Distopya Dergi, Temmuz ayı itibariyle 4. sayısını da yayımladı. Yaratıcı Yazarlık Atölyeleri ile tanınan Dilbilim Uzmanı yazar Hakan Akdoğan’ın Genel Yayın Yönetmenliği’ni üstlendiği ve iki ayda bir raflarda yerini alan Distopya Dergi distopik metinlerin yanı sıra belirlenen temalarla ilgili deneme, inceleme ve öykülere yer veriyor. Feridun Andaç, Ahmet Büke, Aslı Tohumcu, Gülşah Elikbank, Hülya Soyşekerci gibi önemli yazar ve eleştirmenlerin de yazılarıyla yer aldığı dergi, nitelikli metinler üreten genç yazarlara yer vererek ülke edebiyatına da katkı yapıyor. Distopya Dergi, D&R, Remzi, Nezih, Arkadaş, Dost, Kitapsan gibi zincir kitapevlerinin yanı sıra gazete bayilerinden de temin edilebiliyor.

Her sayıda değişik bir temanın ele alındığı dergi, ağırlıklı olarak atölye katılımcılarının nitelikli eserlerini okuyucuyla buluşturan bir platform. Dergi, ilk sayısını tamamen distopik metinlere ayırdı. Ardından Umut, Başlangıçlar ve Yalan temaları dosya konusu olarak ele alındı. Bir sonraki tema ise Gece olarak belirlendi.

dav

Neden Distopya?

Derdimiz ‘mutluluk.’ Bu kelimenin yarattığı tehlike. Amaç, ‘Mutluluk’ vaadi ile kandırılıp tüketime endekslenen, mutluluğu satın alarak ve taklit ederek yaşayacağına inanan insanlara edebiyatla dokunmak ve bir otoanaliz yaptırmak. Özneliklerini yitirip nesneleşen bireylere mutluluğun bu kadar zor olmadığını anlatmak. Bu nedenle “Distopya” dedik adımıza. Distopya; ‘kötü yer’ demek. Bu dünya ‘mutluluk’ dayatması ile kötü bir yer haline getiriliyor. ‘Distopya’ hep gelecekle ilgili sanılır. Distopyanın tam ortasındayız.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın