Suzie Blake, fotoğrafçı bir anne. 2015 yılında ikinci oğlunun doğumunu takip eden günlerde “Emzirme Neye Benziyor?” sorusunu belgesel fotoğraflarıyla cevaplamaya çalışmış ve böyle bir proje ortaya çıkmış. Geçtiğimiz 3 yılda ülkesi Avusturalya’dan Brezilya’nın uzak köylerine kadar genç annelerin evlerine girmiş ve onları emzirirken görüntülemiş, emzirme deneyiminin bugün dünyadaki kadınlar için nasıl bir şey olduğuna dair bir ışık tutmaya çalışmış.

Bütün hayatını bu projeye vermediğini söyleyen Blake hala çocuğunu emziriyor.

“Dürüst olmak gerekirse ‘o’ annelerden biri olduğumu düşünmedim. Bu gerçekten sıradan bir sabah olayı. Normalde küçük bir şapelin önünde bir köy yolunun kenarındaki çukurumu, aşağıdaki fotoğraftaki gibi çekmezdim (oradaki fotoğrafçı). Ama ben görüşen bir çocuğu emziriyorum ve çoğu insanın bunun yanlış, iğrenç, ürpertici ve garip olduğunu düşündüğünü biliyorum. Dürüst olmak gerekirse, 3 yaşındaki bir bebeği emzirdiğimi açığa vurmak korkutucu. Ama bu benim gerçekliğim ve görünüşe göre, normalin sınırları içinde yaşıyorum. Evet! Normal. Elimizdeki en iyi veriler, insan sütten kesmenin doğal yaşının 2.8 ila 3.7 yaş arasında (Katherine A. Dettwyler) ya da annenin vücut ağırlığının tam olarak 2.71 katının gram cinsinden 0.56 güce olduğunu düşündürmektedir. Bu yüzden bir çocuğu emziriyorum gerçeğini saklayamayacağım. Ve burada derlenen fotoğraflarda yer alan kadınlar da saklamıyor.”

Bu, emziren kadınların fotoğraflarından oluşan bir koleksiyon. Çocuklarının hepsi 1 yaşın üzerinde ve yaptıkları şey tamamen normaldir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın