di Brera, İtalyan resminin dünyadaki en büyük koleksiyonlarından birini bünyesinde barındırıyor. Galerideki eserlerin çoğunluğu Napolyon’un İtalya’daki seferlerinden kazanılmış. Napolyon, Pinacoteca’yı İtalya’nın Louvre’u yapmaya çalıştığından koleksiyon fazla sayıda dinsel tablo ve Lombardiya, Veneto, Emilia-Romagna, Marche’den İtalyan resminin mükemmeliyet ve çeşitliliğini gözler önüne seren altar resimler barındırıyor. Bu da Brera’yı, Fransız ordularının en önemli eserlerini barındıracak bir müze haline getiriyor. İtalya’daki Uffizi gibi diğer önemli müzelerden farklı olarak Brera, bir prens ya da soylunun özel koleksiyonu olarak değil tasarlanmış bir politik kararlılığın ürünü.

Galeri, 38 farklı odasında 13. yüzyıldan başlayarak 20. yüzyıla kadar uzanan gizli hazineler barındırıyor. Bu müzede duvarlardaki resimlerden dahası var; şöyle ki müze biriktirme, koruma, çalışma, yorumlama ve sergileme gibi farklı öğeler ile bir bütün olarak karşımıza çıkıyor.

Pinacoteca’yı keşfetmeye gelen ziyaretçileri müze yolculuğunda birtakım sürprizler bekliyor. Özellikle yabancı turistler için hazırlanan İngilizce açıklamalar oldukça açık ve anlaşılır olduğundan hiçbir açıklamayı atlamadan eserleri incelerken aynı zamanda keyifli bir maceraya atılıyoruz. Pinacoteca, sanat ve tarihin harmanını sunarken aynı zamanda bizi sorgulamaya, düşünmeye ve farklı açılardan bakabilme yetisini kazanmaya teşvik ediyor. Galerideki en önemli eserlerden bazılarını incelemek gerekirse aşağıdaki örnekleri verebiliriz.

Pietà – Giovanni Bellini

The Marriage of the Virgin – Raffaelo Sanzio (Raphael) – 1504

Supper at Emmaus Carvaggio – Michelangelo Merisi

The Kiss – Francesco Hayez

Human Flood – Pellizza Da Volpedo ( Giuseppe Pellizza)

Daha fazlası için müzenin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Referans: http://pinacotecabrera.org/en/

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın