Sanat dünyası daima yaratıcılığı teşvik eder. Sanat, düşünceleri ve duyguları ifade etmenin mükemmel bir yoludur.

Olağanüstü eserlerini unutulmaz biçimde gösteren birçok deneyimli sanatçı vardır. Picasso, Da Vinci, Van Gogh insanlık tarihine isimlerini altın harflerle yazdırmışlardır.

Bu seçkin sanatçıların eserleri müzayedelerde daima üstte tutuluyor. Bu eserlere sahip olmak için yüklü miktar para harcamaya hazır sanatsever her zaman bulunuyor. Bunlar gibi birçok eser el üstünde tutuluyor ve nadiren satılıyor. Haliyle bu eserlere sahip olmak isteyenler çok büyük paralar ödüyorlar. Şöyle bir gezintiye çıkıp insanlık tarihindeki en pahalı resimler ve onlar için harcanan miktarlara bakalım:

1Mona Lisa

İtalyan sanatçı ve mühendis Leonardo Da Vinci’nin en meşhur tablosu Mona Lisa tam tamına 714,4 milyon avro değerinde. Bu resmin bir diğer özelliği ise dünyada en çok bilinen ve en çok ziyaret edilen eser olmasıdır. Mona Lisa’nın gerçekliği hakkında birçok tez ortaya atıldı. Kaynaklar, taslağın  1503 ile 1506 arasında oluşturulduğunu söylüyor. Mona Lisa’nın portresinin Francesco del Giocondo’nun karısı Lisa Gherardini’nin bir taslağı olduğu söyleniyor. Kendisinin güldüğü mü yoksa hüzünlendiği mi hep bir tartışma konusudur. Resim, 1797’den beri Paris’teki Louvre Müzesi’nde özel yerinde sergilenmekte.

2Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst

İspanyol ressam ve heykeltıraş Pablo Picasso’nun metresinden ilham alarak çizdiği bu tablo New York’ta 106,5 milyon dolara satıldı. Kübizm sanatının en önemli temsilcilerinden biri olan Picasso’nun eserleri günümüzde hala bir yerlerde, kimi müzayedelerde satılmaktadır. Çığlak, Yeşil Yapraklar ve Büst, 2011’den beri Londra’daki dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Tate Modern’de sergileniyor.

3Benimle Ne Zaman Evleneceksin

Fransa’nın en önemli ressamlarından biri olan Paul Gauguin, post-empresyonist akımının en önemli öncülerinden biriydi. Resimlerinde genellikle manzara ve insan görüntülerine yer verir. 1982’de çizdiği Benimle Ne Zaman Evleneceksin tablosu, Şubat 2015’te Katar tarafından satın alındı. Tam tamına 282 milyon Euro ödenen bu tablo Haziran 2015’ten beri İsviçre, Basel’deki Kunstmuseum’da sergileniyor.

4Kağıt Oynayanlar

Paul Gauguin gibi post-empresyonist bir Fransız sanatçı olan Paul Cézanne, özellikle çizdiği meyveleri ile tanınır. 1892-93 yılları arasında çizdiği bu yağlı boya tablosunu Katar Devleti 2011 Nisan’ında 243.460 bin Euro (yani yaklaşık 259 milyon dolar) ödeyerek satın aldı. Eleştirmenlere göre bu tablo ölü insan doğasını temsil ediyor. Tablo, an itibariyle 300 milyon dolar üzerinde bir değere sahip.

5Bal du moulin de la Galette

Fransız izlenimci sanatçı Pierre-Auguste Renoir’in 19. yüzyılda içkiyi ve dans etmeyi seven Parislilerin kutlamalarını resmettiği bu başyapıtı 17 Mayıs 1990’da New York’ta satıldı. Resim için Ryoei Saito 73.414.000 Euro (78.1 milyon dolar) harcadı. Tablo şimdilerde Paris’teki Orsay müzesinde sergilenmektedir.

6Pipolu Çocuk

Picasso’nun en bilinen eserlerinden biri de Pipolu Çocuk resmidir. Picasso’nun kübizme geçmeden önceki resim tarzından kalma bir eser olan Pipolu Çocuk, 1905’te, 24 yaşında çizdiği bir resimdir. 4 Mayıs 2004’te New York’ta 97.948.000 Euro’ya (104.2 milyon $) satıldı. Sotheby’s açık arttırmaya çıkarılan eseri kimin aldığının adı hiçbir zaman açıklanmadı. Eser, özel koleksiyon olarak kayıplarda.

7Salvator Mundi

En meşhur İsa temsillerinden biri olan Salvator Mundi, Leonardo Da Vinci tarafından çizilmiştir ya da çizildiği söylenmektedir. 2013’ün Mayıs ayında Rus koleksiyoncu tarafından 119.850.000 Euro’ya (127.5 milyon dolar) satın alınan eser, 2017’de Birleşik Arap Emirliklerindeki Louvre Abu Dhabi tarafından 450 milyon dolara satın alındı. Böylece Salvator Mundi, 2017 itibariyle satılmış en pahalı resim ünvanına sahip oldu.

8Çığlık

Edvard Munch’un doğanın çığlığını resmettiği modern sanatın simgesi olarak kabul edilen bu eser 1994 yılında önce Norveç Ulusal Sanat Galerisi’nden çalınmış, ancak iki ay sonra kurtarılmıştır. Yine 2004 yılında Munch Müzesi’nden çalınmış ve iki yıl sonra yeniden ele geçirilmiştir. Üzerine birçok dedikodunun döndüğü, her sene içindeki karakterin neye çığlık attığı ile alakalı yeni teorilerin çıktığı resim 2012 yılında, 112.706.000 Euro (119.9 milyon dolar) değerine satıldı. Sotheby’s’de 40 milyon dolardan başlayan açık arttırma, 119 milyon dolarda son buldu. 119 milyon dolar ile eseri satın alan Tobias Meyer, açıklamasında: “Her kuruşuna değdi” demiştir.

9Adele Bloch-Bauer II

Gustav Klimt eseri olduğunu kolayca ayırt edeceğimiz bir eser olan Adele Bloch-Bauer II, resme adını veren Adele Bloch’un portresidir ve bu kişi Klimt’in çok yakın bir arkadaşıdır. Adele, Ferdinand Bloch-Bauer adlı zengin bir sanayicinin eşiydi. Klimt’in iki kere resmettiğini bildiğimiz bu eser Kasım 2006’da 82.626.000 Euro’ya Oprah Winfrey tarafındna satın alındı. Fakat 10 sene sonra Oprah, eseri, adını açıklamadığı bir Çinli alıcıya tam tamına 150 milyon dolara satmıştır. Bir süre özel koleksiyon olarak kalan eser 2017’de adı açıklanmayan Çinli alıcının özel müzesinde görücüye çıktı.

10Masumların Katli

Reform karşıtı sunak resimleriyle tanınan Peter Paul Rubens tarafından yapılan resimde Yahudi Kralı Herod’un bebekleri öldürmesi temsil ediliyor. Resmin aslında ilginç bir hikayesi var. 1611-12 arasında çizdiği resim Avusturya, Viyana’daki Liechtenstein koleskiyonunun bir parçası oldu. Daha sonra eser ordan oraya gezmeye başladı. Ressam, 1636-38 yılları arasında aynı resmi bir daha çizdi. Bu resim de 1706 yılında Alte Pinakothek alındı ve o günden beri Münih’te duruyor. İlk çizim, dönüp dolaşıp 2002 yılında, Kenneth Thomson tarafından 72.098.000 euro karşılığında satın alınır. İlk eser Kanada Ontario’da sergilenirken ikincisi hala Münih’te Alte Pinakothek müzesindedir.

11The Gross Clinic

Amerikalı sanatçı Thomas Eakins, 1875’te dönemin ünlü cerrahı Dr. Samuel D. Gross’u öğrencileriyle birlikte bir hastayı ameliyat ederken çizdiği resmi kimi eleştirmenlere göre Amerikan resim tarihinin en iyi çalışmalarından biridir. Resim, tıp tarihinde büyük bir öneme sahiptir, çünkü hayatını kurtarmak için ameliyatın ortaya çıkmasına saygı gösterir. Uzun bir süre Thomas Jefferson Üniversitesinde yer alan eser, 11 kasım 2006 yılında, oylama sonucunda Crystal Bridges Museum of American Art’a tam tamına 68 milyon dolara satıldı. Ama bu hareket maalesef Philadelphia Museum of Art yetkililerini rahatsız etti ve yaptıkları kampanya üzerine çektikleri kredi ile eseri geri satın aldılar. Eser hala Philadelphia sanat müzesinde sergilenmektedir.

12Diana ve Callisto

İtalyan ressam Titian, Diana ve Callisto efsanesini 1556-1559 yılları arasında çizmiştir. Efsaneye göre, genç bir avcı olan Actaeon, perileriyle birlikte bahar banyosu yapan av tanrıçası Diana ile tanışır. Ulusal İskoçya Galerisi’nde 5 yıl gösterilen resim anlaşma icabı Londra’daki Ulusal Galeri’ye, Bridgewater koleksiyonuna aktarılmıştır. Resmin aktarılma değeri 67.398.000 Euro’dur.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın