En Kötüden En İyiye: Zack Snyder

0

Sinema kariyerine 2004’te giriş yapan Zack Snyder günümüzde en çok aranan yönetmenlerden biri haline geldi. Kariyerine baktığımızda başlangıç filmi ile diğer filmleri arasında dağlar kadar fark olduğunu görebiliriz. Kendini kanıtlama projesi ile başlayan yönetmen ardından bulduğu şansla ve sinemaya getirdiği slow-motion düsturu ile kalpleri fethetti. 300 filmi ile aksiyon severlerin gönlünü çelmeyi başaran yönetmen ardından yönetmenliğine üstlendiği Watchmen ile kimilerine göre yapılmış en iyi süper kahraman filmine imza attı.

Şimdilerde de süper kahraman filmleri ile haşır neşir olan yönetmen en son Justice League ile karşımıza çıkmıştı. Fakat kızının vefat etmesi ile filmi yarıda bırakan yönetmen koltuğu Josh Whedon’a teslim etmişti. Bu durumdan ötürü de listemde Justice League’e yer vermeyeceğim çünkü filmi kendisi tamamlamadı. Fakat kalan yedi filmini burada tek tek sıralayacağım.

77. Legend of the Guardians: The Owls of Ga’Hoole (2010)

Türkiye’deki adıyla Baykuş Krallığı Efsanesi yönetmenin belki de en alakasız filmlerinden biri. 300 ve Watchmen gibi filmler çeken yönetmenin böylesine ilginç bir işe kalkışması garip. Yunan mitolojisi tadında bir baykuş hikayesi olan filmde yokedici baykuşları engellemek isteyen Gylfie’nin efsane olduğu söylenen koruyucu baykuşları arama hikayesini anlatıyor. Slow Motion tekniklerinin animasyonda da kullanan yönetmen ne kadar başarılı bir iş çıkarmış olsa da filmografisinin en zayıf filmi. Günümüzde kariyerine geriye doğru baktığımızda kendisinin böyle bir film çekmesi gerçekten de ilginç.

66. Man of Steel (2013)

DC’nin süper kahraman serisinin başlangıç filmi olan Man of Steel, dönemine göre farklı bir bakış açısına sahip. Kendisi 2009’da Watchmen’ı çekene kadar süper kahramanların günlük dertleri, sorunları ya da iç dünyalarına hiç uğramamıştık. Watchmen’da yaptığını Man of Steel’da da uygulayan yönetmen evrenin en güçlü varlığına anlam yükleyerek hikayenin zenginleşmesini sağlamış. Fakat abartılı aksiyon sahneleri maalesef filmi gölgelemiş. Superman karakteri ne kadar güçlü olsa da karakteri abartıp filmin absürdleşmesine sebep olmuş. Watchmen’daki gibi karanlık bir hava yakalamayı başaran yönetmen her şeye rağmen eksikleri kapayamamış. Keza diğer filmleri ile karşılaştırdığımızda Man of Steel maalesef hiçbir zaman yukarılara oynayamayacak.

55. Batman v Superman (2016)

Açıklanmasıyla çılgınlar gibi bir bekleme listesi oluşturan film maalesef seyirciyi ortadan ikiye böldü. Kimileri filmi fazlasıyla beğenirken kimileri filmi abartılı, DC’nin en kötü işlerinden biri olarak gördü. Şahsen ben de filmi fazla beğenmeyenler arasındayım. Bunun en büyük sebebi ise kaptırıp giden Marvel’a özenmiş olmaları. Marvel’ın kareografik, abartılı dövüşleri maalesef Batman v Superman’e de taşınmış. Hali hazırda Batman ile Superman’in savaşması saçmayken aralarındaki dövüş… İnanılmaz kötüydü. Yönetmen bu filmde slow motion tekniklerini bir köşeye bırakmış, görüntüye abanmış fakat istenilen o gerçekçi süper kahraman filmi havasına ulaşamamış. Filmi az çok beğenmemin tek sebebi ise Wonder Woman. Yine de film her şeye rağmen Man of Steel ve Baykuşlardan iyidir.

44. Sucker Punch(2011)

Zack Snyder’ı ünlü yapan 4 film var, onlar da listenin başında zaten. Bitmek bilmeyen aksiyonu, harika dövüş sahneleri ve bunu slow motion ile süslemesi, Zack Snyder’ı çok sevilen ve en önemlisi karakteristik bir yönetmen yapmıştı. Sucker Punch, sinema tarihindeki belkide ilk tamamı kadın aksiyon filmidir. 4 kızın kapatıldıkları tımarhaneden kurtulma çabasını farklı bir bakış açısı ile anlatan film -bence- aksiyon filmleri listelerinin ilk sıralarının değişmez ismidir. Sevenlerinin açıp açıp sahnelerini tekrar tekrar izlediği filmi en tepeye koymayı çok isterdim fakat listenin başındakiler sadece kendisinin değil tarihin de bana göre en güzel filmlerindendir.

33. 300 (2006)

Sen, Leonidas. Sen kimsin ki ulu Xerxes karşısında durursun! Zack Snyder, 300 ile aksiyon sinemasında -bence- çığır açtı. 300, her konuda yenilikçi ve başarılı bir film. Yönetmenliği oldukça muazzam olan filmde aynı zamanda Zack Snyder’ın ileride meşhur olacak Slow Motion aksiyon sahneleriyle de tanışıyoruz. Onun bu tercihi savaş sahnelerine renk katmakla kalmayıp seyircinin de filmde fazlasıyla zevk almasını sağlamıştı. Aynı şekilde filmde kullandığı kurgu dili de 300’ün başarılı olma sebeplerinden biridir. Karakter tasarımları, savaş teknikleri, görsel efektlerin ve manzaraların harika bir şekilde tasarlanması ile 300 tüm zamanların en başarılı, en kaliteli aksiyon filmlerinden biridir.

22. Dawn of the Dead (2004)

Indiewwire, Zack Snyder listesi yaptığında listenin başına Dawn of the Dead’i koydu. Aslında haklılar da. Kendisinin ilk uzun metraj filmi belki de kariyerinin en başarılı filmi olarak kalacak. George A. Romero’nun efsanevi politik zombi filmi olan 78 yapımı Dawn of the Dead’in yeniden uyarlaması olan filmin senaryosunda şimdilerde Guardians of the Galaxy ile çılgın atan James Gunn var. Filmin orjinal sahibi George A. Romero uyarlamayı ne kadar beğenmese de -ki kendince haklı- film yapılmış onca zombi filmi arasında altın gibi parlıyor. Romero filmi, politik yapısından çıkmasından ötürü beğenmediğini dile getirmişti. Onun filminde insanların zombi istilasında AVM’ye saklanması önemli bir eleştiriydi. Fakat artık her yerin avm olduğu yerde Snyder’ın uyarlaması tabii ki de anlamını kaybediyor.

Snyder ise daha farklı bir bakış açısı yakalayarak filmi çekici kılıyor. AVM’de kapalı kalmış insanlar dışarıdaki tehlikeye rağmen uzlaşı sağlayamıyor ve sürekli bir gerginlik havası içerisinde yaşıyorlar. Sabit duramayan insanlar en sonunda kendi ölümlerine sebep oluyor. Filmin en başarılı noktalarından biri de keskin nişancının seçim tercihleri. Bütün kasabayı tanıyan nişancının seçtiği kişileri özür dileyerek vurması bile uyarlamayı mükemmel kılıyor.

Birinci sıraya koymayı çok istediğim bir Dawn of the Dead filmi olmasına rağmen listenin başındaki film belkide yapılmış en iyi filmlerden biridir.

11. Watchmen (2009)

Watchmen; sadece Zack Snyder’ın en iyisi değil, bana göre yapılmış en iyi filmdir de. Böyle bir karar almamın ana sebebi çizgi romanın anlattıkları ve Snyder’ın yönetmenlik yaklaşımıdır. Snyder, birçoklarına göre hala yapılmış en iyi süper kahraman filminin sahibidir. Bir önceki filmlerinde kullandığı slow motion tekniğini yer yer yeniden kullanan yönetmen ileride bol bol kullanacağı karanlık havayı ilk defa Watchmen’da dener.

Watchmen’a kadar hep yüzeysel süper kahramanlar izledik. Okula gidememek, teyzesinin mutlu edememek gibi dertleri olan süper kahramanlar. Watchmen ile bu ağır bir şekilde yıkıldı. Psikolojik sorunlar yaşayan süper kahramanlar, koruduğu-kendi halkından nefret eden süper kahramanlar, aşkından dünyayı terk edenler, birbiriyle kavga eden hatta tecavüz etmeye kalkan süper kahramanlar. Şehrin karanlık havası, dünya savaşı hikayeleri, geleceğin dünyası gibi birçok farklı konuyu tek bir filmde toplayan Watchmen sadece hikayesiyle de değil karakterlerinin tasarımıyla da en iyi film olmayı hakediyor.

Hapishanede söylediği “ben sizinle değil siz benimle hapistesiniz” sözü ile tarihe adını yazdıran Rorschach karakteri filmin komedyenle beraber en iyi tasarlanmış karakterleri. Tabii burada Ozymandis’i de boş geçemeyiz. Komedyen’in kalp kıran gerçek esprileri ve Rorschach’in insanlıktan umudu kesmeye doğru gittiği sahneleri filmin en güçlü sahneleri. Keza Watchmen, süper kahraman filmlerinde hiç gözükmeyen kanı, vahşeti, gerçekçiliği veren, verebilen hatta abartıyorum en net verebilen tek filmdir. Özellikle sonuyla Watchmen bütün süper kahraman filmlerinin klişesini kırar: Mutlu son.

Watchmen, sanırım Snyder’ın kariyeri boyunca en iyi filmi olarak kalacaktır.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın