Başrolünde Derya Alabora’nın olduğu tek kişilik oyun Efsane Kadın, Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde prömiyerini yaptı. Yarı müzikal yarı eğlence tadındaki oyun, tek kişilik gibi durmasına rağmen sahnedeki ekran ve ses ile aslında çok kişili bir hüzün komedisi. Dönemin ünlü gazino şarkıcılarından Efsane Pars’ın karıştığı silahlı saldırı ardından hayat hikayesini bize tek tek anlattığı oyun, yer yer bizi güldürürken yer yer nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. Yeşilçam dönemini konu edinen Efsane Kadın, dönemin meraklılarını oldukça mutlu edecek gibi duruyor.

Yeşilçam döneminin bütün nostaljisini barındıran oyunda Efsane Pars’ın bir anda yükselişi, duraklayışı ve düşüşünü bizzat kendisinden dinliyoruz. Yükselmek, çıkılan yerde kalamamak ünlü olmanın en büyük diyetidir. Orada kalmak, kalmayı başarmak zordur. Bilirsiniz, bizim halkımız ünlülüğe alışık değildir ve bunu nasıl idare edeceğini bilemez. Hatta buna güzel bir sözümüz de vardır ama onu siz anlayın. Efsane Pars da ünlülüğü idare edememiş bir kadındır. Ama onun idare edememesinin sebebi aşk ve bonkörlüktür. O kadar bonkördür ki elindeki her şeyi zamanla çarçur ederek dibe çöker ve bize hikayesini anlatacak kadar yalnız kalır.

90 dakkalık oyunun yarısı müziklerden oluşuyor. Mantıken, bir gazino şarkıcısının oyun boyunca bize şarkı söylemesi doğru bir tercih. Fakat şarkılar çoğaldıkça bir yerden sonra sıkmıyor değil. Şarkıların tamamını söylemesinden ötürü de böyle bir durum söz konusu. Tamamını söylemese, bir kuple ile yetinse aslında oyun çok daha güzel olabilirmiş. Bu bakımdan oyun aslında bir gazino gecesine dönüşüyor. Derya Alabora bizleri, Efsane Pars olarak gazinosuna davet ediyor ve bize anılarını anlatırken bir taraftan da şarkılar söylüyor. Aradaki fark masayı donatıp içemiyoruz. Sahnedeki ekran kullanımı bakımından oldukça etkileyici ve modern bulduğum oyunun müzikler dışından belki de tek sorunu teknik olarak seslerin cızırtısıydı. Benim için önemli bir detay sizin için teferruat olarak kalacaktır.

Zeki Mürenleri, Türkan Şorayları, gazinoları, o dönemin müziklerini, arabalarını seviyorsanız Efsane Kadın’dan fazlasıyla mutlu ayrılacaksınız. Biraz nostaljik bir duyguya kapılmanı cabası. Fakat o döneme ait hiçbir ilginiz ve alakanız yoksa oyun sizin için alakasız bir 90 dakikaya dönüşebilir. Bu konuda ince bir çizgisi var oyunun. Bunu belirtmek isterim.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın