“Resim sanatının Türkiye’de işi zormuş. Bu zorluklar tanıdık geldi…”

Türkiye’nin en değerli müzisyenlerinden biri olan Fazıl Say, dünya çapında tanınan bir piyanist olarak önemli bir yere sahip şüphesiz. Yakın zamanda kendi Instagram hesabı üzerinden, sevdiği ressamların sevdiği tablolarını art arda paylaştı. Bunun üzerine takipçi kaybeden piyanist, tepkisini daha fazla resim paylaşarak göstermeyi tercih etti. Ayrıca şöyle bir açıklamada da bulundu:

“Sosyal medyaya girdiğimiz 2006 yılından bu yana ilk kez takipçi sayımın azaldığını gördüm. Sebebi; Son 7-8 gün içinde resim sanatının 150 başyapıtını sayfamda paylaşmış olmam. Başka bir sebep şu anda yok, bilmediğim bir konu varsa haberdar edin. Yani bir şeyi “fazla” yapmış olduğum için. Fazla olan ise bir sanatçının sayfasında sanat eserleri, tuhaf mı bu? 2008-9-10-11-12 o yıllarda; sosyal medyada pek çok tartışmaya girdim, hatta başıma ciddi dertler açıldı, fikirlerimi savunuyordum ve bazen de ölçüyü kaçırdığım oluyordu, seveni-sevmeyeni fark etmez, bu dönem böyleydi, malum, bazı kesimlerin ön yargılarını değiştirmek, atomu parçalamaktan zordur, sıkı mücadeleydi tek başıma, doğru bulduğumu sonuna kadar savundum. Şimdi dostlar; Instagram’da binlerce insanı, kurumu ben de takip ediyorum, önüme her gün ilginç şeyler düştüğü de olur, bazen hayatın akışıdır, bilmediğimiz insanların hayatlarından enstantanelerdir, bu gezegende olup bitenlerdir, kimi zaman ilgimizi çeker kimi zaman çekmez… Bu bir sorun değil. Bir sapıklık yoksa, çirkinlik, faşistlik, gaddarlık yoksa, bence o sayfalarda sıkıntı yok demektir, yani takibi bırakmama sebep yoktur. Zarar gördüğümüz yerden elbetteki “uzaklaşırız.”

Resimleri bloklar olarak yayınlayabilir daha az göze batabilirdim belki, ama tek tek yayınlayınca, hem her biri hakkında altında oluşan bilgi birikimi, çok değerli yorumlar, fikir alışverişi daha özel oluyor. Bu yüzden tek tek.. İtinayla… Her resim bir dünyadır. İnterneti kirletmiyoruz, tam tersi, temizliyoruz. Bunca arabesk yağmacılığı toz bulutu arasında haliyle; işimiz zor. 609 bin kişi 607 bine düştü 3 günde… Benim için sorun değil… Ama bu bir felsefi sorundur bu ülkede o ayrı konu… Sanatımı ve ilgilendiğim sanatları paylaştığım için değil demek başka bir sebepten takip ederlermiş , “fazla resim” onlara aykırı gelmiş; varsın öyle olsun. Resim sanatının Türkiye’de işi zormuş. Bu zorluklar tanıdık geldi…” 

Yaptığı açıklama, Türkiye’de sanata ve sanatçıya verilen önemin niteliğini kanıtlar nitelikte.

Vincent van Gogh’tan Magritte’e kadar birçok ressamdan resimler paylaşan Fazıl Say’ın paylaştığı bazı resimler:

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın