Dün gece izleme fırsatına eriştiğim, başrolünde Ozan Güven ve Günay Karacaoğlu’nun olduğu Don Kişot’um Ben oyunu, uzun süredir izlediğim en güzel oyunlardan biriydi. Birazdan uzatarak anlatacağım şeyi baştan belirteyim. Baba sahnede gösteri hayatına devam eden oyunun yönetmenliğini Emrah Eren yapıyor. Ozan Güven ve Günay Karacaoğlu dışında oyundaki neredeyse herkesi tanıyoruz: Nazlı Tosunoğlu, Ömür Arpacı, Serhan Ernak, Nur Erkul, Dilşad Bozyiğit, Diren Polatoğulları, Enis Aybar, İbrahim Aladağ, Tuğba Eskicioğlu, Kamran Velicanov.

Kısaca konusuna değinecek olursak… Quijano, delirdiği için odasına kapatılmıştır. Bıraktıkları anda Don Kişot olup sevdiği kadını kurtarmak için İspanya’nın içerisine doğru yola çıkacaktır. Onu durduramayacağını anlayan ahali, yalnız gitmemesi için bir Sancho Panza bulmaya çalışır. Erkekler cesaretsiz çıkınca kasabanın en kısa kadınını erkeğe çevirerek Don Kişot’la beraber gönderirler. Sonrası zaten büyük bir macera, koca bir eğlence.

Bütün isimlerinin profesyonel olmasından ötürü Don Kişot’um Ben, oyunculuk adına harika bir oyun. Her karakterin dolu dolu olduğu oyunda koreografiler, sahne tasarımı oyunculara büyük bir özgürlük sağlamış. Sahne tasarımını yapan, koreografileri tasarlayan ve müzikleri yapan herkesi tebrik etmek gerek. Şahsımı gerçekten eğlendirmeyi başardılar. Profesyonellik olsa gerek, oyuncular su gibi aktı gitti. Her sahnede beraber oynamayı başarıp, izlerken eğlenceli ama özünde komplike olan tüm sahnelerin altından başarıyla kalkıyorlar. Gerçekten de takdire şayan.

Ozan Güven için gelen bir kitle olmasına karşın Günay Karacaoğlu resmen rol çalıyor. Oldukça başarılı bir performans sergiliyor. Ozan Güven’in de sınırları zorladığını, ne kadar iyi bir aktör olduğunu bir kez daha görüyoruz. Yönetmenin ve ekibin harikulade tasarımı ile Don Kişot’um Ben, klasik bir tiyatrodan çok deliliğin sınırlarında gezen bir eğlence şöleni. Sadece sahneyi değil seyirci alanını da kullanan oyuncular yer yer sizi de oyuna dahil ediyor.

Sözün özü… Don Kişot’um Ben, sahne kullanımından oyunculuğa, metinden koreografilere kadar hiçbir saniyesinde sizi sıkmayan, oldukça eğlenceli bir oyun. Kalabalık kadronun güzel kullanımı, sahnenin tasarımının oyuna etkisi, oyuncuların üst düzey oyunculukları ile oyundan oldukça mutlu ayrılacaksınız. Değişik bir Don Kişot deneyimi yaşamak, sonunda tebessüm ile ayrılmak istiyorsanız, Don Kişot’um Ben’i mutlaka öneriyorum.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın