9 Eylül 2008’de Fox’ta start veren Fringe’in bu kadar tutacağını büyük ihtimal kimse düşünmemişti. Fringe, Lost’u sonlandırmaya doğru giden J.J. Abrams’ın yeni gizem projesi oldu ve bilim kurgu sevenlerin merakına resmen su serpti. 18 ocak 2013’e kadar devam eden dizi çılgın bir bilim adamı, onun oğlu ve bir FBI ajanının her bölümde yeni bir kimyasal silah terörüyle uğraşmasını anlatıyor. Gerçi diziyi izlediyseniz bunu biliyorsunuzdur ve aşağıda geçen detayları bazılarını yakalamışınızdır. Eğer bu detayları yakalayamadıysanız da büyük ihtimal çok şaşıracaksınız.

Fringe, tesadüfi olarak değil hazırlanırken içinde birçok gizli detay barındıracak şekilde yazılmış. 2008 yılında yayınlanmaya başlamasına rağmen 2002 yılında televizyonda bir observer görmeniz mümkün. İçinde birçok ince detay barındıran Fringe’in final yaptığı bu güne birkaç detayı da biz paylaşalım dedik:

7The X-Files

Fringe’in tasarımında figüranlar ve arka plan çok önemli bir yer tutuyor. Diziyi izlerken arkaya dikkat ederseniz birçok ilginç detay ile karşılaşabilirsiniz. Observer’ları zaten biliyorsunuz. Arkadan geçip gidiyorlar. Ama diziyi izlerken dikkat ederseniz arkada sürekli The X-Files izleyen birilerini görebilirsiniz.

6Observer

Dizide her şeyi gözleme görevi gören Observer’lar her an arkada bir yerde çıkabiliyordu. İlk karşılaştığımızda kim bu kel adamlar dediğimiz Observer’lar zamanla dizide çok önemli bir rol aldılar. Fakat biz onları arada sırada arkadan geçen detaylar olarak bilirken onlar esasında her bölümde 1 kez de olsa arkada gözüküyorlarmış. Fringe’in yayınlanan 100 bölümünde de bir kere de olsa arkada ya da kameranın direkt önünde bir Observer gözükmektedir.

5Geleceğe Mesaj

Fringe’in senaryosu özenerek yazılmış bir senaryo. İçinde mesajlar ve detaylar barındırması ile biliniyor. En ilginç detaylardan biri de, tabii ki yakalayabildiyseniz, her bölümde gelecek bölüm hakkında bir ipucu vardır. Bölümün bir yerinde gördüğünüz bir resim, afiş, gazete küpürü ya da video gelecek bölümde olacaklar hakkında mesaj verir.

4Fringe Bir TV Deneyiydi

Amerikan dizilerini sevmemizin sebebi kısa olmalarıdır. 40 dakika süren diziler bize yetiyor da artıyor. Kısa olmalarından mütevellit olaylar hızlı gelişiyor, diziye daha çok odaklanabiliyoruz. Fringe’in ise hiçbir bölümü 40 dakika sürmedi. 100 bölümlük dizinin bölümleri 49 ile 51 dakika arasındadır. FOX’un bunu yapma sebebi bir sosyal deneydir. FOX kanalı, diziyi daha uzun tutup reklamları kısarak izlenmenin artıp artmayacağını denemiş. Sonuç? Tabii ki de başarılı.

3Fringe ve Star Wars

Dizinin senaristi ve yapımcısı olan J.J. Abrams’ın Star Wars aşkı 2008’den beri belliymiş. Eğer dikkate ettiyseniz, Olivia Dunham’ın kullandığı arabalardan birinin plakası 1C3PO1, diğerinin de 1R2D21’dir. Star Wars’un muzip robotları, J.J. Abrams’ın yönetmenliğini yaptığı 7. Star Wars filminde de ortaya çıkarlar. Gerçi C-3PO ve R2-D2’yi kullanan tek kişi o değildir. Robotların isimlerini birçok yönetmen kendi filminde gizlice kullanmıştır. Bunlardan biri de Indiana Jones’dur.

2JFK Yaşıyor ve İkiz Kuleler’de!

Alternatif evren hikayesi Fringe’de başlandığında karşı tarafta nasıl bir dünya olduğu bütün izleyicilerin merak konusu olmuştu. Yazarlar, alternatif evrende çok ilginç detaylar yakalamışlar. Mesela bunlardan biri, çoğu filmde ve dizide seve seve işlenen John F. Kennedy’nin ölmeyişidir. 11.22.63 dizisinde direkt işlene JFK suikastinin gerçekleşmeyişi ve alternatif dünya hikayelerine Fringe de uymuş. Dikkat ederseniz, alternatif evrendeki Walter Bishop’ın masasında gri saçlı bir JFK vardır. Anlaşılan suikast gerçekleşmemiştir?

Keza dizide alternatif evrende ikiz kuleleri de görmeniz mümkün. İkiz kuleleri koyup koymamak arasında gidip gelen dizi ekibi seyircinin bozulabileceğini düşünmüş. Fakat tam tersine ikiz kuleleri görmek seyirciyi memnun etmiş.

1Fringe ve Twin Peeks

Fringe ve Twin Peeks aynı evrende olabilir. Tabii bu resmi bir bilgi değil. Tamamen sevenlerinin yakaladığı bir detaydan ötürü. Dr. Walter Bishop’ın taktığı gözlüğün Twin Peeks’te yer almasından ötürü hayranları acaba diye sordular? Ya gerçekten haklılar, Twin Peeks ile Fringe aynı evrende ki bu her şeyi açıklar. Ya da J.J. Abrams, David Lynch’in kült eserine sağlam bir selam çakmış.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın