Caspar David Friedrich, 1774 ve 1840 yılları arası yaşamış, döneminin en önemli Alman ressamlarından biriydi. Romantik manzara çizimleri ile tanınıyordu. Gün batımları, gölgeli manzaralar, sisler, gotik tarafa yakın çizimlere sahipti. Kendisi doğayı çok seviyordu. Baktığı yere oldukça duygusal yaklaşıyordu. Duygusal bir arayış içerisindeydi de diyebiliriz. Sanat tarihçisi olan Christopher John Murray onun eserlerini: “Bakanın kendi metafiziksel boyutuna göz attığı eserler” olarak tanımlıyordu.

Friedrich, İsveç Pomeranyası’ndaki Greifswald kasabasında doğdu. Dresden’e yerleşmeden önce 1798 yılına kadar Kopenhag’da okudu.Toplumdaki materyalizmin artışı onda büyük bir hayla kırıklığı yaratınca, kendini spritüalizme verdi. “İnsan medeniyetinin sanatına karşı kurulacak ilahi bir yaratım” olarak tasvir etmeye çalıştığı bir inanışı vardı. Bu sebeple insan ve doğayı yan yana getirip yüzleştirmeyi tercih etti. En özel eseri de zaten bu inanışın bir parçasıdır.

Friedrich, zamanla çok sevilen bir ressam oldu. Döneminin en ünlü ressamlarından biriydi. Fransız heykeltıraş David d’Angers gibi isimler, Friedrich’in eserlerine “manzara trajedisi” dediler. Fakat zaman Friedrich’e çok iyi davranmadı. Zamanla ünü kayboldu gitti. 1840 yılında hayata veda etti.

Kendisinin meşhur “Bulutların Üzerinde Yolculuk” eserini görmüşünüzdür. Birçok sanat tarihçisi bu resmi farklı yorumlamıştır. Zengin bir insanın uçsuz bucaksız bir manzaraya bakması. Varlığın dertleri bitirmediğini, insanoğlunun her konumda sıkıntıya düşüp kendini sorgulayabileceğini anlatan harika, içine dalınası bir eser. Bir arayışın resmi de diyebilirsiniz, iç huzura bakış da diyebilirsiniz; dertli bir adamın dermanını doğanın kendisinde araması da diyebilirsiniz. Esprili bir bakış açısı ile: Üzerine sigara yakılacak bir eser.

Caspar David Friedrich ne kadar ağırlıklı olarak bu eseri ile tanınsa da kendisinin birbirinden özel eserleri vardır. Onlardan bazılarını paylaşarak, bu özel adamı tanımanızı istiyoruz.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın