Hem anime seviyor hem de bilgisayar oyunlarından zevk alıyorsanız, hele hele MMORPG oynamayı seviyorsanız, Sword Art Online kesinlikle bırakamayacağınız türden bir animedir. Eleştirmenlere göre çıktığı sene olan 2013’e göre yılın en iyi animelerinden biri olan SAO, ödül bile almıştır… Sword Art Online’ın çıkışı, diğer animeler gibi çizgi roman değil, kısa bir hikayedir. Denilene göre 2012’nin en çok satan 8 hikayesinden biri olan SAO, 2013’te animeye dönüştürülür. Dönüştürülmesinin sebebi de, diğer animeler gibi altı boş bir hikayeye sahip olmamasıdır. İnsanoğlunun sanal dünya ile olan ilişkisi ve bunun psikolojisi çok ciddi bir şekilde irdelenmektedir. Kurulan hikaye, gerçekleşse, yaşanacaklar birebir animede anlatıldığı gibi olacaktır.

En başta bilmeyenler için anlatayım. RPG: Role Playing Game demektir. Başına MMO geldiğinde de oyunun online olduğu anlamına gelir. Günümüzde MMORPG oyunları deliler gibi oynanmaktadır. World of Warcraft, bir zamanların en çok satan oyunudur. Birçok insanın hayatı -tabii ki kendi suçları- bu oyunu oynayarak mahvolmuştur. Ülkemizde de Knight adlı oyun,  zamanında en çok oynanan MMORPG oyunuydu.

Sword Art Online, 6 kasım 2022’de çevrimiçi sürümünü aktif eder ve oyuncularını davet eder. Fakat SAO, bilgisayardan değil, kafaya takılan bir Nerve Gear adlı bir cihaz ile oynanmaktadır. Günümüzde git gide yaygınlaşan 3 boyut gözlüklerinin beyin ile etkileşime geçen bir versiyonudur bu. Binlerce oyuncu SAO evrenine Nerve Gear ile bağlanır ve oyunun kurucusu olan Akihiko Kayaba’nın yapacağı duyuru için meydanda buluşur. Herkes oyunun nasıl oynanacağı hakkında bir duyuru beklerken Kayaba, çıkış tuşunu sistemden kaldırdığını, oyunda yer alan herkesin oyunda hapis kaldığını söyler. Oyundan tek çıkış da, 100. kata ulaşıp son yaratığı öldürmektir. İşin daha korkunç yanı ise: Oyunda ölürlerse, gerçek hayatta da ölürler. Gerçek hayatta birisi kafalarından Nerve Gear’ı çıkarırsa, gene ölürler.

Binlerce insan, bir anda SAO evreninde mahsur kalır. Böylece sanal evrende yepyeni bir hayat başlar. Bu durum sadece oyunun içinde değil gerçek dünyada da büyük bir yankı uyandırır. Binlerce insanın Nerve Gear tarafından ölmesi azımsanacak bir durum değildir. Bizim için Kirito’nun etrafında geçen hikaye aslında evrendeki herkese biraz da olsa uğramaktadır. Evrende mahsur kalan oyuncular bir şekilde 100. kata ulaşmaya çalışacaktır. Animenin en güzel yanı da burada başlıyor: Gerçek dünyada pasif olan, belkide küçücük yaşta olan insanlar SAO evreninin efendisi, kötüsü, arananı olurlar. Sanal’ın verdiği güç ile, gerçek hayatta yapamadıklarını yaparlar. Aslında bütün oyuncular birleşse, oyunu bitirmeleri kolaydır. Fakat hepsi, gerçek dünyadaki gibi gruplara ayrılır, kimileri katil olmayı tercih eder, kimileri ise evrenden hiç ayrılmak istemez.

Sanal gerçeklik ve insan üzerine muhteşem bir irdeleme olan anime, çok fazla soru soruyor. İnsanların SAO evrenin yaşamaya çalışması, ilişkileri, sevgileri şuanda var olan sanal gerçeklik içinde kaybolmanın tezahürü gibidir. Bilgisayar başında, gerçek hayatta hiç olamadığı kadar kahraman olmayı başaran insanlar, oyunlara kendilerini çok fazla kaptırır. Sanaldaki dostluklar, kahramanlıklar, evrenin verdiği özgürlük büyüleyicidir. Bu büyü, SAO evreninde harika anlatılmaktadır. Hem eğlenceli hem de düşündüren bir anime izlemek isterseniz, Sword Art Online, ilk tercihiniz olmalıdır.

Dipnot: Sword Art Online’ın filmi de var.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın