Search

Dışarı Çıkma: 10 Cloverfield Lane

121

Hollywood iki şeyi iyi yapıyorsa o da kesinlikle: Gerilim ve Görsel Efekttir. 2008 yılında Cloverfield vizyona girdiğinde filmi öve öve bitirememiştim. Sıradan bir insanın kamerasından uzaylı istilasının anlatılması bilimkurguya yepyeni bir bakış açısıydı ve bu bakış açısını Found Footage yazımda özellikle belirtmiştim. 8 sene sonra Cloverfield geri döndü fakat kısmen bir spin-off olarak. Yapımcılığını son dönemlerin gözde ismi J.J. Abrams’ın yaptığı filmin yönetmeni de meşhur kısa film Portal’ın yönetmeni Dan Trachtenberg. Portal’daki başarısı ile anlaşılan J.J. Abrams’ın gözüne girmeyi başaran yönetmen ilk uzun metraj çalışmasının başında da iyi bir iş çıkarıyor. Abrams ise son dönemlerde yapımcılığını yaptığı filmler ile göze çarpmaya devam ediyor. 10 Cloverfield Lane’in diğer filmlerden farkı ise şu: Bu filmin yapıldığını kimse bilmiyordu. Filmdeki sığınakta saklanan karakterler gibi filmi de saklamışlar.

cloverfield5-xlarge

Hatırlayacak olursanız 2008’deki Cloverfield’da New York dev bir uzaylının saldırısına uğramıştı. Sonucun ne olduğu meçhul tabii. Saldırı öncesi Michelle sevgilisinden ayrılarak yollara düşer. Ayrılığın verdiği sersemlik ile arabasını dikkatli kullanmaz ve araba kazası geçirir. Uyandığında ise kendini hiç bilmediği bir sığınakta, hiç tanımadığı 2 adamın yanında bulur. Sığınağın sahibi Howard, Michelle’in sığınaktan çıkmasın izin vermez çünkü dışarısının istila edildiğini ve havanın radyasyonlu olduğunu söyler. Fakat Michelle bunlara inanmaz. Sığınaktan bir şekilde çıkması gerekmektedir ama çıkabilmek için de sığınaktaki yaşama uyum sağlaması gerekir.

John Goodman, Howard karakteri ile bir kez daha ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor. Filmin %90’ı sığınakta geçtiği için bir nevi dar alanda kısa paslaşmalar yaşanıyor diyebilir. Bu dar alandaki gerilimi de John Goodman tek başına yükseltip indiriyor. Eski bir askeri canlandıran John Goodman’ın yıllarca kafasında kurduğu o bütün komplo teorileri esasında gerçekleşmiştir ama hala gözde deli gibi gözükmektedir. Mary Elizabeth Winstead ise Michelle rolüyle gerçekten döktürmüş. Zaten film için oyuncu seçmesi yapılmamış; Mary Elizabeth Winstead’i direkt olarak başrolde görmek istemişler. John Gallegher Jr. ise Emmett rolüyle gayet tadında bir oyunculuk yaparak muhteşem 3’lüyü tamamlıyor.

10-Cloverfield-Lane.jpg

Filmin gizlice çekildiğini bir daha vurgulamak istiyorum. Yönetmen Dan Trachtenberg gerçekten harika bir iş çıkarmış ama -bilerek olsa gerek- filmin sonlarında kamerası ile seyirciyi gerçekten yoruyor. Görüntülerde dikkatimi çeken tek bir nokta var o da grain’in fazlalığıydı. Onun dışında yönetmen ve ekibi gerçekten başarılıydı. Burada bir de senaryo ekibinden söz etmek gerekiyor çünkü senaryo ekibinde Whiplash’in yönetmeni Damien Chazelle’i görmek beni biraz şaşırttı. 3 senarist, gayet başarılı bir senaryoya imza atmışlar. Senaryoda her şey ilmik ilmik işlenip filmin sonuna doğru bağlanıyor. Filmin bir diğer dikkat çeken yanı da şu: Filmin %90’ı kapalı mekanda geçiyor ve bir yerden sonra gerçekten sıkılmaya başlıyorsunuz. Gerilim sizi bir süre ayakta tutuyor ama ister istemez “hadi ama diyorsunuz”. Sonra filmi dışarı taşıyorlar ve Hollywood yapacağını yapıyor: Son 10 dakikada aklınızı alıyorlar. J.J. Abrams’ın “filmin tamamı evde geçsin, son 10 dakikada da verdik mi görsel efekti tamamdır” dediğini hayal ediyorum. Filmin içinde çok güzel de detaylar da var: Howard’ın izlediği Pretty in Pink filmi, Tarantino’nun Death Proof filmindeki Lee karakterinin en sevdiği filmdir. Death Proof’da Lee’yi Mary Elizabeth Winstead oynamıştı.

Oyunculuklar güzel, senaryo başarılı, görsel efektler sizi yerinizden zıplatacak kadar iyi, sığınakta yapılmış olan sanat yönetmenliği de harika. Hatta o kadar harika ki çıkarken büyük ihtimal öyle bir sığınakta yaşamak isteyip istemeyeceğinizi tartışacaksınız. Kısacası filmde her şey yerli yerinde. Mükemmel bir film değil. Öve öve bitirilebilecek bir film de değil fakat kesinlikle izlenilesi, başarılı bir film. Bir tek sıkıntısı finali olsa gerek. Burdan J.J. Abrams’a sesleniyorum: Lütfen filmi Battle Los Angeles’a çevirmeyin, Cloverfield hayranları olarak çok üzülürüz. Hafta sonunda güzel bir film arıyorum diyorsanız kesinlikle izlemenizi öneriyorum. Yalnız içeçeklerinize sahip çıkın, benim gibi durduk yere oluşan gerilimlerde üzerinize dökmeyin.

Reviews

  • Yönetmenlik8
  • Senaryo8
  • Oyunculuk9
  • Sinematografi7
  • Görsel Efekt10
  • 8.4

    Score

User Rating: 0 ( 0 Votes )


mm

Sinema Teröristi... Senaryo Canavarı... Dergi Yazarı... Avan-Gardist... Çok Feci Bir Beşiktaş Taraftarı...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir