Eğer dünyanın en güçlü kişisinin Superman olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu konuda ısrarcı olan kişi de yanılıyordur. Ne Hulk, Ne Superman ne de Thanos. Bu gibi saptırmalara, yalanlara kanmayın; oyuna gelmeyin. Dünyanın en güçlüsü, kesin bilgi, Saitama San’dır. Ok?

2009 yılında kötü bir çizer olan ONE tarafından Anpanman örnek alınarak tasarlanan One Punch Man viral bir şekilde yayılarak 8 milyonluk bir tıklamaya ulaştı. 2012’de Yusuke Murata tarafından çizgi romana çevrilen web serisi zamanla kocaman bir fenomene dönüşür. Bu çılgın yükselişi de 2015’te anime olmasındaki yolunu açar. Madhouse’un yapımcılığını yaptığı anime zamanla değil anında milyonlarca insanın en sevdiği animelerden birine dönüşür.

Günümüzde sevilen birçok anime olmasına karşın One Punch Man’i ayrı kılan ana özelliği baş rolündeki karakteri ve karıştığı maceralardır. Konusundan söz etmek gerekirse… Saitama rakiplerini tek yumrukta devirebilecek kadar güçlü bir süper kahramandır. 9-5 çalışmaktan bunalan Saitama, çocukluğundan beri süper kahraman olmak ister. Madem istiyorum neden olmuyorum diyerek çalışmalara başlayan Saitama 3 sene içerisinde yaptığı düzenli program ile aşırı güçlü bir süper kahramana dönüşür. Öyle ki, rakiplerini tek yumrukta devirmeyi başaran Saitama, süper kahramanlıktan da sıkılmış durumdadır. Herkesi tek yumrukta devirdiği için bir türlü istediği süper kahramanlık hissini yaşayamayan Saitama çok uzun süredir kendisine meydan okuyabilecek, tek yumruktan öteye gidebilecek bir rakip aramaktadır.

Animelerin ilk bölümleri hatta ilk 10-15 dakikaları çok önemlidir. Size tüm seriyi izletebilecek aksiyon, hikaye özeti burada verilir. One Punch Man de bunu hakkıyla yapıyor. Devasa bir canavarın istilası ile başlayan anime Saitama’nın gelişi ile heyecanlanıyor. Klasik kötü adam iyi adam laf yarışı sonrası ortada çılgın bir dövüş dönecek zannediyorsunuz ama hiç de öyle olmuyor. Çünkü Saitama, gene rakibini tek yumrukta deviriyor; üstüne üstlük bunu yaptığı için de kendine kızıyor.

Saitama’nın bütün olayı yumruğu değil. Yaşam tarzı, olaylara yaklaşımı, umursamaz tavırları, alışverişe olan merakı, indirim kovalaması ve kötü adamların yaptığı konuşmalara kıl olması onu birçok anime karakterinden farklı kılan özellikleri. 20 saniyeden fazla kötü adam konuşması ya da kahraman hikayesi dinlemez, sıkılır. Keza görünüşü de birçok tabuyu kıran nitelikte. Süper kahraman dediğiniz yakışıklı olur, karizmatik giyinir, afilli konuşmalar yapar. Saitama ise kel, turuncu tulum giyen ve pek konuşmayan biri. Ama gelin görün ki ondan güçlüsü yok. Bu da süper kahraman tezatlığı oluşturuyor ki animenin ana konularından biri süper kahraman klişeleri ile dalga geçmek.

Her bölümde olmasa da birçok kötü adamla karşılaşan Saitama, ne kadar umursamaz olsa da olaylara karışması gerektiğini, süper kahramanlık yapması gerektiğini düşünüyor. Yani dünyayı kurtarmak istemese de süper kahramanlığı bir meslek olarak gördüğü için sıkıla sıkıla gene olaylara karışıyor. Animenin ilerleyen bölümlerinde zaten süper kahramanların kategorize edildiği bölümler geliyor ki kesinlikle dizinin en harika bölümleri diyebilirim. Şehirler yaratıklar tarafından istila edildiğinde devlet yaratığa göre hangi seviyedeki süper kahramanların olayı çözmeye gidebileceğini belirliyor. Tabii ki işin tezat yanı, en güçlüleri Saitama olmasına rağmen diğerleri kadar karizmatik olmadığı için düşük seviyededir; onu bir türlü işe göndermezler.

12 bölümlük ilk sezonunu ardından maalesef ikinci sezon bir türlü gelemedi. Geleceği söylenen ikinci sezonun tarihi 2018 idi ama kaya kaya 2019’a kadar geldik. Sonradan yayınlanan ve bir nevi spin-off niyetindeki 7 bölümü maalesef hayranlarının içini ferahlatmadı. Daha önce birçok anime izlemiş biri olarak, One Punch Man’in kesinlikle diğerlerinden farklı türde bir anime olduğunu söylemem gerek. Bitmek bilmeyen aksiyon sahneleri, anında bitebilen aksiyon sahneleri ve onlarca kötü-iyi kahramanın bulunduğu anime tam bir cümbüş. İzlemediyseniz, duymadıysanız ya da bir türlü başlamadıysanız ilk işinizi One Punch Man’in 12 bölümünü bir çırpıda bitirmek olsun.

BONUS:

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın